Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) намали прогнозите си за ръст на търсенето на „черно злато“ за тази и следващата година за четвърти пореден месец, като със закъснение призна забавянето на растежа в най-големия потребител - Китай.
През тази година глобалното потребление ще се увеличи с 1,8 млн. барела дневно, или с малко под 2%, посочва организацията в месечния си доклад, цитиран от Bloomberg. Това е със 107 хил. барела дневно по-малко от предварително прогнозираното, след като данните от всички азиатски страни като Китай и Индия, както и от Африка, пристигнаха и са под очакванията.
От юли насам ОПЕК намали прогнозите си за ръст на търсенето за тази година с почти една пета, в съответствие с рязкото отстъпление на цените на суровия петрол. Въпреки това прогнозите на картела остават значително по-оптимистични от тези на редица банки и търговски къщи от Wall Street и дори петролната компания на Саудитска Арабия Aramco. Тя е и приблизително два пъти по-висока от тази на Международната агенция по енергетика.
Водени от Саудитска Арабия, ОПЕК и нейните съюзници два пъти отложиха възобновяването на производството, спряно от 2022 г. насам. Поредицата от скромни месечни увеличения трябва да започне в началото на следващата година - отложена от октомври - и ще бъде преразгледана на среща на 1 декември.
Международните фючърси върху суровия петрол поевтиняха с около 18% от началото на юли и се търгуват на цена от близо 72 долара за барел в Лондон, като търговците са все по-уверени, че конфликтът в Близкия изток няма да наруши износа на региона. Вместо това те се съсредоточиха върху забавянето на растежа в Китай, където търсенето се свива няколко месеца подред, а правителството в Пекин се бори с редица икономически предизвикателства.
Картината може да бъде промени от завръщането през следващата година на новоизбрания президент Доналд Тръмп, който заплаши да наложи сериозни търговски мита на Китай и други държави. По време на предишния си мандат той ограничи износа на петрол от Иран, член на ОПЕК, в спор за ядрената програма на Техеран и често критикуваше картела, че поддържа високи цени.
Междувременно ръководството на ОПЕК+ може да се утеши с подобряващите се резултати на някои членове, които се забавиха в прилагането на съкращенията на добива си.
Според доклада Казахстан е намалил производството си с 292 хил. барела дневно до 1,29 млн. барела дневно през октомври. Това е под квотата му, което означава, че страната е започнала да изпълнява допълнителните ограничения, които е обещала като компенсация за предишното свръхпроизводство. Намалението обаче може просто да отразява временната поддръжка на гигантското петролно находище Кашаган на страната.
Ирак също така постепенно се придържа към договорената в началото на годината квота, като все още изпомпва над нея и не показва признаци на компенсиране на предишните нарушения. През октомври страната намали дневния добив с 66 хил. барела до 4,068 млн. барела, което все още е малко над целта от 4 млн. барела. Русия остана малко над договорения си таван, показа докладът.
ОПЕК прогнозира, че световното потребление на петрол ще бъде средно 104 млн. барела дневно през тази година. Дневното търсене ще се увеличи с още 1,5 млн. барела през 2025 г., или със 103 хил. барела по-малко от предишната прогноза на организацията.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) ще публикува последната си месечна оценка на световните петролни пазари в четвъртък. Тя прогнозира, че ръстът на търсенето ще се забави, тъй като светът се отказва от изкопаемите горива и преминава към електрически превозни средства в опит да предотврати катастрофалното изменение на климата.