Преди една година инвеститорите в акции и стратезите се подготвяха за потенциално бурна 2024 г., като се тревожеха за риска от „твърдо приземяване“ на икономиката на САЩ и за намаляване на лихвените проценти, което можеше да дойде твърде късно, за да го предотврати.
В началото на годината малцина очакваха, че годишното повишение на широкия пазарен показател S&P 500 ще бъде сред най-добрите в историята, пише Bloomberg. Почти никой не очакваше поредното стремително рали, подхранвано от шепа технологични гиганти и толкова оптимистични пазарни настроения, че рискови събития едно след друго се отминаваха почти без драскотина.
В края на 2023 г. забавянето на растежа беше основният сценарий за много икономисти, а инфлацията все още будеше сериозно безпокойство, което замъгляваше пътя на паричната политика и перспективите пред корпоративните печалби. Но лихвените проценти се понижиха, растежът все още е стабилен, а печалбите се увеличават, което тласка пазара нагоре. На този фон волатилността остава потисната въпреки вълната от рискови събития.
Годишното представяне на технологичният измерител Nasdaq и S&P 500 е по-близко, отколкото е било в исторически план, като и двата бенчмарка са нараснали с повече от 20% през тази година. Разбира се, заслуга за това има и любимеца на трейдърите в областта на изкуствния интелект Nvidia.
След вече страхотната 2023 г., малко пазарни участници биха предположили, че тази година може да се повтори. „Налице беше изключително силна серия, особено в САЩ“, коментира Уилям Дейвис, глобален главен инвестиционен директор в Columbia Threadneedle Investments. „Икономическият растеж в САЩ е стабилен, а инфлацията постоянно се забавя“, допълва той.
Пазарните колебания бяха благоприятни, като беше отчетено само едно по-критично събитие – летния срив от началото на август, който доведе до силни разпродажби. Спадовете продължиха малко по-малко от месец и не успяха да преминат прага от 10%, който обикновено се разглежда като корекция.
И макар че геополитическото напрежение беше постоянна заплаха, нито ескалиращият конфликт в Близкия изток, нито продължаващата война в Украйна, нито президентските избори в САЩ успяха да помрачат пазарната картина. От своя страна Китай отприщи вълна от фискални стимули и макар че все още страната не е излязла от кризата, това беше достатъчно, за да поддържа жив разказа за здрава световна икономика.
Дори Европа се справи добре. Повечето бенчмаркове на страните от региона са на зелено тази година въпреки колебливите икономически перспективи и разпадането на правителствата във Франция и Германия. Печалбите в САЩ обаче бяха толкова силни, че паневропейският индекс Stoxx 600 е напът да отбележи една от най-лошите си години спрямо S&P 500.
С наближаването на новата година настроението е по-скоро позитивно, като никой на Wall Street не очаква голяма корекция, макар че има и нотка на скептицизъм дали фондовите пазари ще успеят да отбележат три страхотни години подред.
„Прогнозите за ръста на печалбите в САЩ за 2025 г. остават оптимистични - около 15%. Тази продължаваща устойчивост е донякъде малко изненадваща, защото глобалната икономика не е лишена от рискове, когато навлизаме в 2025 г.“, посочва още Дейвис.
преди 2 дни Да дигнат паметник на Путин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 дни Бях почти импотентен и сега го правя в продължение на 3 часа без прекъсване и той е като камък, освен това дори се е увеличил с няколко сантиметра, това е мега готино нещо. Подарете на себе си и на нея супер ceкc: ----- https://come.ac/testo отговор Сигнализирай за неуместен коментар