IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Скромните тримесечни резултати на европейските компании помрачават надеждите за 2025 г.

Компаниите в 414-членния индекс MSCI Europe надминаха прогнозите за продажби с най-ниския дял от почти пет години насам

14:56 | 18.11.24 г. 1
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Приходите на европейските компании не успяха да се възстановят през третото тримесечие, което доведе до намаляване на очакванията за резултатите през следващата година.

Компаниите в 414-членния индекс MSCI Europe надминаха прогнозите за продажби с най-ниския дял от почти пет години насам, като само 30% от фирмите надхвърлиха очакванията, показват данни на Bloomberg Intelligence (BI). Членовете на индекса отчетоха общ спад на приходите от 0,3% за периода, приключил на 30 септември, в сравнение с предварителните очаквания за ръст от 0,4%.

Въпреки че в края на настоящия сезон на отчетите имаше положителни новини от две от най-големите европейски компании - гигантът при полупроводниците ASML Holding и индустриалният лидер Siemens, картината е смесена. Повече от половината промишлени, суровинни и потребителски компании не отговориха на очакванията за това тримесечие, притеснени от пониженото търсене и неблагоприятните валутни движения, посочват капиталовите стратези на Bloomberg Intelligence Лоран Дуйе и Кайди Мън.

Европейските компании подобряват очакванията за представянето си с най-слаб темп от години. Графика: Bloomberg LP Европейските компании подобряват очакванията за представянето си с най-слаб темп от години. Графика: Bloomberg LP

Според BI енергийните компании и производителите на автомобили са „най-лошите“, когато става въпрос за ръст за индекса MSCI Europe, като и двете оказват натиск върху резултата от близо 100 базисни пункта. Спадащите цени на петрола навредиха на продажбите на енергийните гиганти, а производителите на автомобили от Porsche до Mercedes-Benz Group бяха изправени пред жестока конкуренция и по-слабо търсене в Китай. Спадът в китайското търсене също така навреди на продажбите на луксозни облекла, като лидерът в сектора LVMH отчете най-лошото си тримесечие от 2020 г. на подразделението си за мода и кожени изделия.

Налице обаче са и някои изключения. Финансовият и здравният сектор отчетоха най-силен ръст в целия индекс, надминавайки консенсусните очаквания.

Устойчивото търсене на медикаменти за рак и затлъстяване доведе до силни продажби за производители на лекарства, включително AstraZeneca, Roche Holding и Novo Nordisk. В същото време кредиторите, включително Deutsche Bank и Barclays, се възползваха от стабилни приходи от такси през тримесечието. Скокът в търговията с акции отчасти компенсира въздействието на спадащите лихвени проценти.

По-добрите от очакваното резултати за приходите на европейските компании за третото тримесечие – ръст от 1,2% в сравнение с по-ранния консенсус за 0,4% – трябва да се приемат с известно съмнение, тъй като те бяха подкрепени основно от банките, посочват още Мън и Дуйе от BI.

Като цяло тримесечието беше белязано от предпазливост. Европейските компании показват повишена предпазливост по отношение на икономическите перспективи, посочват в бележка анализатори на Barclays. Те отбелязват, че фирмите гледат положително по отношение на маржовете, възвръщаемостта на капитала и въздействието на изкуствения интелект, но забавянето на търсенето в Китай остава най-голямото безпокойство.

Трудното тримесечие хвърли съмнения относно възстановяването през 2025 г., като прогнозите ставаха все по-мрачни с излизането на поредните резултати през сезона. „Европейските акции изглеждат ограничени, докато не се появи подкрепа от по-силни икономически перспективи в Европа и Китай, без да има ясен катализатор за печалба“, казаха още Мън и Дуйе от BI.

Понижаването на прогнозите през това тримесечие доведе до сериозни ревизии за 2025 г., според BI. Компаниите с повишени перспективи отчитат консенсусно повишение с 0,8% на печалбата за акция за 2025 г. в сравнение с 1% за 2024 г. В същото време тези, които понижиха насоките, отчитат по-сериозни съкращения от 3,8% на печалба за акция за следващата година в сравнение с 1,6% за 2024 г.

Очакваната печалба за акция за 2025 г. за Stoxx Europe 600. Графика: Bloomberg LP Очакваната печалба за акция за 2025 г. за Stoxx Europe 600. Графика: Bloomberg LP

Друго ниво на несигурност за европейските компании, включително секторите, които се представиха добре през това тримесечие, е завръщането на новоизбрания президент Доналд Тръмп в Белия дом.

Новите мита на Тръмп „могат да ужилят още по-силно, тъй като компаниите станаха все по-зависими от приходите от САЩ, особено в здравеопазването“, посочват стратезите на BI Джина Мартин Адамс и Джилиан Улф, посочвайки, че около 55% от приходите на Novo Nordisk са дошли от САЩ миналата година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:56 | 18.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 1
aldy
преди 1 час
Защо европейските компании се окакаха яко? Путин ли им е виновен, че без руските суровини и енергетични източници тия са за мустака? Какво навредиха на РФ и Жужо? Докараха Русия до 4 място по БВП ППП и то след драконовски санкции и война. Каквото и да дърдорят и дращят соросоядните шавки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още