IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Т. Каунджиев, "Елана": Инфлацията е донякъде овладяна, но не и напълно преборена

Най-вероятният сценарий за САЩ е меко кацане, докато Европа е по-близо до твърдо кацане или дори лека рецесия, прогнозира инвестиционният мениджър

14:52 | 15.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: pexels.com
Снимка: pexels.com

За 13-a поредна година конференцията Investor Finance Forum ще събере на едно място експерти от банковия, финансовия и финтех сектор, капиталовите пазари, фондовите борси и регулатори. Най-голямото събитие на финансовата и инвестиционна общност в региона, което икономическият сайт Investor.bg организира, ще се проведе на 21 ноември в "Интер Експо Център" в София. Подробности за програмата и участниците в събитието ще откриете ТУК, където може да се регистрирате за присъствие на място.

Какво могат да очакват инвеститорите от пазарите тази и началото на следващата година; кое е най-важното в една нестабилна инвестиционна среда и как AI може да се отрази на инвестиционните мениджъри разговаряме с Тихомир Каунджиев, инвестиционен мениджър в "ЕЛАНА Фонд Мениджмънт".

- Пазарите преминаха през година, наситена с много събития. Какво може да очакваме до края на годината и за първото тримесечие на 2025 г.?

Наистина, 2024 г. беше година, изпълнена с множество значими събития, които повлияха на глобалните финансови пазари. Въпреки че сме в последните месеци на годината, несигурността продължава да е висока. Конфликтите в Украйна и Близкия изток, както и нарастващото напрежение между САЩ и Китай, продължават да създават значителни рискове за глобалната икономика. Говорейки за очаквания до края на 2024 г. и през първото тримесечие на 2025 г., нека обърнем внимание на ключови макроикономически фактори и събития. През 2024 г. централните банки в световен мащаб се сблъскаха с дилемата между ограничаване на инфлацията и избягване на рецесия. Основните централни банки, като Федералния резерв на САЩ (Фед) и Европейската централна банка (ЕЦБ), оставиха вратата отворена за още едно евентуално понижаване на лихвените проценти до края на тази година. Възможно е да видим промени в политиките, ако инфлацията спадне трайно под целта от 2%, което би стимулирало централните банки да продължат с плавното понижаване на лихвите.

Тихомир Каунджиев, портфолио мениджър, УД

Тихомир Каунджиев е инвестиционен мениджър в "ЕЛАНА Фонд Мениджмънт". Отговаря за управлението на активи на фондовете на дружеството. Професионалния си път в сферата на финансите започва през 2005 г. като консултант и аналитичен специалист в банковия сектор. Впоследствие работи като финансов анализатор в областта на корпоративните кредитни рейтинги на компании.

От средата на 2007 г. продължава своето развитие в сферата на капиталовите пазари и анализите на публични компании от българския капиталов пазар. От 2009 г. е лицензиран от КФН със сертификат за инвестиционен консултант и вече повече от 10 години работи като портфейлен мениджър, активно управляващ индивидуални (доверителни) портфейли от акции, борсови стоки и валути. 

Инвеститорите може да очакват продължаваща волатилност, но също така и възможности за диверсификация. Евентуални „трусове“ ще породят възможности за дългосрочни инвестиции в стабилни сектори. Моите очакванията за 2025 г. включват потенциално стабилизиране на по-консервативните капиталови инвестиции, предлагащи текущ доход на спестителите. Когато лихвените проценти започнат да намаляват е възможно да видим повишен интерес към по-консервативни активи като облигации и дивидентни акции, ако инвеститорите търсят сигурност в условия на несигурност. Ако конфликтите не се разширят, това би могло да доведе до известно облекчение за пазарите, но напреженията вероятно ще останат фактор. Вероятно е нестабилността да продължи, особено в секторите, свързани с енергия и суровини.

- Смятате ли, че инфлацията вече е преборена и в този контекст – меко или твърдо кацане очаквате за икономиките?

Въпросът дали инфлацията вече е преборена обаче все още няма еднозначен отговор. Въпреки че инфлацията започва да се успокоява, рисковете остават. Нека разгледаме какво може да се очаква в краткосрочен и средносрочен план и как това би повлияло на икономическите перспективи за меко или твърдо "кацане". Въпреки че общата инфлация намалява, основната инфлация продължава да създава предизвикателства. Оптимистичният сценарий е инфлацията да продължи да се забавя, без да причинява сериозна рецесия. САЩ изглежда имат най-голям шанс за меко кацане, тъй като икономиката им показа изненадваща устойчивост през 2024 г. Пазарът на труда остава силен, а потребителското търсене е стабилно.

В Европа обаче перспективите са по-несигурни. Еврозоната вече се сблъсква със забавяне на растежа и свиване на промишленото производство. Високите разходи за енергия и повишените лихви оказват значителен натиск върху икономическата активност. Регионът на Източна Европа е уязвим от забавяне в еврозоната и затягането на финансовите условия. В България инфлацията също се забавя, но остава висока в сравнение със средното за ЕС. Ако трябва да обобщим с едно изречение - макар инфлацията да е овладяна до известна степен, тя все още не е напълно "преборена", най-вероятният сценарий за САЩ е меко кацане, докато Европа е по-близо до твърдо кацане или дори лека рецесия.

- Как в тази нестабилна среда един инвеститор да изгради дългосрочно портфолио?

В условия на висока волатилност, геополитическа несигурност и потенциални рецесии е важно инвеститорите да са добре подготвени и да вземат предвид различни фактори, за да защитят своите инвестиции и да постигнат стабилна възвръщаемост. Изграждането на дългосрочно портфолио в нестабилна среда е предизвикателство, но пък погледнато от друга страна в такива моменти е напълно постижимо при подходяща стратегия и дисциплина да закупим активи на добри цени.

В условия на нестабилност е важно да имате достатъчно ликвидни средства, за да се възползвате от пазарни корекции или непредвидени разходи. Това означава да държите част от активите си в лесно достъпни инструменти като парични фондове или краткосрочни облигации. Фокусът трябва да бъде върху диверсификация, избор на качествени активи и поддържане на дисциплина в инвестициите. Диверсификацията е друг способ за ефективно управление на инвестираните средства, както и за управление на риска. В условия на несигурност, разпределянето на активи в различни класове (акции, облигации, недвижими имоти, суровини и др.) може да помогне за намаляване на волатилността и за постигане на по-стабилна възвръщаемост.

- Какво е мислите за автоматизираните платформи за търговия и изкуственият интелект? Могат ли те да заменят нуждата от инвестиционни мениджъри?

Винаги когато ми зададат въпрос на такава тема, се сещам за една шеговита картинка, на която вожд от канибалско племе прокламира тезата, че „Компютъра никога няма да замести човека“. Говорейки сериозно по темата, неизбежно е автоматизираните платформи за търговия и използването на изкуствен интелект (AI) в инвестиционното управление да не бъдат все по-популярни и да не променят начина, по който се осъществяват инвестиции. Въпреки значителните предимства на тези технологии те все още не могат напълно да заменят нуждата от човешки инвестиционни мениджъри. Изкуствения интелект (AI) и алгоритмите са отлични в обработката на данни, те невинаги могат да разбират контекста на глобални събития, политически кризи или специфични икономически промени. Тук човешката интуиция и опит все още играят важна роля. Това ми дава основание да считам, че в близко бъдеще тези технологии няма да заменят човешкия опит и интуиция, особено когато става въпрос за сложни, стратегически и персонализирани решения. Автоматизираните платформи и изкуственият интелект несъмнено ще продължат да играят важна роля в бъдещето на инвестициите, но най-обещаващ би бил хибриден подход, който да комбинира технологичните иновации с човешката мъдрост и адаптивност.

- Защо подкрепяте Investor Finance Forum?

Събития като Investor Finance Forum играят важна роля за насърчаване на инвестиционната култура и за повишаване на финансовата грамотност в България. Освен това в Investor Finance Forum е уникална възможност за професионалисти в индустрията да създадат нови контакти и партньорства. Присъствието на представители от различни сектори – банки, фондове, инвестиционни посредници и компании – създава предпоставки за потенциални сътрудничества и проекти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:00 | 15.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още