Еврото е напът да приключи най-лошия си месец от над година, повлияно от перспективата, че търговските мита на САЩ ще ударят вече затруднената икономика на региона, пише Bloomberg.
Стойността на общата валута е надолу с около 3% през ноември до 1,0575 долара, близо до двегодишното дъно, достигнато по-рано този месец. Това е най-големият месечен спад от май 2023 г.
Еврото изпадна в немилост на фона на опасенията на инвеститорите, че европейската икономика ще пострада, ако Доналд Тръмп наложи мита върху вноса в САЩ, което може да накара централните банкери да намалят основните лихви по-агресивно. Признаците за стагниращ растеж и политическите сътресения в Германия и Франция – двете най-големи икономики в блока, също допринесоха за разпродажбите.
„Европа заема консенсусно къса“ позиция, коментира Лука Паолини, главен глобален стратег в Pictet Asset Management. „Имаме фрагментация на политиката, много слаб растеж и всички рискове, свързани с Русия и Украйна.“
Докато доларът рязко поскъпна след изборната победа на Доналд Тръмп, еврото се представя най-зле сред валутите от Групата на 10-те. Това до голяма степен се дължи на очакванията, че Европейската централна банка (ЕЦБ) ще намали разходите по заемите със 150 базисни пункта до края на 2025 г., което е приблизително два пъти повече от прогнозата за стъпките на Федералния резерв.
Тази седмица общата валута получи известно облекчение от ястребовите коментари на ЕЦБ и от факта, че Тръмп не спомена Европа в последните си заплахи за мита, като вместо това се насочи към Канада, Мексико и Китай.
Апетитът за продажба на еврото също намаля, след като то бързо се възстанови от спада под нивото от 1,05 щатски долара – ключово ниво за търговците. А обръщането на риска подсказва, че пазарните нагласи към валутата се подобряват, докато декември обикновено е добър месец за еврото поради изходящите потоци от долара в края на годината.
„Пазарът вече има ниско мнение за икономиката на еврозоната, така че засега е трудно да се очаква значителен спад за еврото“, казва Михаел Пфистер, валутен стратег в Commerzbank.
Въпреки това инвеститорите се подготвят за още загуби през следващата година поради нарастващите признаци, че икономиката изпитва затруднения. Бизнес активността в еврозоната неочаквано се сви през ноември, а инфлацията в Германия не се ускори, както очакваха икономистите.
Хедж фондовете и други инвеститори с ливъридж увеличиха залозите си за по-слабо евро до най-високото им ниво от три години насам според последните седмични данни на CFTC, а все повече стратези очакват то да поевтинее до паритет спрямо долара.
„В цената няма тарифен риск, нивото на еврото отразява единствено разминаването в паричната политика между ЕЦБ и Фед“, заяви Абделак Аджриу, мениджър на фонд в Carmignac. „Честно казано, динамиката не е добра за Европа.“
преди 1 час До: Gna: Ами той *Украинският гамбит* на американците беше преди всичко срещу Германия, а Европа дойде по дифолт - като планиран и неизбежен бонус. Но и на Русия не й е розово положението, ако не изплющи нещо наистина яко на масата в близките месец-два, за да седне на пазарлъка с Тръмпи ако не с кент флош, то поне с фул попове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 часа До: Tikva007 в момента Русия е пред Европа. Печели войната и расте икономически. Европа влиза в стагфлация, след което минимум рецесия и то дълга. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 часа *Стойността на общата валута е надолу с около 3% през ноември до 1,0575 долара* - Тъй ли?! Ний пък чухме, че само рублата падала спрямо долара? Пак нещо Путин е оплескал. отговор Сигнализирай за неуместен коментар