Цената на петрола се понижава във вторник, тъй като разочарованието на инвеститорите от последния план за стимулиране на китайската икономика и опасенията за свръхпредлагане натежаха на пазара, заедно с по-силния долар.
Фючърсите върху сорта Брент поевтиняват с 0,21% до 71,68 долара за барел, а тези върху американския West Texas Intermediate (WTI) се търгуват за 67,86 долара за барел, което представлява спад от 0,26%.
И двата контракта поевтиняха с повече от 5% през предходните две търговски сесии, пише Ройтерс.
В петък правителството на Китай представи пакет от дългови инструменти на стойност 10 трилиона юана (1,4 трилиона долара), за да облекчи напрежението във финансирането на местните власти, тъй като най-големият вносител на петрол в света е изправен пред нов натиск от преизбирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ.
Според анализатори обаче тази мярка не е достатъчна за стимулиране на растежа.
Докато цените на суровия петрол разшириха загубите си заради по-силния щатски долар, се появиха и опасения относно търсенето в Поднебесната империя, посочват анализатори от ANZ Research.
„Данните, публикувани през уикенда, показаха анемична потребителска инфлация през октомври и пореден спад на заводските цени“, изтъкват те.
Сега пазарът очаква публикуването на месечните доклади за петролния пазар от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), Международната агенция по енергетика и Администрацията за енергийна информация.
„Всяко по-нататъшно понижение на търсенето, особено от страна на ОПЕК, може да повлияе на настроенията“, допълват анализаторите.
По-късно във вторник ще бъде публикуван месечният доклад на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).
Пазарът ще следи за по-нататъшни низходящи ревизии на търсенето от прогнозата на групата до 2025 г., което би увеличило натиска върху цените.
Във вторник щатският долар се задържа около четиримесечните си върхове, тъй като се очаква валутата да се възползва от бъдещите политики, които вероятно ще запазят лихвените проценти в САЩ относително високи за по-дълго време.
По-силният долар прави стоките, деноминирани в американската валута, като например петрола, по-скъпи за притежателите на други валути и има тенденция да оказва влияние върху цените.
Пазарите очакват и данните за инфлацията в САЩ, които ще бъдат публикувани през тази седмица.
*Данните са актуални към 9.00 ч. българско време.
преди 1 седмица Ще залагаме ли за петрол под $70? И това в началото на зимният сезон в северното полукълбо! отговор Сигнализирай за неуместен коментар