Цените на петрола се понижават в четвъртък, отписвайки по-голямата част от ръстовете си от предишната сесия, заради опасенията около по-високото световно производство на фона на муден ръст на търсенето. В допълнение на това по-силният долар засилва спадовете, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху сорта Брент се понижават с 36 цента, или 0,50%, до 71,92 долара за барел, а върху американския суров петрол WTI – с 37 цента, или 0,54%, до 68,06 долара за барел.
„Петролът се бори с [по-ранната] прогноза за по-слабо търсене на ОПЕК, която отложи увеличението на производството за още един месец, опасявайки се от неблагоприятния ефект върху цените“, коментира старши пазарният анализатор на Phillip Nova Приянка Сачдева.
Във вторник Организацията на страните износителки на петрол намали прогнозата си за ръст на световното търсене на петрол до 1,82 млн. барела на ден през 2024 г., което е по-малко от прогнозираните миналия месец 1,93 млн. барела на ден. Причината е слабото търсене в Китай, Индия и други региони, което доведе до най-ниските цени на петрола от близо две седмици.
Междувременно Администрацията за енергийна информация (EIA) на САЩ леко повиши очакванията си за добива на петрол в САЩ до средно 13,23 млн. барела на ден през тази година, или с 300 хил. барела на ден повече от миналогодишните рекордни 12,93 млн. барела на ден и повече от прогнозираните по-рано 13,22 млн. барела на ден.
Агенцията също така повиши прогнозата си за световния добив на петрол за 2024 г. до 102,6 млн. барела на ден спрямо предишната си прогноза от 102,5 млн. барела на ден. За следващата година тя очаква световен добив от 104,7 млн. барела дневно, което е увеличение спрямо предишните 104,5 млн. барела.
Сега пазарните участници очакват доклада на Международната агенция по енергетика за петролния пазар, който ще бъде публикуван по-късно през деня, и данните на EIA за запасите от суров петрол и продукти в САЩ, за да получат допълнителни насоки за търговия.
Според анализатори опасенията за търсенето в Китай остават основен фактор за смекчаване на цените.
В сряда щатският долар се повиши до близо 7-месечен връх спрямо основните валути, след като данните показаха, че инфлацията в САЩ за октомври е нараснала в съответствие с очакванията, което предполага, че Федералният резерв ще продължи да намалява лихвите.
По-силният долар оскъпява стоките, чиито цени се определят в зелената валута, за купувачите, използващи други валути.
*Данните са актуални към 9:40 ч.