Корпоративните отчети ще се превърнат в един от най-големите двигатели за американските акции, след като инвеститорите се върнат към икономическия растеж след изборната победа на Доналд Тръмп.
Сезонът на отчетите за третото тримесечие е в края си и индексът S&P 500 отчете 8,4% ръст на печалбите – двойно на очакваното, показват данни, обобщени от Bloomberg Intelligence.
Wall Street е завладян от дори още по-оптимистично настроение за следващата година, тъй като анализаторите очакват ръстовете да достигнат 13%, което ще е най-голямото повишение от 2021 г. насам. За стратезите на Goldman Sachs Group това е добра новина за акциите във време, когато Федералният резерв на САЩ е заел „балансирана“ позиция по отношение на растежа и инфлационните рискове.
„Очакваме отчетите да са основният двигател напред за възвръщаемостта на акциите“, заяви стратегът Дейвид Костин в бележка от 8 ноември.
Т. нар. схема на търговия „Америка на първо място“ – при която се купуват активи, които печелят, когато САЩ се представят по-добре от останалата част на света – изпрати S&P 500 до нови рекорди миналата седмица благодарение на залозите, че Тръмп ще приложи политики, подкрепящи растежа и засилващи конкурентоспособността. Фед също така намали вече лихвените проценти, като според централните банкери има напредък с инфлацията към целта на регулатора.
Но въпреки това намеренията на новоизбрания президент за налагане на между 10% и 20% мита върху всички вносни стоки остава ключово притеснение за инвеститорите, като се има предвид заплахата от ответни мерки и намаляване на потребителските разходи. Засилването на инфлацията заради протекционистката политика също така остава притеснение.
На фона на ръста на индекса S&P 500 с 26% тази година – напът да отбележи най-доброто си представяне от 2021 г., някои пазарни участници предупреждават, че както експозицията към акции, така и самите оценки на компаниите може би са завишени.
В същото време трайното занижаване на прогнозите от септември насам също събуди някои тревоги за резултатите за догодина. Въпреки това, според Костин от Goldman, траекторията на промяна в прогнозите за печалба на акция се връща към „нормалното“.
Според стратега всяко понижение с 1 пр. п. на данъчната ставка ще повиши печалбата на акция в рамките на S&P 500 с малко под 1%. Той също така вижда и потенциална подкрепа от евентуалното намаляване на регулациите в американската администрация, въпреки че митата може да ограничат представянето.
Стратегът на RBC Capital Markets Лори Калвазина предупреди, че е възможно намаляване на цените на акциите през идните седмици, тъй като „няма много голям капацитет за абсорбиране на разочароващите новини“.
„Изборната несигурност се разсея, а американските акции се чувстват оптимистично за посоката на правителствената политика“, отбелязва Калвазина в бележка. „Също така вярваме, че рисковете за краткосрочно отдръпване съществуват“, допълва тя, като посочва, че се очаква по-динамична среда, която изисква „повече подвижност в търговията през идната година“.