Забавяне на дивидентната доходност
След рекордните дивиденти, които някои компании изплатиха за 2023 г., се очаква забавяне на темпото. Някои традиционно дивидентни компании ще намалят, а някои вероятно и ще спрат, изплащанията към инвеститорите поради няколко причини.
Индустриалните компании на БФБ са сред традиционните платци на дивиденти. Финансовите им резултати обаче се влошават заради забавянето на икономиката и свитото търсене на продукцията им. В тази връзка „Хидравлични елементи и системи“ например вече намали дивидента, въпреки че изплаща с пари от 2023 г. Акциите на дружеството поевтиняват леко на годишна база.
Производителят на акумулатори „Монбат“ не изплати дивидент, както и производителят на торове „Неохим“ и производителят на алуминиеви профили „Алкомет“. Акциите на „Монбат“ изтриват около една трета от пазарната си оценка, на „Неохим“ поскъпват умерено, а на „Алкомет“ леко поевтиняват на годишна база.
Производителят на пилешко месо „Градус“ няма да изплаща дивиденти поне в следващите три години, за да може да изпълни инвестиционната си програма за над 50 млн. лева, след като в един от обектите на компанията беше установен птичи грип. Това ще доведе до сериозни загуби за дружеството, което иска да се справи със собствени средства.
ИТ компанията „Телелинк Бизнес Сървисис Груп“ спря дивидентите, за да може да финансира сливания и придобивания.
Ситуацията с дивидентите оставя по-малък избор на инвеститорите, които не разчитат само на дивидентни плащания, а и на възможности за покупко-продажба на акции и реализиране на печалба от сделките. Ако се гледат оценките на акциите обаче, консервативните инвеститори, които се радват и на дивидентни плащания, и на растеж в цената на ценните книжа, не намират аргумент да продават вложенията си, може би с едно изключение – „Градус“, заради по-дългосрочния период, в който дивиденти няма да се изплащат.
Такъв пример са акциите на „Фонд за недвижими имоти България“ – компанията не изплати дивидент за 2023 г., защото не реализира печалба, която да подлежи на разпределяне, но акцията поскъпва с над 50% заради поетапното запълване на офис сградата в „София Тех Парк“ с наематели, увеличението на приходите от наеми, очакваното постъпление от продажбата на магазина на „Мосю Бриколаж“ на „Цариградско шосе“ и – оттам, на по-сериозни плащания в близко бъдеще.
Милиардната капитализация
„Спиди“ е акцията, която тази година преодоля важна бариера. Куриерската компания се радва на постоянен силен растеж от години, подкрепена от развитието на онлайн търговията. Това се отразява и на цената на акциите.
В края на август – началото на септември пазарната капитализация на дружеството премина границата от 1 млрд. лева. Така на БФБ вече се търгуват 4 компании с по над 1 млрд. лева пазарна капитализация.
Лидер е „Чайкафарма“ с над 1,63 млрд. лева, следвана от „Шелли груп“ с 1,2 млрд. лева. „Спиди“ е с капитализация в размер на над 1,1 млрд. лева, а „Софарма“ – малко над 1 млрд. лева.
В обозримо бъдеще трудно ще видим друга компания да постигне пазарна капитализация от 1 млрд. лева – петата в класацията („Първа инвестиционна банка“) е с пазарна капитализация под 600 млн. лева, освен ако БФБ най-накрая не привлече голям емитент с потенциал за растеж.
Частните компании от този калибър, които биха се листнали на БФБ, не са много. Държавните дружества от енергийния сектор биха постигнали повече от 1 млрд. лева пазарна капитализация с лекота, но администрацията не демонстрира охота да предприеме такава стъпка дори в други сектори, какво остава за енергетиката.
БФБ ще продължи да страда от същите проблеми и в бъдеще, ако принципалът, т.е. държавата, не предприеме по-големи стъпки за развитие на борсата, малките стъпки, които самата борса има свободата да осъществява, няма да доведат до съществена промяна. Моментът за това е идеален – продължителният период на евтини пари от банките приключи. Остава бизнесът да осъзнае дивидента, който ще получи от публичния статут, стига да възприема този статут като актив, разбира се.
Материалът има информационен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа!