IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Богатството на жените расте и финансовите компании трябва да се подготвят

Жените само в САЩ ще управляват 34 трлн. долара до 2030 г.

19:06 | 15.12.24 г.
Снимка: Bloomberg Finance
Снимка: Bloomberg Finance

Жените по света контролират все по-големи суми пари, което създава предпоставка за сериозни промени в управлението на богатството и филантропията, пише Bloomberg.

Само в САЩ консултантската компания McKinsey & Co. очаква до 2030 г. жените да контролират 34 трлн. долара – около 38% – от инвестиционните активи, което е близо два пъти повече от миналата година. Преди 10 години тази цифра е била едва 7,3 трлн. долара, или 29%.

Най-големият двигател зад тези ръстове е проста демографска тенденция – жените от поколението на бейби бумърите (1946 – 1964 г.) надживяват мъжете със средно пет години, а богатите съпрузи най-често оставят на съпругите си контрола над семейните богатства. Тази промяна е подпомогната от по-високия брой на жените, които се насочват към доходоносни професии.

„Жените все по-често оглавяват семейните финанси поради наследственост, развод или кариерен успех и поемат лидерски роли във взимането на финансови решения, казва Кейси Йоргенсен, ръководител на Института за адаптивно лидерство Dynasty в Dynasty Financial Partners.

Това е огромна промяна за американките, които допреди 50 години не са можели да си открият сами банкова сметка или да получат кредитна карта. Сега по света има стотици жени с изключително високо нетно състояние – сред които и поне 62 милиардерки, които контролират около 11% от общо 9,9 трлн. долара, следени от Bloomberg Billionaires Index.

Разбира се, все още съществуват сериозни разлики между половете. Жените печелят само около 84% от това, което получават мъжете, и заемат едва 12% от ръководните постове в публичните компании. Само 41 от главните изпълнителни директори на компаниите, включени в индекса S&P 500, са жени. Освен това макар делът на богатството, контролирано от жени, да се е увеличил през последното десетилетие, през миналата година той е бил под 35%.

Тъй като все повече жени се присъединяват към редиците на най-богатите хора в света, индустрията, свързана с управлението на богатството – известна като предимно мъжка и обслужваща мъже, се бори да промени начина, по който привлича и задържа тази нова група клиенти. С оглед на това, че жените от всички възрасти са склонни да даряват повече за благотворителност от мъжете, филантропските организации се радват на нов приток на дарения.

Нарастване богатството в световен мащаб

Делът на жените сред свръхбогатите хора в света – определяни като такива, които държат богатство от над 30 милиона долара – се е увеличил до 11% през 2023 г., докато през 2010 г. е бил само 6,5%, показват данни на компанията за управление на богатството Julius Baer.

Това се дължи на комбинация от наследствени и самостоятелно придобити богатства, установяват изследователите. В миналото богатите мъже, които са изградили корпоративни династии, са предавали империите си на синовете си, но сега все повече жени поемат управлението.

В Западна Европа жените притежават около една трета от всички управлявани активи, възлизащи на около 4,6 трлн. евро, според McKinsey. Очаква се този дял да нарасне до 45% до 2030 г. През този период активите на жените ще се увеличават с 8,1% годишно при ръст от 2,7% при мъжете. Според консултантската компания с този темп те могат да се доближат до нивото на мъжете в началото на 2030-те години.

„Организациите имат огромна икономическа възможност да бъдат по-подготвени да посрещнат нуждите на жените“, казва Бет Винер, управляващ директор и партньор в Boston Consulting Group. „Управлението на богатството е проектирано, когато предимно мъже са били начело на финансите в домакинствата. Струва си да направим стъпка назад и да си кажем: „Удовлетворяваме ли нуждите на жените днес?“, казва тя.

Благотворителност

Поради това, че жените контролират по-голям дял от световните активи, се очаква благотворителните организации да получат повече средства. Според данни от проучване на „Семейно училище по филантропия Лили“ към Университета в Индиана жените са по-склонни да даряват от мъжете, независимо от доходите или възрастовата си група.

Изследването показва, че дарителите имат различна мотивация в зависимост от пола. Жените са по-склонни да даряват от съпричастност, докато мъжете – за да удовлетворят личен интерес. Освен това жените са склонни да разпределят даренията си сред повече организации.

Кери Шуфман, изпълнителен директор и ръководител на секцията, посветена на жените, в UBS, казва, че възрастовите групи се различават значително по отношение на даренията си. Жените от поколението Y (началото на 1980-те до края на 1990-те) са силно ангажирани с темата за социалната справедливост, равенството и изменението на климата, докато жените от поколението на бейби бумърите се ориентират към религиозни организации и такива, фокусирани върху намаляването на бедността.

Управление на богатството

Ръководствата на компании за финансово консултиране в САЩ казват, че адаптират дейността си, за да бъдат по-полезни на жените. Клиентките ценят повече прозрачността и сътрудничеството във финансовото планиране повече от жените, казва Йоргенсен от Dynasty. Те не искат просто някой да инвестира вместо тях, а искат да разберат какво се случва и как инвестиционната стратегия отговаря на техните ценности и цели.

Те също така отдават по-голямо значение на това да познават лично финансовия си съветник, преди да го наемат да управлява парите им, казва Маги Билби, вицепрезидент в Cyndeo Wealth Partners.

„Забелязахме, че за жените не са толкова важни интелектът или квалификацията на съветника, а на това как той може да приложи знанията си творчески и ефективно“, казва тя.

Много жени – определено не всички – предпочитат жена да ги съветва за управлението на финансите им, затова и фирмите насочват натам усилията си при наемането на служители. През 2024 г. само 24% от сертифицираните финансови консултанти са жени.

Има за наваксване и при инвестициите на фондовите пазари. В проучването на Fidelity през 2024 г. „Жените и инвестициите“ само 71% от дамите съобщават, че притежават акции, докато при мъжете този процент е 80%. Все пак този резултат е по-висок в сравнение със само 60% през 2023 г. и 44% през 2018 г.

Според проучването е по-вероятно жените, отколкото мъжете, да опишат инвестиционния си подход като „консервативен“, а над 70% казват, че им се иска да бяха започнали да инвестират спестяванията си по-рано.

„Жените се справят наистина добре със спестяването, но те са работили толкова усърдно за тези пари, че не искат да ги рискуват“, казва Райън Викторин, вицепрезидент и финансов консултант във Fidelity. „Това носи приятно усещане, но всъщност задълбочава неравенствата по отношение на богатството“, смята той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:06 | 15.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още