Валутният пазар винаги е бил интересен за инвеститорите. Купуването на чуждестранна валута понякога може да е добра инвестиция, както и добра застраховка за следващите години. В анкета на Bloomberg TV Bulgaria експерти отговарят на въпроса: „Каква валута бихте закупили в момента?“.
Голяма част от анализаторите биха се насочили към инвестиции в американския долар. Според някои винаги е добре поне половината от активите да са в евро, другата – в долари. Японската йена или паундът не са добра алтернатива за инвестиране към настоящия момент, смятат други. Инвестицията във фиатни валути никога не трябва да бъдат предпочитани от инвеститорите, тъй като в дългосрочен план губят от своята покупателна стойност заради инфлацията, посочват още анализаторите.
Любомир Леков, инвеститор и основател на Investor.bg
„Тъй като живеем в Европа и сме обвързани с еврото, за мен винаги е добре поне 50% от активите ни да са в евро. От друга страна, 50% в долари много си струва. Има едно нещо, което малко се говори - че Тръмп иска да засили долара и ще бъде безпощаден към тези, които се опитват да се откажат от долара като резервна валута и заради това в момента доларът се засилва. За мен съотношение 50/50 долар-евро е добро. Едва ли може да се печели от инвестиция във валута, по-скоро да хеджираме.“
Ивайло Чаушев, главен пазарен анализатор на „Делтасток“
„За мен доларът остава една от най-добрите инвестиции, що се отнася до форекс, защото покрай очакваните мита от САЩ страните ще целят обезценяване на валутите си, за да се справят с тези налози. Вече започват и спекулации за паритет между долар и евро в следващите месеци. Това е породено от очакванията на пазара за политиките на Тръмп, темпа на развитие на американската икономика спрямо европейската и очакванията за политиката на Фед. Най-познатият начин да се инвестира в долар е просто да се отвори депозит в долари в банката, но трябва да се има предвид, че дава по-ниска лихва от другия вариант, който е инвестиция в ДЦК на САЩ. Кери трейдът на долара срещу йената е добра, но по-спекулативна алтернатива заради по-честите намеси на японските власти в подкрепа на йената.“
Здравко Пиринлиев, инвестиционен анализатор в „БенчМарк Финанс“
„Инвестицията във фиатни валути никога не трябва да бъдат предпочитани от инвеститорите, тъй като много добре знаем, че фиатните валути в дългосрочен план губят от своята покупателна стойност заради инфлацията. Една много по-добра алтернатива и близка са краткосрочните дългови инструменти – държавни облигации с матуритет по-малко от 12 месеца. Това е нещо, което всеки един инвеститор трябва да има в портфейла си...
Швейцарският франк е шаблонът за това къде трябва да си държим парите, тъй като там има все още известна обвързаност със златото, което в дългосрочен план играе като положителен знак за инвеститорите. Друга валута, въпреки че нещата там изглеждат доста особени, е японската йена. Тя доста се обезцени в последните години, но рано или късно йената ще коригира известна част от този спад. Ако гоним капиталова печалба, една експозиция към японска йена би се отплатила в следващите 2-4 години.“
Красимир Йорданов, портфолио анализатор, SKY ASSET MANAGEMENT
„По-скоро американския долар, тъй като единствено икономиката на САЩ от повечето основни икономики е в по-добро състояние. Там се правят повечето инвестиции в нови технологии, свързани с изкуствен интелект, който ще трансформира изцяло световната икономика в бъдеще. И се вижда, че САЩ отново ще са печеливши в това отношение.
Икономиката на Китай е в плачевно състояние и само капиталовият контрол пречи на юана да се обезцени допълнително. Свръхпредлагането и големите запаси на стоки в целия свят пречи на европейската икономика да се възстанови, тъй като моделът на растеж на Европа е експортно ориентиран. Икономиката на Япония също не е в завидно положение, централната банка от години води политика на по-слаба йена, за да може износът да поддържа икономическия растеж и страната да излезе от дефлационната спирала последните години.“
Стойне Василев, финансов консултант и основател на Smartmoney.bg
„Искам да разделя въпроса на две части. Първата е, че е най-добре да сме хеджирани спрямо промяната в различни валути. Основната част от моите инвестиции са хеджирани в евро заради промяната във валутния курс. Ако трябва да заложа в коя валута да инвестирам, определено бих избрал долара тази година, особено след избирането на Тръмп, защото единодушно анализатори вярват, че доларът достигна най-високата си стойност спрямо еврото за последната година и половина и ще продължава да расте. Въпреки че заявките на Тръмп са за това да обезцени долара и да насърчи експортната политика, то ще му е много трудно. Ако трябва да избера в коя валута да инвестирам, бих заложил на американския долар. В евро не бих заложил, защото големите икономики в Европа навлизат или вече са навлезли в рецесия. Не мисля, че японската йена или паундът са добра алтернатива за инвестиране към настоящия момент.“
* Материалът не е препоръка за вземане на инвестиционно решение!