Притежаването на акции с големи дивиденти може най-накрая да започне да се изплаща. Изплащащите дивиденти компании като JPMorgan Chase и Merck се очаква да се представят по-добре през следващата година, прогнозират инвеститори.
Тъй като технологичните акции стават все по-скъпи, а спадащите лихвени проценти потенциално намаляват привлекателността на облигациите, дивидентните акции изгряват на хоризонта като възможност, пише Wall Street Journal.
Инвеститорите обикновено се насочват към плащащите дивиденти компании при спад на пазарите или когато икономическите перспективи се променят. Наистина, много компании с големи печалби, включително такива за комунални услуги и потребителски продукти, генерират стабилни печалби при всякакви условия. При пазарно рали обаче акциите им са склонни да изостават. Това е особено вярно от 2020 г. насам, откогато акциите на големи технологични компании като Tesla и Nvidia доведоха пазарите до няколко рекорда.
Разликата в представянето между S&P 500 и дивидентните акции се увеличава тази година. Това обаче е моментът за покупка на дивидентни акции, според Крис О’Кийф, портфолио мениджър в Logan Capital Management.
Портфолиото от дивиденти на Logan Capital наскоро добави още финансови акции, включително Regions Financial. Visa и Raymond James Financial са най-големите позиции в портфолиото, според О’Кийф. Той добавя, че акциите на компаниите от сектора на здравеопазването са евтини и е вероятно да увеличат изплащането на дивиденти с течение на времето.
Това би било добре дошла гледка за инвеститорите в дивиденти, тъй като изплащанията на големите американски компании не са в крак с ралито на пазара. Дивидентната доходност на S&P 500, която измерва изплащането на дивиденти спрямо цената на акциите, достигна 20-годишно дъно през първата седмица на декември, когато падна под 1,19%.
S&P 500 Dividend Aristocrats Index, който включва 66 компании, които са увеличили дивидентите си всяка година през последните 25 години, не успява да поддържа темпото на по-широкия пазар от 2020 г. насам.
Големите платци на дивиденти станаха популярни през 2022 г. заради опасенията от рецесия, което привлече инвеститорите към комуналните услуги, потребителските стоки и други по-стабилни сектори. Този момент обаче беше кратък. До 2023 г. покачващите се лихвени проценти започнаха да повишават възвръщаемостта на облигациите и фондовете на паричния пазар над това, което дивидентните акции дават.
Големите компании затегнаха хватката си върху кеша, като решиха да изчакат икономическата несигурност. Тази година много от същите доминиращи акции от ерата на Covid пак подкрепиха рекордите на пазарите.
S&P 500 генерира обща възвръщаемост от 28% тази година, включително ценови печалби и плащания на дивиденти, докато S&P 500 Dividend Aristocrats осигурява 14%, дивидентните борсово търгувани фондове BlackRock, Charles Schwab и Vanguard – между 13% и 20%.
Според анализатора на Bank of America Осун Куон може да има завръщане към дивидентните акции. Неговият екип прогнозира, че общите дивиденти на компаниите от S&P 500 ще се увеличат с 10% през 2025 г.
Като знак, че търсене на дивидентни акции има - дори големите технологични компании започнаха да изплащат дивиденти. Meta Platforms и Alphabet осъществиха изплащания на акционерите за първи път тази година. Те са допринесли за около 25% от общия основен ръст на дивидентите в САЩ през третото тримесечие, според Janus Henderson.
По-рано тази седмица акциите на AT&T поскъпнаха рязко, след като телекомуникационната компания, която отпадна от индекса S&P 500 заради намаляването на дивидентите и отдръпването на инвеститорите, заяви, че планира да върне над 40 млрд. долара на акционерите през следващите три години чрез обратно изкупуване на акции и дивиденти.
След това Walt Disney заяви, че ще увеличи годишния си дивидент с 33% през следващата година.
Никога не е лесно да се предвиди как ще се справят акциите с висок дивидент при новата американска администрация. На теория предложените от новоизбрания президент Доналд Тръмп политики могат да бъдат от полза за компаниите от „старата икономика“, казва Брайън Болинджър, основател на Simply Safe Dividends.
Той припомня, че подобна реакция имаше и при избирането на Тръмп за президент на САЩ през 2016 г. От секторите, които първоначално изпревариха S&P 500 след изборния ден, потребителският дискреционен е единственият, който запази лидерството си до началото на 2020 г., подчертава Болинджър.
Haverford Trust, който управлява активи за над 15 млрд. долара, притежава акции на Johnson & Johnson и Coca-Cola - компании от S&P 500 Dividend Aristocrats, от създаването му през 1979 г. насам. Тази година фондът закупи акции на Alphabet, когато инициира дивидент, и Nvidia след сплита и увеличаването на дивидентите.
Ханк Смит, ръководител на инвестиционната стратегия на фонда, все още гледа на платците на дивиденти от старата школа като на по-сигурни залози в сравнение с по-широкия пазар. „Идеята, че шепа компании или две шепи компании могат да повишат индекс от 500 акции нагоре за неопределено време, просто противоречи на математическата логика“, посочва той.
Тази година Haverford Trust отчете високи доходи от дивиденти от тютюневите компании Altria Group и Philip Morris International, както и играчите в здравеопазването Pfizer, Merck и Bristol-Myers Squibb. Според Смит тези дивиденти не са изложени на риск и инвеститорите получават скромни увеличения всяка година.
Той обобщава, че доходност може да се постигне, но по-трудно, отколкото е било преди 10-12 години.