IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Номинираният за финансов министър на САЩ иска председател на Фед в сянка

Скот Бесент е фигурата от решаващо значение за изпълнението на дневния ред на новоизбрания президент Доналд Тръмп

17:49 | 23.11.24 г. 1
Скот Бесент. Снимка: Bloomberg LP
Скот Бесент. Снимка: Bloomberg LP

Скот Бесент, ветеранът мениджър на хедж фондове, когото Доналд Тръмп посочи, че ще бъде следващия министър на финансите, иска мита, председател в сянка за Федералния резерв и може би по-слаб долар.

Ако бъде потвърден от Сената, той ще има обширни правомощия: да наблюдава публичното финансиране, икономическите санкции и Службата за вътрешни приходи; да участва в международна икономическа дипломация; да спомага за безпроблемното функциониране на финансовите пазари, пише Bloomberg.

Бесент, който в момента управлява макро хедж фонда Key Square Group LP, ще бъде от решаващо значение за изпълнението на дневния ред на новоизбрания президент. Програмата включва подновяване на някои от данъчните облекчения от 2017 г., които изтичат през 2025 г., и разхлабване на финансовите регулации.

Агенцията е направила преглед на казаното от Бесент през последната година относно политиките, които ще повлияят на икономиката на САЩ.

Федералният резерв

Тръмп коментира, че един президент трябва да има думата по отношение на лихвените проценти и паричната политика - ход, който би подкопал дългогодишната независимост, на която централната банка се радва от изпълнителната власт. Бесент изглежда не е съгласен с Тръмп и дори разкритикува самия Фед през септември след намалението на лихвите с 50 базисни пункта.

Бесент ще трябва и да помогне на Тръмп да избере заместник на председателя на Фед Джером Пауъл, когато мандатът му изтече през май 2026 г., и поне три други назначения в борда през следващите четири години.

Тръмп флиртува с идеята да уволни Пауъл, но Бесент има друга идея – ранна номинация и председател на Фед в сянка. Така, според него, „никой вече няма да се интересува какво има да каже Джером Пауъл“.

Мита

Тръмп обеща да наложи огромни мита – 60% или повече върху вноса от Китай и 10-20% върху останалия внос в САЩ. По време на предизборната си кампания той също отправи заплахи за още по-високи ставки за определени държави и продукти.

Бесент сигнализира в публикация от 15 ноември за Fox News за силна подкрепа за митата. „Твърде дълго общоприетата мъдрост отхвърляше използването на митата като инструмент както на икономическата, така и на външната политика. Въпреки това, подобно на Александър Хамилтън, ние не трябва да се страхуваме да използваме силата на тарифите, за да подобрим поминъка на американските семейства и предприятия“, пише той.

„Митата също са полезен инструмент за постигане на външнополитическите цели на президента. Независимо дали става въпрос да накара съюзниците да харчат повече за собствената си отбрана, отваряне на чуждестранни пазари за износ на САЩ, осигуряване на сътрудничество за прекратяване на нелегалната имиграция или възпиране на военна агресия, митата могат да играят централна роля“, добавя той.

Пазари

Министрите на финансите традиционно се въздържат да приписват пазарните ръстове на работата на своите шефове, тъй като това би означавало да поемат вината при спад, още повече, че пазарите на акции, валута и облигации се движат поради често несвързани и дори необясними причини.

Когато пазарите вървят нагоре обаче, Тръмп се радва на комплименти. В публикация от 11 ноември в Wall Street Journal под заглавие „Пазарите приветстват икономиката на Тръмп“ Бесент всъщност свърши работата на Тръмп.

„Цените на активите са непостоянни, а дългосрочните икономически резултати са най-доброто мерило. Последните дни доказват, че пазарите недвусмислено приемат икономическата визия Тръмп 2.0. Пазарите сигнализират за очаквания за по-висок растеж, по-ниска волатилност и инфлация и съживена икономика за всички американци“, посочва той.

„Ралито на акциите беше особено необичайно, като се има предвид, че лихвените проценти също се повишиха. Комбинацията от нарастваща крива на доходност, стабилни инфлационни очаквания и покачване на акциите показва, че пазарите очакват дневният ред на Тръмп да насърчи неинфлационен растеж, който ще стимулира частните инвестиции“, пише Бесент.

Политика за долара

Не е тайна, че Тръмп харесва ролята на долара като световен резервен актив и съпътстващата го икономическа и геополитическа сила. Той обаче иска достатъчно слаб валутен курс, за да подкрепи производствения сектор на САЩ. Дуелиращите се сили могат да се превърнат в стълб на икономическата програма на неговата администрация и като финансов министър Бесент ще наблюдава валутната политика на САЩ.

„Резервната валута може да поскъпва или поевтинява в зависимост от пазара. Вярвам, че ако има добра икономическа политика, естествено ще има силен долар“, коментира той през октомври пред Financial Times

„Това е пазарна реакция и е ясно, че митата ще повишат долара, така че по-слаб долар с мита е икономическа аномалия. Можем да видим това, което се нарича усмивка на долара. Това, което имаме сега, са високи лихвени проценти и висок дефицит и инфлация над целта. Ако намалим инфлацията... лихвените проценти ще паднат и ще има обезценяване на долара. От гледна точка на политиката на прекалено слаб долар изобщо не бих очаквал това“, коментира той в началото на ноември в интервю за Bloomberg TV.

„Изборът на Тръмп доведе до най-голямото еднодневно поскъпване на щатския долар за повече от две години и третото най-голямо за последното десетилетие. Това е вот на доверие в лидерството на САЩ в международен план и в долара като световна резервна валута“, добавя Бесент в коментар в Wall Street Journal от началото на този месец.

Дълг и данъци

Бесент ще управлява и управлението на дълговото бреме на американското правителство. Той казва, че Тръмп ще се стреми да свие дефицитите по федералния бюджет до 3% от брутния вътрешен продукт от приблизително 6,2% в края на последната фискална година.

„Мисля, че ще го направим чрез дерегулация, енергийна доминация и повторна приватизация на икономиката... Мисля, че приоритет ще бъде изключването на [Закона за намаляване на инфлацията]“, казва той в интервю за CNBC.

Издаването на ултра дългосрочни облигации „би било страхотна идея“, добавя Бесент в интервю за Bloomberg от 7 юни. „Когато лихвите са много ниски, трябва да се удължи продължителността“, добавя той, като подчертава, че министърът на финансите на Джо Байдън Джанет Йелън не управлява добре дълговия риск.

Бесент също така ще играе ключова роля в удължаването на подписаните от Тръмп данъчни облекчения от 2017 г., много от които изтичат през 2025 г. Той посочва в същото интервю за CNBC, че от разговорите му с републиканците в Конгреса това вероятно ще бъде гласувано.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:49 | 23.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
karen80
преди 1 час
ГАРАНТИРАНО: За 21 дни ще правите жесток секс като порнозвезда - ще увеличите трайно пениса си със 7 см и ще започнете да получавате ерекция за 3 секунди (твърда като стомана, колкото дълго искате),прочетете повече тук----- https://come.ac/Menstill
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още