IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

iBanFirst: България има ясна възможност да се присъедини към еврозоната от 1 юли 2025 г.

Централните банки коригират своите политики според икономическите показатели, което води до колебания на валутните курсове, пише в доклада FX Market Outlook 2025

19:29 | 04.12.24 г. 8
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

България има ясна възможност да се присъедини към еврозоната на 1 юли 2025 г., но това зависи от изпълнението на строгите Маастрихтски критерии. Инфлацията не трябва да надвишава с повече от 1,5 процентни пункта средния темп на инфлация в трите държави-членки на Европейския съюз с най-добра ценова стабилност. Годишният публичен дефицит трябва да остане под 3% от БВП. Държавният дълг не трябва да надхвърля 60% от БВП.

Въпреки че сроковете за приемане на еврото остават амбициозни, способността на България да изпълни тези икономически критерии ще бъде от решаващо значение, сочи анализ на компанията за валутни услуги и международни плащания за бизнеса iBanFirst. Страната трябва да балансира между контрола на инфлацията, фискалната дисциплина и устойчивия растеж, като същевременно преодолява потенциални предизвикателства като глобалните икономически промени и инфлационния натиск.

Според Деан Тодоров, директор за България в iBanFirst, в тази икономическа ситуация българските компании, занимаващи се с вносна и износна дейност, трябва да се съсредоточат върху засилване на управлението на валутния риск и диверсификация на пазарите си. „Прилагането на стратегически мерки за хеджиране и внимателното следене на макроикономическото развитие ще бъдат от решаващо значение за намаляване на валутните рискове и осигуряване на стабилни международни партньорства“, съветва той.

Пазарната нестабилност ще продължи и през 2025 г., а глобалният протекционизъм и икономическите бойкоти променят формата на международната търговия, се казва още в анализа. Българските компании, които са част от международната търговия, са изправени пред сериозни предизвикателства, свързани с осигуряването на рентабилност и финансова стабилност. Целта на доклада FX Market Outlook 2025 е да помогне на компаниите да разберат и да управляват по-добре валутните рискове през следващата година.

Макроикономически тенденции

Волатилността на пазара ще остане висока, очакват в iBanFirst. Централните банки коригират паричната си политика въз основа на икономически показатели като инфлация, икономически растеж и заетост, а не по фиксиран график. Макар че този подход изглежда положителен, той внася и голяма волатилност на валутния пазар, което може да доведе до резки колебания на валутните курсове, усложнявайки финансовото планиране и прогнозиране на компаниите, предупреждават анализаторите. Те прогнозират, че намаляването на лихвените проценти през 2025 г. ще бъде по-умерено, отколкото при предишните цикли на облекчаване, тъй като отсъствието на рецесия не налага драстични мерки.

Атаките срещу международната търговия се увеличават

Свободната търговия все повече се влияе от протекционистки мерки, икономически бойкоти и пречки пред осигуряването на основни търговски маршрути. Приблизително една трета от държавите в света, включително 60% от развиващите се страни, са подложени на икономически санкции, наложени от САЩ и това е безпрецедентно ниво. Блокирането на ключови търговски точки, като пролива Формоза, където Китай и Тайван са в конфликт, или пролива Баб ел Мандеб в Червено море, засегнат от регионални конфликти, представлява сериозен риск за световния икономически растеж, отчитат в iBanFirst.

Според експертите , за да смекчат тези предизвикателства, компаниите могат да диверсифицират търговските си партньори и да подобрят вътрешния си опит в управлението на геополитическите рискове.

Еврозоната расте бавно, няма риск от рецесия

Еврозоната отбелязва скромен растеж от около 1% поради ограничената гъвкавост на паричната политика и стагнацията в Германия, която е стълб на европейската икономика. Тази ситуация може да окаже отрицателно въздействие върху износа и търсенето на български продукти на европейските пазари.

Анализаторите обаче смятат, че рецесия в развитите икономики е малко вероятна, тъй като ръстът на реалните заплати, постепенното облекчаване на рестриктивната парична политика и експанзионистичната фискална политика, особено в САЩ, подкрепят глобалната икономическа активност. Очаква се през следващите години САЩ да изпреварят световните темпове на растеж.

Поведението на двойката евро/долар

С намаляването на инфлацията в САЩ и облекчаването на паричната политика на Федералния резерв се очаква доходността на американските облигации да се понижи, което ще накара спекулативните фондове да пренасочат инвестициите си от долари към евро. Това нарастване обаче може да не е напълно устойчиво.

Очаква се доларът да остане силен през 2025 г. и след това, подкрепен от добрите икономически резултати на САЩ и продължаващата привлекателност на американския фондов пазар. Макар че Доналд Тръмп подкрепя по-слабия долар, неговите мита биха могли неволно да повишат стойността му, като намалят обема на вноса, което от своя страна понижава търсенето на чуждестранна валута, прогнозират в iBanFirst.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:29 | 04.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

8
rate up comment 2 rate down comment 0
Dani_2077
преди 4 седмици
Какъв Маастрихт ??? Решението ще бъде чисто политическо, на принципа "Има ли желание, има и начин".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 7
khao
преди 1 месец
До: Tikva007 айде поредната доза тъъъпотиии от мазния пръъч... пожара го запали Късия гном, който реши да възражда съветския съюз! русия нахлу в Укранйа, а не обратното, тъъъъп пръъч!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 7
Tikva007
преди 1 месец
До: Az_Kocho: Аз мисля, че всъщност не ние напъваме толкова много за ЕЗ, колкото големите в ЕЗ напъват за нови членове поради причината, че предстои Европа да плаща сметката - тук американските фокуси няма да минат, та трябват повече аббдали да поемат солидарно общия дълг, за който ни надуват ушите Драги и Ко. Иначе за шарани като нас се прилага гениалното правило, изведено от Марк Твен през мислите на героя му Том Сойер: *За да направиш нещо силно желано, трябва да го направиш трудно достъпно*
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 7
Tikva007
преди 1 месец
До: Az_Kocho: Както много неща, и критериите не са това, което бяха, или поне амбицията и принципите да бъдат спазвани. На какви точно *критерии* отговаряше украйна за кандидат за член на ЕС през 2014 г., та лемурите-комисари от Брюксел запалиха този пожар в Киев? И в момента, по какви критерии украйна получава финансиране от ЕС, което надвишава това за Унгария, България и Румъния взети заедно?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 3
Az_Kocho
преди 1 месец
До колкото знам критериите за приемане в еврозоната трябва да са спазени през последните две години. До преди няколко месеца не отговаряхме на критериите за инфлация. Така че ако сега всичко е наред то може да ни приемат през 2026 най- рано
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 10
Ironhorse
преди 1 месец
Който иска да плиемем еврото, е национален предател.Франция е в банкрут.Кой ще й плаща дълговете, ние ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 3
mr. Yoda
преди 1 месец
Швепс!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 25 rate down comment 10
aldy
преди 1 месец
Тъй, тъй, стига еврозоната да издържи дотогава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още