Цената на петрола се повишава в понеделник, след като сблъсъците между Русия и Украйна се засилиха през почивните дни, въпреки че опасенията за търсенето на горива в Китай, втория по големина потребител в света, и прогнозите за световен излишък натежаха на пазарите.
Фючърсите върху сорта Брент поскъпват с 0,27% до 71,23 долара за барел, а тези върху американския West Texas Intermediate (WTI) – с 0,13% до 67,11 долара за барел.
В неделя Русия нанесе най-мащабния си въздушен удар по Украйна от почти три месеца насам, нанасяйки сериозни щети върху украинската енергийна система. В значителен обрат в политиката на Вашингтон в конфликта администрацията на президента Джо Байдън позволи на Украйна да използва произведени в САЩ оръжия, за да нанесе удари дълбоко в Русия, съобщиха вчера двама висши американски представители и източник, запознат с решението.
Нямаше незабавен отговор от страна на Кремъл, откъдето предупредиха, че ще възприемат разхлабването на ограниченията за използване на американски оръжия от страна на Киев като сериозна ескалация.
Брентът и WTI поевтиняха с повече от 3% миналата седмица заради разочароващите икономически данни от Китай и след като Международната агенция по енергетика прогнозира, че през 2025 г. световното предлагане на петрол ще надхвърли търсенето с повече от 1 млн. барела на ден.
Производителността на рафинериите в Поднебесната империя е намаляла с 4,6% през октомври на годишна база, а ръстът на фабричното производство в страната се е забавил през миналия месец, показаха правителствени данни в петък.
Инвеститорите се притесняват и от темпа и степента на намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв на САЩ, което създава несигурност на световните финансови пазари.
В САЩ броят на действащите петролни платформи намаля с една до 478 през миналата седмица, което е най-ниското ниво от седмицата до 19 юли, сочат данни на Baker Hughes.
*Данните са актуални към 9.00 ч. българско време.