IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Данните за инфлацията в САЩ имат по-голямо значение, отколкото показва пазарът

За момента всички погледи са насочени към данните за индекса на потребителските цени в САЩ

13:14 | 11.12.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Макар че битката с инфлацията в САЩ е до голяма степен спечелена, напрежението по отношение на ценовия натиск все още може да наруши вярата в намаляването на лихвените проценти. Изглежда обаче, че фондовият пазар не обръща внимание на тези предупреждения, пише Майкъл Мсика за Bloomberg.

Акциите процъфтяват на фона на благоприятните условия в момента - устойчива икономика, забавяща се инфлация и намаляване на лихвените проценти. И все пак в движението на цените се наблюдават тревожни признаци, а рефлационната експанзионистична фискална политика може да представлява риск за цикъла на облекчаване от страна на Федералния резерв. Обещаните от Доналд Тръмп мита върху вноса при втория му президентски мандат заплашват да повишат прогнозите за инфлацията през следващата година. За момента всички погледи са насочени към данните за индекса на потребителските цени в САЩ, които ще бъдат публикувани в сряда.

Инвеститорите изглеждат оптимистично настроени в часовете преди оповестяването на доклада.

Акциите реагират колебливо на макроикономическите данни от лятото насам. Изображение: Bloomberg Акциите реагират колебливо на макроикономическите данни от лятото насам. Изображение: Bloomberg

„Пазарът подценява риска, свързан с индекса на потребителските цени“, заявяват експерти от Bank of America. „Смятаме, че този път данните ще имат по-голямо значение“, добавят те.

Анализаторите отбелязват, че от февруари насам пазарът подценява инфлацията, като вместо това се фокусира повече върху перспективите за растежа. И все пак притесненията за икономиката намаляха, докато последните данни за цените в САЩ изненадаха с най-голямо покачване от май насам.

Това определя докладите за инфлацията и заседанията на централните банки като най-големите рискови събития през този месец. Позитивни данни за индекса на потребителските цени могат да разчисти пътя за пазарен подем в края на декември, който обикновено е вторият най-силен период през годината за акциите. Според екипа на BofA една ускорена инфлация обаче може да съживи волатилността.

Годишният измерител на инфлацията в САЩ остава над целта и се очаква да се е повишил до 2,7% през миналия месец. Според ноемврийското проучване на BofA сред мениджърите на фондове, инвеститорите вече са определили ускоряването на глобалния ценови натиск като най-големия риск за акциите, като 32% от тях са посочили това притеснение пред геополитиката (21%).

В доклад на JPMorgan Chase & Co. бяха изложени сценарии за пазарната реакция преди публикуването на данните в сряда. При разглеждане на месечния индекс на потребителските цени експертите виждат 65% вероятност цифрата да бъде увеличена с между 0,25% и 0,35%, което би означавало ръст за широкия пазарен показател S&P 500 между 0,25% и 1%.

Анализаторите виждат 30% шанс за данни с ръст между 0,35% и 0,4%, което би могло да доведе до спад на бенчмарка с 0,5%. В малко вероятния сценарий, при който увеличението надхвърли 0,4%, S&P 500 може да се понижи с до 2,5%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:14 | 11.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още