IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кои са били най-продаваните валути в България през 2024 г.?

Тайландският бат става все по-популярен сред българите

12:23 | 16.12.24 г. 6
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Както и през миналата година, двете най-търсени валути у нас през 2024 г. са били американският долар и еврото. Това сочат данните на Tavex за валутната търговия през тази година, които показват не толкова в какво спестяват българите, а къде пътуват, пазаруват и се забавляват най-често.

Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, като на първо място е турската лира, след нея се нареждат румънската лея и сръбският динар. Посещенията на коледни базари в северната ни съседка и на концерти през лятото в Сърбия имат видим ефект върху търсенето на съответните валути. Те намират място в челната десетка заедно с британския паунд и швейцарския франк, като лирата държи бронза в класацията и през 2023 г., и през 2024 г.

Екзотичните валути също са в потребителската кошница на българските клиенти и показват засилващ се интерес към далечни дестинации. Туристическият поток към Обединените арабски емирства води до голямо търсене на дирхама, като шопингът в Дубай го поставя на седма позиция в класацията пред японската йена и повечето останали европейски валути.

Подобен е ефектът за тайландския бат, който измества канадския долар заради същия висок туристически интерес към азиатската страна. Данните показват още, че пътуванията към Китай също се засилват. Юанът беше 21-ви в класацията през 2023 г., а през настоящата година се изкачва на 13-то място.

Обратна е ситуацията с израелския шекел. Заради все по-горещите конфликти вътре и около Израел, от 16-то място сред най-търсените валути през 2023 г. той спада на 37-мо място през 2024 г. и напълно изпада от топ 40 в последното тримесечие.

„Въпреки тенденцията за премахване на кешовите разплащания в скандинавските страни, българите все пак купуват техните валути, когато пътуват в посока север. Пример за това е интересът към датската крона. Заедно с българския лев тя е една от двете валути в механизма ЕРМ 2, известен като „чакалнята на еврото“, коментира Макс Баклаян, изпълнителен директор на Tavex.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:21 | 16.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 2
гъбко
преди 47 минути
До: RobinRedRideHOOD Това са покупки на кеш за джоб-пара за екскурзии. Каква информативност ще ти дадат точните цифри? Как ще се организира битието ти, ако знаеш колко са купили от тук пътуващите по света, и то от една от веригите чейнджове... ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 15
Алехандро
преди 1 час
До: khao..Май ти липсва чувството за хумор... Но, как да е - бг ватата продължава да твърди, че живвеещите в бг русняци си харчат пенсиите в рубли у нас, след чейндж, който между другото си върви, през бюрата...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 14
khao
преди 1 час
До: Алехандро статията/класацията е за какво купуват българите, а не какво продават! Нашите копейки, щом вземат рублите, веднага ги сменят в чейнджа за евро! Кой купува рубли докато има тоалетна хартия по магазините? :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 4
RobinRedRideHOOD
преди 2 часа
Много неинформативно!!! Кажете колко!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 18
Алехандро
преди 2 часа
"Както и през миналата година, двете най-търсени валути у нас през 2024 г. са били американският долар и еврото"?!Но иначе, олигофренсоцпенсиите ще им падне ченето от либов по руснята!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 17
Алехандро
преди 2 часа
Що за въпрос - продънената рубла!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още