IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как Пекин пое контрола над финансовия център на Хонконг, докато Западът гледаше от страничната линия

Китайските банки събират по-ниски такси и са по-склонни на рискови сделки

12:30 | 23.11.24 г.
Снимка: Lam Yik/Bloomberg
Снимка: Lam Yik/Bloomberg

Тръмп номинира сенатора Марко Рубио от Флорида за държавен секретар и е помолил представителя Майк Уолз да бъде негов съветник по националната сигурност в Белия дом. И двамата са остри противници на Китай и призовават правителството на САЩ да заеме по-твърда позиция спрямо Пекин.

Приходите от инвестиционно банкиране в региона на Азия, с изключение на Япония, през миналата година са паднали до най-ниско ниво поне от 2010 г. за Goldman Sachs, JPMorgan и Morgan Stanley, според данни на Dealogic. Китайските банки, включително Citic Securities и China International Capital Corporation, са най-печелившите в региона от около 2022 г. насам.

Председателят на борда и главен изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън, който посети Хонконг през май като част от честванията на стогодишнината на банката там, призовава за продължаване на отношенията с Китай, който според него е поставил нов курс в развитието си, с по-голям фокус върху националната сигурност, военния капацитет и вътрешното развитие.

Много западни банкери и инвеститори са разочаровани от промените в сключването на сделки и в културата, които според тях биха могли да доведат до ерозия на многообразието в Хонконг и да намалят прозрачността и контрола върху високорисковото финансово поведение. Китайските банки често насочваха капиталите си към затруднения пазар на имоти в континентален Китай и във финансови механизми в подкрепа на силно задлъжнели местни правителства, някои от които сега са изложени на риск от фалит. Много китайски банки затегнаха стандартите си, след като такова високорисково кредитиране ги засегна негативно.

Ръководителят на отдела за инвестиционно банкиране в банка от Уолстрийт казва, че се чувства чужд в Хонконг. „Това все още е град от световна класа, но не мисля, че вече можем да го наречем световен град“, посочва той.

Китайските ръководители обаче не са съгласни с това мнение. Според тях китайските банки се отнасят по-добре с китайските клиенти, таксуват ги по-малко и имат по-широки връзки в континентален Китай. Хонконг все още е жизненоважен за всеки в Китай, който иска да емитира или инвестира в акции и облигации извън континента, просто няма нужда от западни банкери, които да правят това.

Изпълнителен директор на китайска строителна компания, който е иска да емитира малка емисия частен дълг, казва, че някои западни банки са отказали да работят с компанията заради мрачните им прогнози за пазара на недвижими имоти в Китай. Същевременно китайска банка е поела емисията.

В изявление говорителят на правителството на Хонконг казва: „Всяко предположение, че с присъствието на повече китайски компании тук Хонконг става все по-малко международен и все повече прилича на един от градовете на континентален Китай е напълно невярно.“

Според местната власт Хонконг остава международен финансов център, като през септември отново е класиран като един от топ три в света заедно с Ню Йорк и Лондон. Редица световни банки обявяват планове за разширяване в Хонконг и градът продължава да привлича чуждестранен капитал, като задълбочава връзките с инвеститори и пазари от Близкия изток, добавят от администрацията.

Досега тази година 56 компании са листнати на фондовата борса в Хонконг и 79% от тях не са ангажирали нито една чуждестранна банка, според проспектите. През 2022 г. компаниите от континентален Китай с регионални централи в Хонконг са повече от американските за първи път от поне три десетилетия, показват официални данни. Разликата се увеличава през 2023 г.

Компаниите от континентален Китай също затвърждават доминиращата си позиция на фондовия пазар в Хонконг, като заемат 80% от общата стойност на пазара до края на октомври в сравнение с 60% преди десетилетие.

Цялата тази дейност помага да се компенсират някои от икономическите загуби, понесени от Хонконг в резултат на пандемията и напускането на западни ръководители. Настроението обаче не е особено радостно, защото китайската икономика изпитва затруднения. Част от промяната в Хонконг отразява реалността, че пазарът за сделки е слаб предвид икономическите проблеми на Китай. Новите листвания на фондовата борса в града са спаднали до най-ниския общ брой за повече от 20 години през 2023 г.

Промените освен това изглеждат повече структурни, отколкото циклични.

Последна актуализация: 10:32 | 23.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още