IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Доходността по френските облигации се изравни с тази по гръцките

Само през миналата година гръцките ДЦК все още бяха оценявани с рейтинг junk от водещите компании за кредитен рейтинг

11:13 | 28.11.24 г.
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Доходността по референтните френски облигации се изравни с тази по гръцките за пръв път в историята, поставяйки втората по големина икономика в Европейския съюз (ЕС) на равни нога със страна, която само преди години бе в центъра на европейската дългова криза, съобщава Bloomberg.

Доходността по 10-годишните френски държавни ценни книжа (ДЦК) – традиционно смятани за едни от най-сигурните в еврозоната и с оценка АА- от S&P Global Ratings, се повиши до 3,03%. Това е същата доходност като тази по сравнимите гръцки ДЦК, които само през миналата година все още бяха оценявани с рейтинг junk от водещите компании за кредитен рейтинг.

Това е нежелано сравнение за Париж на фона на опасенията на инвеститорите, че премиерът Мишел Барние може да се затрудни с прокарването на бюджета за следващата година и с оставането изобщо на власт. Това би провалило плановете за намаляване на разходите, увеличаване на данъците и ограничаване на нарастващия бюджетен дефицит.

В разгара на проблемите на Гърция през 2012 г. доходността по десетгодишните ѝ държавни облигации беше с над 30 процентни пункта над тази на френския дълг. Доходността обаче се подобрява с възстановяването на страната от кризата и след получаването на инвестиционен рейтинг миналата година.

Във вторник Барние заяви, че Франция е изправена пред „буря“ на финансовите пазари, ако законодателите отхвърлят предложенията на правителството му и го свалят от власт. Политическото оцеляване на премиера зависи от това дали френският лидер на крайнодесните Марин льо Пен ще подкрепи потенциален вот на недоверие, когато представи финалните версии на бюджетните сметки за 2025 г. на правителството и социалното осигуряване през следващите дни и седмици.

Финансите на Франция ще бъдат подложени на анализ от S&P Global Ratings в петък, което може да се окаже следващият катализатор за пазарните движения, след като Fitch Ratings и Moody’s Ratings отсъдиха негативна перспектива миналия месец.

Френските представители отчитат ръст на разходите по държавните заеми спрямо други страни, откакто френският президент Еманюел Макрон свика предсрочни избори през юни. Премията в доходността спрямо германския дълг се е повишила с 33 базисни пункта тази година до над 87 базисни пункта, достигайки най-високото ниво от 2012 г. в сряда.

Със сигурност малкият размер на гръцкия пазар на облигации прави смислените сравнения по-трудни. Гръцкият държавен дълг, отговарящ на изискванията за ключов индекс, възлиза на малко над 80 млрд. евро спрямо 1,8 трлн. евро за Франция.

Въпреки това фактът, че доходността по френските ДЦК сега се равнява или надвишава три от четирите преди най-задлъжнели икономики в региона – Португалия, Италия, Гърция и Испания, е символично предупреждение за Макрон. Някои участници на пазара, например Allianz Global Investors, виждат риск доходността по френските облигации скоро да достигне тази на италианските, където премията по 10-годишния дълг в момента се равнява на 39 пункта спрямо тази на Франция.

Португалия, Италия, Гърция и Испания „бяха принудени да направят структурни реформи след европейската криза, което в крайна сметка се отплати“, коментира Соня Рено от ABN Amro Bank в Амстердам. „Франция така и не предприе подобни реформи и днес трябва да платят сметката за това“, добави тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:13 | 28.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още