Широкият пазарен показател S&P 500 се понижава, а технологичният измерител Nasdaq Composite се отдръпва от рекордните си стойности, достигнати в четвъртък. Това се случва, докато инвеститорите оценяват новите данни за инфлацията в САЩ през ноември, предава CNBC.
S&P губи 0,2%, а технологичният Nasdaq - 0,4%. Индексът на сините чипове Dow Jones напредва с 30 пункта, или 0,1%.
Акциите на технологичните компании поведоха пониженията, като книжата на Nvidia поевтиняха с почти 2%. Тези на Meta Platforms, Alphabet и Amazon са леко надолу.
Инфлацията на едро в САЩ неочаквано се е ускорила през ноември, тъй като скокът при цените на яйцата и други хранителни продукти е засенчил занижените разходи в други области. Според доклада на Бюрото за трудова статистика, публикуван в четвъртък, индексът на цените на производител при крайното търсене се е повишил с 0,4% спрямо предходния месец, което е най-високият ръст от юни насам. Прогнозата в анкета на Bloomberg, проведена сред икономисти, беше за ръст от 0,2%. В сравнение със същия месец на миналата година индексът на цените на производител се е увеличил с 3% - най-големият му ръст от началото на 2023 г.
В същото време показателят, изключващ волатилните цени на храните и енергоносителите, се е повишил с 0,2% на месечна база и с 3,4% спрямо година по-рано.
Докладът за инфлацията на едро беше оповестен след по-внимателно следените данни за индекса на потребителските цени. В сряда те показаха, че основната инфлация в САЩ остава на стабилно равнище за четвърти месец.
Понастоящем инвеститорите виждат 98% вероятност Федералният резерв на САЩ да понижи лихвите през следващата седмица според инструмента CME FedWatch.
В началото на днешната борсова сесия доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до 4,249%, а тази по 30-годишните - до 4,517%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, регистрира спад от 0,14% до 106,56 пункта.
На стоковите пазари фючърсите върху международния петролен бенчмарк Брент поевтиняват с 0,61% до 73,07 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI - с 0,77% до 69,75 долара за барел.
Златото поевтинява с 1,85 на сто и се търгува на цена от 2705,6 долара за тройунция.
Данните са актуални към 17:00 ч. българско време.