Цената на петрола се повишава в сряда, докато инвеститорите оценяват потенциалното въздействие на споразумението за прекратяване на огъня между Израел и „Хизбула“, предава Ройтерс.
Фючърсите върху сорта Брент поскъпват с 0,08% до 72,87 долара за барел, а тези върху американския West Texas Intermediate (WTI) – 0,03% до 67,89 долара за барел.
И двата бенчмарка поевтиняха във вторник.
Прекратяването на огъня между Израел и „Хизбула“ влезе в сила в сряда, след като и двете страни приеха споразумението, постигнато с посредничеството на САЩ и Франция, съобщи във вторник президентът на САЩ Джо Байдън.
Споразумението разчисти пътя за прекратяване на конфликта по израелско-ливанската граница, който отне живота на хиляди хора.
Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху заяви, че е готов да приложи договорката с Ливан и ще „отговори решително на всяко нарушение“ от страна на „Хизбула“.
„Пазарните участници в момента преценяват дали прекратяването на огъня ще бъде спазено“, коментира Хироюки Кикукава, президент на NS Trading, подразделение на Nissan Securities.
„Очакваме WTI да се търгува в диапазона 65-70 долара за барел, отчитайки метеорологичните условия през зимата в Северното полукълбо, потенциалното увеличение на добива на шистов петрол и газ при бъдещата администрация на Доналд Тръмп в САЩ и тенденциите в търсенето в Китай“, каза той.
На този фон се появи информация, че Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците ѝ, водени от Русия (ОПЕК+) обсъжда по-нататъшно отлагане на планираното увеличение на добива на „черно злато“, което трябваше да започне през януари, преди заседанието на 1 декември, на което ще се вземе решение за политиката на картела в началото на 2025 г.
Страните от организацията изпомпват около половината от световния петрол. Те планираха постепенно да отменят съкращенията на производството на „черно злато“ с малки увеличения през 2024 и 2025 г. Но забавянето на китайското и световното търсене, както и увеличаването на добива извън групата, попречиха на този план.
В САЩ новоизбраният президент Доналд Тръмп заяви, че ще наложи 25% мито върху всички продукти, влизащи в САЩ от Мексико и Канада. Суровият петрол няма да бъде изключен от търговските санкции, съобщиха източници на Ройтерс във вторник.
Междувременно запасите от суров петрол в САЩ са намалели, докато тези от горива са нараснали през миналата седмица, съобщиха пазарни източници.
През седмицата, приключила на 22 ноември, запасите от суров петрол са спаднали с 5,94 млн. барела, което надхвърля прогнозите на анализаторите за понижение с около 600 хил. барела.
*Данните са актуални към 8:30 ч. българско време.