Основните щатски борсови индекси приключиха сесията с понижения, след като гуверньорът на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл заяви, че силната икономика може да оправдае известно забавяне на бъдещите понижения на лихвите, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отчете спад от 0,47% до 43 750,86 пункта.
Широкият измерител S&P 500 записа понижение от 0,6% до 5949,17 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite изтри 0,64% от стойността си, смъквайки се до равнище от 19 107,65 пункта.
Пауъл заяви в Далас, че централната банка на САЩ няма нужда да бърса с облекчаването на паричната политика.
„Силата, която в момента виждаме в икономиката, ни дава възможност да подходим внимателно към нашите решения“, изтъкна той.
Коментарите му ще засегнат пазарните залози за следващото лихвено понижение, като преди речта на Пауъл трейдърите очакваха Фед да понижи основната си лихва през декември с 25 базисни пункта.
Инвеститорите реагираха и на доклада за безработицата в САЩ, където броят на молбите за обезщетение при безработица в САЩ, подадени миналата седмица, падна до най-ниското си ниво от май. Подадените за първи път заявления намаляват с 4000 броя до 217 000 броя през седмицата, приключила на 9 ноември. Това е по-малко от очакваните от анализатори 220 000 молби.
Основните щатски борсови индекси в края на сесията на 14 ноември.
Ефектът от победата на Доналд Тръмп на изборите на 5 ноември също отшумява, като акциите на Tesla Inc., чийто главен изпълнителен директор – Илон Мъск – е основен поддръжник на републиканеца, поевтиняха с около 5,5%.
Междувременно стана ясно, че бъдещата администрация на Тръмп се готви да заличи потребителските стимули за покупка на електромобил, наложени като част от Закона за намаляване на инфлацията на настоящия президент Джо Байдън.
Цената на акциите на Disney се повиши с 6,3%, след като гигантът в развлекателната индустрия отчете коригирана печалба за третото тримесечие и повиши нагоре насоките си за резултата за последното тримесечие.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишние американски държавни ценни книжа се понижи съответно до 4,447% и 4,602 на сто.
Доларовият индекс записа ръст от 0,39% до 106,9 пункта.
На петролните пазари цената на сорт Брент се повиши с 0,21% до 72,43 долара за барел. Фючърсите върху американския лек петрол WTI поскъпнаха с 0,22% до 68,58 долара за барел.
Цената на златото се понижи с 0,5% до 2572,9 долара за тройунция.