2024 г. донесе промени – някои очаквани, други изненадващи, в политиката и икономиката по света и в България. Investor.bg подбра най-важните събития от изминалата година в специалната си секция "Икономиката през 2024".
Пазарът на малките и средни предприятия на Българската фондова борса (БФБ) е най-активен от гледна точка на първични публични предлагания на акции и привличане на инвеститори през последните години. Този пазар има сериозен потенциал да се превърне в трамплин за излизането на повече компании на основен пазар.
Въпросът обаче е, че не са много тези от тях, които биха привлекли институционални и като цяло по-големи инвеститори. Процесът по прехвърляне на акциите към основен пазар освен това ще е бавен – досега, откакто съществува пазар beam, това се случи само с една компания („Смарт Органик“ АД) и не са още много дружествата на този пазар, които са готови за този скок.
В продължение на вече 15 години борсата страда от едни и същи проблеми – липса на цялостна стратегия за развитие, липса на атрактивни емитенти, липса на ликвидност, липса на големи инвеститори, липса на разнообразни, включително по-рискови, инструменти. Импулсът от 2023 г., когато основният индекс SOFIX достигна най-високо ниво от близо 16 години, позатихна, и индексът се търгуваше за продължителен период от време в тесни граници на сравнително стабилни нива, докато водещите индекси по света отчетоха по няколко рекорда през 2024 г., особено в САЩ. Това не е учудващо предвид забавянето на силно свързаната с България икономика на еврозоната и ЕС, което отеква сред основните емитенти, особено от индустриалния сектор.
В последната активна седмица на търговия преди празниците SOFIX отбеляза нов 16-годишен рекорд, което е обичайно за това време на годината - знаем за ралито на Дядо Коледа на Уолстрийт. Въпросът е дали ще удържи нивото и ще продължи да расте. Ентусиазмът от първите 6-7 години от съществуването на съвременния капиталов пазар в България отдавна го няма. Искрицата тлее на beam, но са необходими по-големи усилия, за да се разпали.
Новият сегмент за двойно листване в България и Германия EuroBridge също носи известен заряд, но доколко ще се развие пазарът зависи от неговата промоция и повишаването на финансовата култура на бизнеса и физическите лица да погледнат отвъд банките, имотите и „пирамидите“ като източник на финансиране и възможност за инвестиции.
Машина за IPO-та
Откакто беше създаден през 2020 г., на пазара на малките и средни предприятия beam се листнаха 19 компании в сравнение със само 3 на основен пазар („Илевън Кепитъл“, „Телематик Интерактив България“ и „Булметал“).
През 2024 г. на пазар beam дебютираха финтех компанията „Пейсера България“, компанията за обработка на документи „Райсволф България“, която листна съществуваща емисия акции, без да набира капитал, и компанията за онлайн лотарийни игри „Глобал Гейминг Солюшънс“. Лизинговата компания „И Ел Джи“ проведе IPO на облигации.
На пазар beam през тази година се листнаха и облигации на „Ка Ел Проджект Сървисис“, „Адванс Дериватив Солюшънс“, „Колхида Девелъпмънт“, а „ИмПулс Растеж“ издаде емисия варанти.
Причината, поради които повече компании, които гледат към борсата за финансиране, се интересуват от пазар beam, е бързата и опростена процедура за листване. Компаниите освен това не се превръщат точно в публично дружество, което е примамливо за някои бизнеси, вкл. стартиращите компании, а получават видимостта и престижа на публично търгуваните дружества. Последното е важно за партньорите на тези бизнеси и увеличава възможностите пред тях.
В тази връзка се очакват и нови листвания. Най-подготвени за скорошен борсов дебют на beam са от „Сенсика“ – IPO-то на компанията за медиен мониторинг се очаква да бъде обявено всеки момент.
Облигациите допринасят за сериозен дял от оборота на БФБ
Продължава и тенденцията от 2023 г. с издаване на облигации заради интереса на инвеститорите към по-високите лихви в сравнение с банковите депозити. Сред по-интересните емисии, привлекли инвеститорския интерес, са тези на „Доверие Обединен Холдинг“, както и на някои банки (последно „Алианц Банк България“ обяви нова емисия с очаквана доходност около 6%).
На БФБ от тази година се търгуват облигации на „Ти Би Ай Банк“, „Българо-американска кредитна банка“, „Ай Ти Еф Груп“, „М Кар Груп“ и др.
Дълговите книжа вече съставляват сериозен обем от оборота на БФБ – една пета през ноември, според данните на борсата. Оборотите от търговията с облигации са в пъти по-високи в сравнение с предходната година в унисон с тенденциите в Европа и по целия свят заради атрактивната доходност, която носят.
Все по-популярен инструмент сред българските компании стават варантите. Освен „ИмПулс Растеж“, варанти тази година издадоха и „Еврохолд България“, което набра над 130 млн. евро от емисията, „Болкан енд Сий Пропъртис“ АДСИЦ, „Север Холдинг“, „Вега“ АД, „Добруджа холдинг“ и други по-малко ликвидни компании.