IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Играта на гадаене за неутрални лихви е с високи залози на пазара на облигации

Години наред неутралният лихвен процент се смяташе за доста нисък, но сега предположенията варират всеки ден

15:09 | 21.12.24 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

На Wall Street всички имат мнение за неутралния лихвен процент. За някои той е 3,3%, а за други е 4,5%, а за трети - 2,4%. И така нататък, по цял ден, пет дни в седмицата.

Истината обаче е, че никой не знае какво е неутрална ставка, пише Bloomberg.

Разбира се, трейдърите знаят каква е дефиницията. Става дума за референтните лихвени проценти, които нито стимулират, нито забавят икономиката. Но те просто не могат да разберат как да изчислят неутралната лихва с точност в една икономика, която все още се приспособява към всички шокове, които получи както от страна на търсенето, така и от страна на предлагането по време на пандемията от Covid-19.

Ето защо оценките на Wall Street и на самия Федерален резерв на САЩ се разминават. А това на свой ред означава, че инвеститорите имат крайно различни мнения за това дали цикълът на облекчаване на паричната политика на Фед, чиято цел е да понижи референтната лихва до неутрална стойност при охлаждането на инфлацията, е в самото си начало или е към края си.

Поради всичко това напоследък колебанията в доходността по облигациите са бурни, особено след публикуването на данни, които показват изненадващо устойчива или слаба икономика.

Пазарите на облигации стават все по-чувствителни към публикуването на икономически данни. Изображение: Bloomberg Пазарите на облигации стават все по-чувствителни към публикуването на икономически данни. Изображение: Bloomberg

„Абсолютно шизофренично е“, коментира Грег Питърс, който помага за управлението на повече от 800 млрд. долара като съизпълнителен директор в PGIM Fixed Income. По думите му в дните, когато се публикува месечният доклад за заетостта, движението нагоре или надолу на доходността по двугодишните съкровищни облигации вече е средно шест пъти по-голямо, отколкото преди 2022 г.

С други думи, залозите на пазара на облигации са повишени. Ако сбъркате при избора на неутрален лихвен процент, можете да загубите много пари - тревожна перспектива за група хора, която все още се опитва да възстанови загубите, натрупани по време на голямата тригодишна разпродажба, продължила до миналата есен.

Например залогът за неутрална лихва под 3% означава, че Фед ще намали основната лихва с още няколко процентни пункта, което прави облигациите с доходност малко над 4% изгодни за покупка. Но ако се окаже, че централната банка на САЩ всъщност почти е приключила с пониженията, тогава тези облигационни позиции, натрупани около текущата доходност, са уязвими за нови загуби.

Решението на Питърс е да се играе на сигурно. Той е част от групата на Wall Street, която признава, че не знае къде се намира неутралната стойност отвъд най-широките диапазони. „Не разбирам манията по едно измислено число“, казва той. Затова планът му е да продава съкровищни облигации, когато доходността по 10-годишните книжа спадне до 3,5%, и да ги купува, когато доходността се покачи до 4,5%.

Години наред неутралният лихвен процент се смяташе за доста нисък. Разбира се, имаше разногласия относно точното ниво, но по време на дългата и вяла експанзия, последвала финансовата криза от 2008 г., се оформи широк консенсус, че тя се колебае някъде около 2,5%.

Covid-19 задраска това. Инфлационният скок, последвал пандемията, не беше преходен, както настояваха представителите на Фед. Нито пък настъпилият с него тласък за икономиката. Във финансовата система бяха вкарани толкова много фискални и парични стимули, че както инфлацията, така и растежът остават ускорени и до днес - дори след като Фед бързо повиши лихвените проценти през 2022 и 2023 г.

Като прибавим и други появяващи се инфлационни сили - като набъбналите бюджетни дефицити на САЩ и постепенния стремеж към издигане на търговски бариери по целия свят - за повечето хора е ясно, че неутралната ставка се е повишила. Само че размерът му се обсъжда горещо, включително и на заседанията на Федералния резерв.

Оценките на централните банкери за дългосрочния лихвен процент - който в общи линии се разглежда като заместител на неутралния лихвен процент - са от 2,75% и до 3,75%. Това е най-широкият диапазон, откакто Фед започна да публикува тези данни преди повече от десетилетие. Представителите на паричния орган ще актуализират оценките си, когато се съберат следващата седмица.

Извън Фед диапазонът е още по-широк. Лори Лоугън, председател на Фед в Далас, е представила в табличен вид оценките, изготвени от всички икономически среди. Тя смята, че най-ниската от тях е около 2,7%, а най-високата - около 4,6%, което на практика се равнява на настоящия референтен лихвен процент.

Предвид цялото това объркване, някои инвеститори, подобно на Питърс, просто избягват смелите прогнози. В TwentyFour Asset Management портфолио мениджърът Фелипе Вилярел се опитва да избягва заемането на краткосрочни позиции в облигации, които могат да бъдат засегнати от едно или две съобщения за данни, които са в негов ущърб. А Томас Кенеди, главен инвестиционен стратег в JPMorgan Private Bank, призовава много от своите клиенти да намалят риска в портфейлите си.

Моделите на Фед показват различни оценки за коригирания спрямо инфлацията неутрален лихвен процент. Изображение: Bloomberg Моделите на Фед показват различни оценки за коригирания спрямо инфлацията неутрален лихвен процент. Изображение: Bloomberg

„Не се знае накъде ще тръгне Фед“, уверен е Кенеди.

А в Deutsche Bank стратезите отиват още по-далеч и определят неутралния лихвен процент точно около 4%, в резултат на което доходността по 10-годишните облигации ще бъде около 4,65% до края на годината (спрямо приблизително 4,25% сега).

От друга страна, паричните мениджъри в TCW Group не отстъпват от становището си, че пандемията не е променила много неутралния лихвен процент, ако изобщо го е променила. Това е залог, който губи пари и който през последните няколко години тласка водещите фондове на TCW към дъното на класациите в индустрията.

Но те се придържат към съкровищните облигации в диапазона от две до пет години - част от по-широк залог, че кривата на доходността ще се снижи - защото очакват икономиката на САЩ да се забави през следващата година и Фед да намали лихвите много повече.

„Все още смятаме, че неутралната лихва е около 2,5%“, казва Брет Баркър, съпредседател на отдела за глобални лихвени проценти в TCW.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:19 | 21.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
martinablus
преди 43 минути
Бях почти импотентен и сега го правя в продължение на 3 часа без прекъсване и той е като камък, освен това дори се е увеличил с няколко сантиметра, това е мега готино нещо. Подарете на себе си и на нея супер ceкc: ----- https://come.ac/testo
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още