Облаците над пазара на първични публични предлагания (IPO) в Лондон се сгъстяват, като тази година на него са набрани по-малко средства, отколкото на някои далеч по-малки периферни пазари.
Според данни до края на ноември, събрани от Bloomberg, привлечените средства от първични публични предлагания в британската столица са намалели с около 9% тази година до 1 млрд. долара. Така Обединеното кралство е отстъпило с четири позиции надолу до 20-то място в класацията на световните пазари на първични публични предлагания.
То е изпреварено от някои нови участници, сред които Оман - чийто пазар е равен на 1% от британския, както и Малайзия и Люксембург. Това е голяма промяна в сравнение със само няколко години по-рано, когато Лондон неизменно се нареждаше на едно от първите пет места в света.
Привлечени средства чрез IPO през 2024 г. Графика: Bloomberg
Класацията разкрива мащаба на предизвикателствата пред Обединеното кралство – пазарът е подкопан от ниски оценки, нежелание за поемане на риск от страна на местните инвеститори и нарастваща конкуренция от други финансови центрове. Въпреки че страната наскоро преразгледа правилата си за публично листване на акции, инвеститори и мениджъри са на мнение, че трябва да се положат повече усилия, за да се съживи 300-годишната борса.
Малко над десетина компании са листнали акциите си в Лондон тази година, като най-голямата от тях е набрала малко над 150 млн. паунда (191 млн. долара). В града не е реализирано нито едно листване от 100-те най-големи в световен мащаб. В Гърция, Швеция и Южна Африка например са проведени по-големи първични публични предлагания тази година.
Редица продажби на акции за милиарди долари се появиха и на големите борси в Близкия изток, тъй като все повече държави в региона се стремят големите им фирми да останат у дома, за да развият вътрешните си капиталови пазари.
Привлечените средства чрез IPO в Лондон пресъхват. Графика: Bloomberg
Изгряващи звезди
Голяма част от IPO-тата тази година бяха организирани в Близкия изток и Азия, като заедно те формират над половината от общо привлечените средства тази година, както и пет от 10-те най-големи сделки в световен мащаб.
В края на миналия месец местното подразделение на Delivery Hero SE Talabat Holding Plc приключи IPO в Дубай на стойност 2 млрд. долара, след като увеличи размера на сделката и я оцени в горната част на ценовия диапазон. Понастоящем това е най-голямото технологично IPO в света тази година.
През октомври веригата хипермаркети Lulu Retail Holdings Plc привлече 1,7 млрд. долара в Абу Даби, а подразделение на държавната петролна компания на Оман набра 2 млрд. долара.
В Азия също имаше някои големи листвания, включително IPO-то на Tokyo Metro Co. на стойност 2,4 млрд. долара през октомври и предлагането на индийското подразделение на Hyundai Motor Co. на стойност 3,3 млрд. долара.
"Лондон, както и други европейски пазари, са изправени пред засилена конкуренция от страна на вътрешните пазари, каквато не е имало преди 8-10 години", коментира Крис Лейнг, ръководител на отдела за капиталовите пазари в Централна и Източна Европа, Близкия изток и Северна Африка на HSBC Holdings Plc.
Класация по привлечените чрез IPO средства. Графика: Bloomberg
Смяна на плана
Една от компаниите, показателни за промяната, е близкоизточната компания за проучвания и добив на нефт и газ ADES Holding Co. Тя листна акциите си в Обединеното кралство през 2017 г., но до 2020 г. загуби около половината от стойността си, а пазарната ѝ капитализация спадна под 400 млн. долара.
През 2021 г. тя беше придобита в частен консорциум, подкрепен от саудитския държавен инвестиционен фонд. Растежът на компанията се ускори след изкупуването и миналата година ADES отново се листна на борсата в Саудитска Арабия. Сега пазарната капитализация на компанията е около 5,5 млрд. долара и се търгува на цена 24 пъти по-висока от очакваната печалба - приблизително четири пъти повече от оценката, която имаше през по-голямата част от времето си на борсата в Лондон. Ежедневно се търгуват акции на компанията за около 30 млн. долара - над 100 пъти повече от средния оборот за последната година на Острова.
И докато обемите на първичните публични предлагания намаляват, поглъщанията свиват британския фондов пазар с най-бърз темп от повече от десетилетие.
Около 45 компании са напуснали лондонската борса тази година поради сливания и придобивания по данни, събрани от Bloomberg. Това е най-големият брой от 2010 г. насам.
Много от тях са не особено предпочитани компании със средна пазарна капитализация, които не влизат често във фокуса на анализаторите и се търгуват на ниски коефициенти в сравнение с подобни компании на други пазари. Тези относително изгодни сделки привличат интереса на частни инвестиционни компании. Тази година KKR & Co. придоби две компании, листнати в Лондон – фирма за интелигентни измервателни уреди и производител на софтуер за управление на мрежи, използван от комуналните услуги. EQT AB, Brookfield Asset Management, CVC Capital Partners Plc и Fortress Investment Group също сключиха сделки за придобиване на компании от Обединеното кралство.
Свиване на пазара
Други напускат борсата в Лондон, защото се оплакват от ниска ликвидност. През ноември групата за доставка на храни Just Eat Takeaway.com NV заяви, че ще се оттегли от британската борса и ще запази само листването си в Амстердам.
Компанията за отдаване под наем на строително оборудване Ashtead Group Plc обяви тази седмица, че ще премести акциите си в САЩ, наричайки ги "естественото" дългосрочно място.
Активистите искат и други компании да последват примера им, като Palliser Capital неотдавна засили натиска си върху миннодобивния гигант Rio Tinto да се откаже от листването си в Лондон. Туристическата група TUI AG и производителят на лекарства Indivior Plc са сред фирмите, които вече се отказаха от борсовия си статут в Обединеното кралство или го преместиха на други пазари.
Главният изпълнителен директор на Barclays Plc К.С. Венкатакришнан заяви на конференция този месец, че британският пазар на акции е в "структурен упадък от над 30 години", отчасти поради апетита за риск на местните пенсионни фондове. Венкатакришнан коментира, че би предпочел на лондонската борса да има "по-свежи" компании от банка на три века (визирайки шеговито собствената си компания“).
Междувременно някои от местните технологични любимци, които Лондон иска да привлече, се оглеждат другаде. Шефът на Revolut Ник Сторонски заяви наскоро, че би предпочел да пусне базираната си във Великобритания финтех компания на борсата в Ню Йорк, тъй като лондонският пазар е "много по-лош" и "не е рационално" да се листва там. Коментарите му идват след решението на базирания в Кеймбридж, Англия, производител на чипове Arm Holdings Plc да се листне в САЩ миналата година.
Компаниите избягват лондонския пазар, тъй като не могат да получат там желаните от тях оценки, обяснява Лиъд Мейдър, управляващ партньор в Gatemore Capital Management.
Броят на фирмите, които са се отписали от лондонската борса по различни причини тази година, вече е над 10 пъти по-голям от броя на първичните публични предлагания, сочат данни, събрани от Bloomberg.
Спад на листнатите в Лондон компании. Графика: Bloomberg
В същото време фондовете за дялово участие с фокус върху Обединеното кралство регистрираха 41 поредни месеца на нетен отлив до октомври и успяха да постигнат нетен приток едва през ноември, според мрежата от фондове Calastone Ltd. "Глобалните инвеститори имат достъп до американския пазар и капиталите се събират там", посочва Мейдър.
Въпреки това банкери смятат, че картината не е толкова мрачна. Активността на капиталовия пазар остава стабилна извън първичните публични предлагания, като общият обем на продажбите на акции и предлагането на права е нараснал с 60% тази година до 30,8 млрд. долара, според данни, събрани от Bloomberg.
Лондон успя да привлече някои листвания от чужбина, макар и не първични. През август базираният в Хонконг собственик на комунални услуги CK Infrastructure Holdings Ltd. проведе вторично листване, а френският конгломерат Vivendi SE планира да отдели подразделението си за платена телевизия Canal+ SA на британската борса този месец.
Гигантът за бърза мода Shein се подготвя за потенциално IPO в Лондон още в началото на 2025 г., след като преди това не успя да се листне в САЩ. Други компании се стремят да се листнат на борсата по-късно през следващата година, включително застрахователят Canopius Group, който може да потърси оценка от 3 млрд. паунда. Фирмата за потребителски кредити Newday също обмисля продажба на акции в Лондон през втората половина на следващата година, което може да оцени компанията на повече от 1,5 млрд. паунда, твърдят запознати.
Представител на борсовия оператор London Stock Exchange Group Plc заяви, че първичните публични предлагания не са единственият показател за състоянието на капиталовия пазари в Обединеното кралство. "Очакваме по-голяма активност след въвеждането на новите правила за листване по-рано тази година", каза представителят.
Британските власти предприеха стъпки, за да съживят пазара. Тази година те осъществиха най-голямата промяна на правилата за листване от повече от три десетилетия насам, като улесниха компаниите да имат два класа акции с цел да привлекат повече технологични листвания. Те също така предлагат по-голяма гъвкавост при оповестяването на значими сделки.
Министър-председателят Киър Стармър обеща да премахне регулациите, които спъват икономическия растеж, като се стреми да успокои международните инвеститори.