IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Голямата дилема: как да направим умни инвестиции в днешно време?

Активи като акции, недвижими имоти и злато са едни от най-популярните инвестиционни решения години наред

07:31 | 20.11.24 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

„В момента се наблюдава тенденция към увеличаване на риска. За да определим по-добре в кои активи си струва да се инвестира в момента, е важно да разберем къде се намираме по отношение на икономическия период, макроикономическата ситуация и геополитическия контекст“, смята Гжегож Дрозд, пазарен анализатор в Invest.Conotoxia.com.

Той посочва, че достъпът до кредитиране е станал по-лесен през последните месеци, тъй като повечето големи централни банки вече са започнали да намаляват основните лихви.

„Намаляването на разходите по заемите оказва влияние върху оценката както на акциите, така и особено на облигациите. За инвеститорите, които отдават приоритет на сигурността на средствата си, се препоръчва да предпочитат държавните облигации пред корпоративните“, изтъква анализаторът.

Как трябва да се инвестира в тези активи?

Могат да се използват няколко инвестиционни стратегии, които отчитат капиталовия фонд, толерантността към риск, възрастта, инвестиционния опит и желания резултат. Въз основа на тези фактори се създава инвестиционна стратегия и портфейл.

„В момента се работи по инвестиционни проекти, които са в процес на изпълнение. За да инвестирате в акции, се фокусирайте върху компании със стабилни приходи. При облигациите търсете качество и не очаквайте растеж. Купувайте недвижими имоти само на бързоразвиващи се пазари, където предлагането изостава от търсенето. Златото е добра и проста опция, само не очаквайте да повишава състоянието ви“, казва Матераци.

„Докосвайте се до алтернативни активи само ако разбирате пазарите, защото те са неликвидни и трудни. Последователността печели. Прескачането на твърде много пазари размива фокуса и възвръщаемостта. Дръжте се стегнато. Не е необходимо да се занимавате с всичко“, съветва още той.

Ферари посочва: „Най-добрата стратегия е да се избягват посредниците, когато е възможно, но повечето хора нямат възможност да купуват директно неща като петролни полета. При недвижимите имоти можете да минете по директния път, може би да инвестирате в имот под наем или да станете партньор. Бихте могли също така да потърсите фондове с ниски такси и стабилна история. Винаги препоръчвам да сведете до минимум таксите и да се съсредоточите върху директния достъп до актива, който търсите.“

„В момента се наблюдава тенденция към увеличаване на броя на инвестициите в ценни книжа. Инвестирането в добре диверсифицирани продукти като борсово търгуваните фондове (ETF) е умен ход, тъй като те предлагат достъп до широк портфейл от отделни акции на по-ниска цена. Например ETF-ите на капиталовия пазар могат да осигурят значителна експозиция към фондовия пазар и са също толкова лесни и рентабилни за търговия, колкото и отделните акции. Препоръчвам ви да обсъдите тези възможности с вашия финансов консултант, за да се уверите, че те съответстват на вашата инвестиционна стратегия“, е мнението на Фернандес-Перес.

Недостатъци на инвестирането

Въпреки че инвестирането може значително да увеличи капитала ви и да повиши финансовата ви сигурност, все пак има някои недостатъци, които трябва да имате предвид.

„В момента инвестирането е много трудно. Ако сте обвързани с нещо като недвижими имоти или стоки директно, може да не сте в състояние да изтеглите парите си бързо, когато се наложи. Ако смятате, че ще имате нужда от достъп до парите си в краткосрочен план, прякото притежаване на активи не е правилният начин. Ако обаче ликвидността не е проблем, директната собственост може да бъде умно решение. Само имайте предвид, че ако държите физически активи като къща, не е като да можете да я продадете утре. Времето може да има голямо значение и ако сте принудени да продадете в неподходящ момент, може да понесете удар“, коментира Адам Ферари.

„Опасността при акциите е да се надплати. Облигациите губят стойността си от инфлацията с течение на времето, така че те са сигурни, но не изграждат богатство. Недвижимите имоти не са ликвидни и се натрупват скрити разходи. Златото си стои на мястото - то не работи за вас“, предупреждава Дейвид Матераци.

Последна актуализация: 07:31 | 20.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още