Краят на годината наближава, но преди това Федералният резерв на САЩ, Английската централна банка и Японската централна банка ще заседават, за да вземат решение за паричните си политики. Ето какво ще движи пазарите през тази седмица.
Федерален резерв
Очаква се на последното си заседание за годината, което ще се проведе в сряда, Фед да пристъпи към намаление на лихвения процент с 25 базисни пункта, пише investing.com. Това ще бъде третото му поредно понижение от новия цикъл на облекчаване на паричната политика, който започна през 2024 г.
Тъй като намалението тази седмица почти не е под въпрос, инвеститорите се съсредоточават върху това с колко още могат да бъдат намалени лихвите през 2025 г.
„Председателят на централната банка Джером Пауъл вероятно отново ще каже, че намаляването на лихвените проценти може да се забави, ако инфлацията се ускори. Цикълът на облекчаване обаче може и да се забърза, ако равнището на безработица в САЩ продължи да нараства“, смятат анализаторите от Citi.
Английска централна банка
Според прогнозите на икономистите в четвъртък Английската централна банка (АЦБ) ще запази лихвения си процент на ниво от 4,75%. Смята се също така, че финансовата институция ще се въздържи от трето понижение на лихвите с 25 базисни пункта до февруари. Понастоящем трейдърите очакват три намаления на разходите по заемите с по четвърт процентен пункт до края на следващата година.
Данни от петък показаха, че икономиката на Великобритания се е свила за втори пореден месец през октомври. Това помрачи картината още повече, след като последните бизнес проучвания показаха слабост, а продажбите на дребно се понижиха.
Миналия месец АЦБ намали прогнозата си за годишния растеж за 2024 г. от 1,25% на 1%, но прогнозира по-силна 2025 г. с растеж от 1,5%.
Японска централна банка
Паричният орган в Страната на изгряващото слънце ще проведе последното си заседание за 2024 г. в четвъртък и макар че пазарните очаквания се променяха значително през последните две седмици, се оформя консенсус, че централните банкери няма да променят паричната си политика.
Представителите на Японската централна банка (ЯЦБ) вероятно ще предпочетат да изчакат допълнителни данни за заплатите в страната и повече яснота относно търговската политика на САЩ през втория президентски мандат на Доналд Тръмп, преди да повишат лихвите за трети път.
Нова порция PMI данни
Новата порция от данни за индекса на мениджърите по поръчките (PMI) през тази седмица ще дадат на инвеститорите нова представа за състоянието на световната икономика, след като данните от ноември показаха, че забавянето в производствения сектор се разпространява и в сектора на услугите.
Комбинираният индекс на мениджърите по поръчките в еврозоната през ноември, който се разглежда като добър показател за общото икономическо състояние, спадна до 48,3 пункта през ноември спрямо 50 пункта през октомври.
Британският PMI индекс за всички сектори се понижи до най-ниското си ниво от една година насам - 50,9 пункта или малко над границата, която разделя свиването от разширяването.
Активността в сектора на услугите в САЩ също се забави.
Несигурността по отношение на американските мита заедно с политическите сътресения във Франция и Германия имат потенциала да навредят на бизнес активността, предупреждават икономисти.
Цена на петрола
В петък цената на петрола достигна най-високото ниво от три седмици насам на фона на очакванията, че допълнителните санкции срещу Русия и Иран могат да свият доставките и че по-ниските лихви в Европа и САЩ могат да засилят перспективите пред търсенето.
Брентът поскъпна с 5% за седмицата, а WTI отбеляза ръст от 6%.
Европейският съюз (ЕС) се съгласи да наложи 15-и пакет от санкции на Русия заради войната ѝ срещу Украйна, насочени към т. нар. сенчест флот, като САЩ също обмислят подобни стъпки.
В четвъртък Европейската централна банка (ЕЦБ) отново понижи лихвените проценти и посочи, че през 2025 г. са възможни нови намаления, при условие че инфлацията се установи на целевото равнище от 2%.
Същевременно ако Фед намали лихвите отново в четвъртък, а през следващата година последват още съкращения на разходите по заемите, по-ниските лихвени проценти може да стимулират икономическия растеж и търсенето на петрол.