IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Фед: Дълговото бреме на САЩ е най-големият риск пред финансовата стабилност

На финансовите пазари американската централна банка установява, че оценките остават завишени, а ликвидността е „като цяло ниска“

10:02 | 23.11.24 г. 1
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Дълговото бреме на правителството на САЩ се разглежда като най-големия риск за финансовата стабилност на страната – по-голям и от постоянната инфлация, според проучване на Федералния резерв, цитирано от Bloomberg.

„Опасенията около устойчивостта на фискалния дълг на САЩ са на първо място в списъка на това проучване, следвани от ескалиращото напрежение в Близкия изток и политическата несигурност“, посочва Фед в доклада си за финансовата стабилност.

Проучването е проведено от края на август до края на октомври от служители на Фед в Ню Йорк. Докладът включва и оценката на централната банка на САЩ за развиващите се рискове в четири основни области, включително оценки на активи, заеми от бизнеса и домакинствата, задлъжнялост във финансовия сектор и рискове за финансиране.

Повече от половината респонденти – 54%, посочват устойчивостта на фискалния дълг като важен риск спрямо 40% преди половин година, показват данните. Емитирането на дълг от Министерството на финансите може да започне да измества частните инвестиции или да ограничава политическите отговори на евентуален икономически спад, според проучването.

Банковият сектор остава „здрав и устойчив като цяло“, с капиталови съотношения, които се движат около рекордни нива и висока ликвидност, казва Фед.

На финансовите пазари американската централна банка установява, че оценките остават завишени, ликвидността е „като цяло ниска“ и ливъриджът в хедж фондовете е на или близо до най-високото ниво, наблюдавано откакто се събират данни (2013 г.).

За домакинствата Фед посочва, че просрочията по кредитни карти и заеми за автомобили са над средното ниво, особено сред домакинствата с по-нисък кредитен рейтинг. Уязвимостите, свързани със задълженията на домакинствата и бизнеса, се оценяват като „умерени“.

„Тези кредитополучатели държат сравнително малък дял от съвкупния дълг и високите нива на просрочие отразяват отчасти повечето заеми на някои домакинствапо време и след пандемията, а не рязко широкообхватно отслабване на способността на домакинствата да изплащат заемите“, казва се в доклада.

Според Федералния резерв на САЩ рисковете за финансирането намаляват, но остават „забележими“. В доклада се отбелязва, че активите на стейбълкойни са „нараснали значително“ след предходния доклад и имат обща пазарна капитализация от над 170 млрд. долара до началото на ноември – под рекордното ниво, отчетено през април 2022 г.

„Тези дигитални активи са структурно уязвими и им липсва всеобхватна федерална пруденциална регулаторна рамка“, подчертават от Фед в доклада си.

С оглед на банковите фалити от миналата година Фед казва, че повечето кредитори разчитат по-малко на незастраховани депозити. Те са склонни да привличат клиенти, които биха могли бързо да измъкнат парите си, ако има дори само намек за проблеми с кредитор или уязвимост.

Някои заемодатели вече са увеличили депозитите, събрани чрез брокери и от други краткосрочни източници на пари, според доклада. „Стабилността на този тип финансиране по време на периоди на стрес може да е по-ниска от тази на традиционните основни застраховани депозити“, казват от Фед.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:17 | 23.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още