Напрежението между САЩ и Китай може да натежи на енергийните и стоковите пазари през следващата година, но въпреки това перспективите пред златото остават добри. Това посочват от ING Groep NV в прогнозите си за 2025 г., цитирани от Bloomberg.
Обещанията на новоизбрания президент Доналд Тръмп да наложи мита върху вноса от американски търговски партньори и възможните ответни мерки рискуват да разтърсят пазарите, включително тези на петрол, метали и селскостопанска продукция. В същото време трейдърите очакват и стимули от Китай в подкрепа на потреблението, посочва кредиторът.
Потенциалът за ескалация на търговското напрежение е риск, докато пазарите чакат да видят дали и кога китайските мерки за подкрепа ще си проправят път към стоковите пазари, се посочва в доклада.
Въпреки че е малко вероятно Тръмп да внесе значителни промени в производството на петрол в САЩ, суровината ще бъде подложена на натиск от силния ръст на предлагането извън ОПЕК. Прогнозата на ING е сортът Брент да поевтинее до средно 71 долара за барел през следващата година спрямо сегашните нива около 74 долара. Междувременно новите експортни обекти за втечнен природен газ в САЩ вероятно ще повишат вътрешното търсене и цените, като същевременно ще позволят на Европа по-лесно да компенсира руските доставки. Това, от своя страна, ще доведе до по-ниски цени на природния газ в региона при нормални метеорологични условия през зимата.
Златото е напът да продължи тазгодишната серия от последователни рекорди на фона на геополитическите тревоги, посочват от ING. Прогнозата е за средни цени от 2760 долара за тройунция през 2025 г. спрямо настоящите нива от около 2713 долара. По-голямата част от покупките ще дойде от централните банки, които искат да диверсифицират своите резерви. Засилването на търговията и геополитическото напрежение също могат да увеличат привлекателността на метала.
Перспективите пред индустриалните метали са по-мрачни, като търговските мерки, потенциалните промени в климатичните закони на настоящия президент на САЩ Джо Байдън и китайското търсене вероятно ще изиграят роля за това, предупреждават от ING. Средната цена на медта се прогнозира да е 8900 долара за тон през 2025 г. спрямо настоящите над 9200 долара. Очаква се зърнените култури да бъдат фокус на различни спорове, докато опасенията за климата продължават да оказват натиск. Цените на какаото и кафето ще се колебаят още през следващата година.