Динамиката след президентските избори в САЩ и геополитическото напрежение ще останат във фокуса на инвеститорите и тази седмица. Икономическите данни, като тези за инфлацията в еврозоната, брутния вътрешен продукт (БВП) на САЩ и решението за лихвените проценти на Новозеландската централна банка ще заемат централно място на регионалните пазари, пише Euronews.
През миналата седмица сред фондовите пазари се наблюдаваше възстановяване на бичите тенденции на Wall Street. Същевременно нарастващото геополитическо напрежение тласна нагоре цената на златото, суровия петрол, щатския долар и японската йена и оказа натиск върху еврото, европейските акции и китайските пазари.
Биткойнът флиртуваше около ценовата граница от 100 хил. долара, като поскъпна до над 99 500 долара. Пазарното внимание ще остане насочено и към политиката на САЩ, докато новоизбраният президент сформира администрацията си, наред с продължаващото напрежение между Украйна и Русия.
На икономическия фронт Европейската статистическа служба ще публикува експресни данни за индекса на потребителските цени (ИПЦ) в еврозоната за ноември, което ще окаже влияние върху решението на Европейската централна банка (ЕЦБ) за лихвените проценти на заседанието през декември.
В САЩ вниманието ще бъде насочено към втората оценка за БВП за третото тримесечие, както и върху доклада за разходите за лично потребление (PCE). Ето повече за двигателите на пазарите през настоящата седмица.
Европа
Инфлацията в региона е в процес на отстъпление, като данните за октомври показаха ускоряване до 2% от 1,7% през предходния месец. Това обаче се дължеше главно на базовия ефект от нестабилните цени на енергията.
На национално равнище индексът на потребителските цени в Германия се повиши до тримесечен връх от 2% спрямо 1,6% през септември. Инфлацията при услугите имаше най-голям принос за увеличението на цените. Франция и Испания също отбелязаха леко съживяване на инфлацията до съответно 1,2% и 1,8%. Прогнозите на икономистите сочат, че ценовият натиск може да продължи да нараства през ноември.
Очаква се през ноември хармонизираният индекс на потребителските цени в еврозоната да бъде 2,3%, а основната инфлация - 2,8%. Ускоряващата се инфлация вероятно ще накара ЕЦБ да бъде предпазлива по отношение на намаляването на лихвените проценти в бъдеще.
През следващите дни индексът на IFO за бизнес климата в Германия ще бъде решаващ показател за икономиката на еврозоната. През октомври показателят се повиши за първи път от пет месеца насам до 86,5 пункта. Наред с възстановяването на производствените дейности и услугите данните подсказват, че икономическите перспективи са станали по-светли на фона на намаляването на лихвените проценти и охлаждането на инфлацията.
Въпреки това предстои несигурност поради ескалацията на напрежението между Русия и Украйна, която може отново да потисне доверието на бизнеса. Очаква се данните за ноември да сочат леко понижение до 86,1 пункта.
Съединените щати
В САЩ тази седмица основен акцент ще бъдат данните за БВП. Според предварителната оценка икономическият растеж на годишна база в страната възлиза на 2,8% през третото тримесечие, което е по-малко от отчетените 3% през второто тримесечие. Въпреки това темпът на растеж все още е по-висок от този на повечето развити държави, което подчертава вероятността за меко приземяване на икономиката на САЩ.
Освен това в центъра на вниманието ще бъде и докладът за разходите за лично потребление (PCE), който се счита за любимия измерител на инфлацията на Федералния резерв. Данните измерват стоките и услугите, насочени и потребявани от физическите лица, като предлагат пряка представа за достъпността на цените. През септември PCE нарасна с 2,1% на годишна база и с 0,2% спрямо предходния месец.
Въпреки това основният показател PCE, изключващ волатилните цени на храните и енергоносителите, възлезе на 2,7%, оставайки над целевото равнище от 2% на Фед. Анализаторите прогнозират месечно повишение от 0,3% на основния PCE през октомври, което показва устойчив инфлационен натиск и може да засили очакванията за по-бавно намаляване на лихвените проценти от страна на централната банка.
Азиатско-Тихоокеанския регион
В Азиатско-Тихоокеанския регион Новозеландската централна банка ще вземе решение относно лихвения си процент след понижението с 0,5 процентни пункта през октомври. Очаква се на предстоящото заседание финансовата институция да намали официалния паричен лихвен процент с още поне толкова.
Междувременно правителството на Австралия ще публикува данни за индекса на потребителските цени за октомври. Прогнозите са общата инфлация в страната да се е ускорила до 2,5% на годишна база от 2,1% през предходния месец.