Основните бенчмаркове на Wall Street започват сесията с повишения, след като Salesforce и Marvell Technology доведоха до ръст на технологичните акции благодарение на добрите тримесечни резултати, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones напредва с 246 пункта, или с 0,5%. Широкият пазарен показател S&P 500 нараства с 0,3%, а технологичният измерител Nasdaq Composite добавя 0,7%.
Акциите на Salesforce поскъпват с 9%, след като финансовият отчет на компанията за третото тримесечие надмина прогнозите. Производителят на чипове Marvell също надхвърли очакванията за приходите си и публикува силна прогноза за четвъртото тримесечие, като книжата му поскъпват с 16%.
Водещите индекси отбелязаха слабо начало на месеца в сравнение с възхода през ноември след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ. Според портфейлния стратег на LPL Financial Джордж Смит обаче ралито вероятно ще се засили отново през този месец.
„Поглеждайки в календара напред към декември, инерцията за индексите може да продължи, тъй като в исторически план това е добър месец за фондовия пазар“, каза той.
Публикувани по-рано данни показаха, че заетостта в американските компании е останала стабилна през ноември. Според данни на изследователския институт ADP броят на служителите в частния сектор на САЩ е нараснал със 146 хиляди през миналия месец след увеличението със 184 хиляди през октомври. Прогнозата в проучване на Bloomberg сред икономисти предвиждаше ръст със 150 хиляди.
Публикуваният в сряда доклад показва, че увеличението на заетостта в отделните отрасли е разнопосочно. Образованието и здравеопазването, както и строителството, са допринесли за ръста, докато заетостта в промишлеността е намаляла с най-голям темп от над година. Наемането на служители в сферата на развлекателните и финансовите услуги също е било слабо.
Данните сочат, че все още има търсене на работна ръка в условията на продължаващ ценови натиск и повишени разходи по заемите. Това е добра новина за представителите на Федералния резерв, които вече не разглеждат пазара на труда като източник на инфлация и сега са съсредоточени върху запазването на възможностите за заетост.
В началото на днешната борсова сесия доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до 4,254%, а тази по 30-годишните - до 4,427%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, регистрира повишение от 0,19% до 106,57 пункта.
На стоковите пазари фючърсите върху международния петролен бенчмарк Брент поскъпват с 0,53% до 74,01 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI - с 0,5% до 70,29 долара за барел.
Златото поскъпва с 0,3 на сто и се търгува на цена от 2675,8 долара за тройунция.
Данните са актуални към 17:00 ч. българско време.