Борсовата сесия на Wall Street в понеделник започва разнопосочно. Технологичният измерител Nasdaq Composite се повишава с 0,2%, а индексът на сините чипове Dow Jones спада с 30 пункта. Широкият пазарен показател S&P 500 се търгува без промяна.
Акциите на Tesla поскъпват със 7%, след като Bloomberg News съобщи, че екипът на новоизбрания президент Доналд Тръмп работи по начини за облекчаване на регулациите за самоуправляващите се автомобили.
Движенията в понеделник следват трудна седмица за трите основни бенчмарка, които вече са далеч от върховете, достигнати след изборната победа на Тръмп. Миналата седмица Dow изгуби 1,2% и затвори на ниво от 43 444,99 пункта, след като за кратко надхвърли 44 000 пункта за първи път. S&P 500 се понижи с 2,1%, а технологичният Nasdaq Composite се потопи с 3,2%.
Притесненията относно пътя на лихвените проценти продължават да тежат на инвеститорите, особено след като в четвъртък председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че централната банка не „бърза“ да намали лихвите предвид силния растеж на икономиката и стабилния пазар на труда. Според инструмента CME FedWatch повечето инвеститори сега определят диапазона на овърнайт лихвения процент в края на годината между 4,25% и 4,50%.
Важен катализатор за пазара през тази седмица ще бъде финансовият отчет на Nvidia, който ще бъде публикуван в сряда. Трейдърите ще следят за насоки относно търсенето на чиповете с изкуствен интелект Blackwell на компанията. Акциите на Nvidia се понижиха с близо 3%, след като The Information съобщи, че чиповете Blackwell прегряват, когато са свързани заедно в сървъри.
Тази седмица се очакват също отчетите на Palo Alto Networks и на няколко големи търговци на дребно, включително Walmart, Target и Ross. Досега 93% от компаниите в S&P 500 са отчели резултати, три четвърти от тях са минали прогнозите за печалбата на акция, а 61% за приходите, според FactSet.
В началото на днешната борсова сесия в САЩ доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до 4,459%, а тази по 30-годишните - до 4,653%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, регистрира спад от 0,13% до 106,55 пункта.
На стоковите пазари фючърсите върху международния петролен бенчмарк Брент поскъпват с 2,25% до 72,64 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI - с 2,27% до 68,54 долара за барел.
Златото поскъпва с 1,7 на сто и се търгува на цена от 2613,9 долара за тройунция.
*Данните са актуални към 17:00 ч. българско време.