IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Политическата криза в Германия и инфлацията в САЩ ще движат пазарите тази седмица

Междувременно световните лидери се отправят към Баку за срещата на върха за климата COP 29

11:53 | 11.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Предстои още една динамична за пазарите седмица, повлияна от редица политически събития и дългоочаквани икономически данни. Инвеститорите все още оценяват ефектите от победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ на 5 ноември. Междувременно Германия се бори с политическа криза, британският министър на финансите ще произнесе ключова реч, а световните лидери се отправят към Баку за срещата на върха за климата COP 29.

Ето какво ще движи пазарите през тази седмица.

Напрежение в Германия

Сривът на управляващата коалиция в Германия поставя кризата в най-голямата икономика в Европа в центъра на вниманието точно след победата на Тръмп, пише Ройтерс. Решението на канцлера Олаф Шолц да уволни финансовия министър на коалиционния партньор от Свободните демократи насочва към вот на недоверие през януари и възможни предсрочни избори през март.

Социалдемократите на Шолц сега управляват с оставащия коалиционен съюзник – „Зелените“ - в правителство на малцинството, но са изправени пред натиск да проведат вот на недоверие по-рано. Освен това трябва да се финализира и спорният проектобюджет за догодина.

Моментът е труден. Берлин току-що избегна рецесия след поредица от мрачни икономически данни, а при втория мандат на Доналд Тръмп вероятно ще бъдат въведени по-високи мита срещу чуждестранни стоки, което също ще се отрази на Германия.

Несигурността може да навреди на бизнес инвестициите и да забави сливанията и придобиванията, предупреждават анализатори.

На този фон във вторник ще бъде публикуван докладът за инфлацията в страната през октомври. В петък се очаква информация за германския брутен вътрешен продукт през третото тримесечие на годината.

Инфлацията в САЩ

Фокусът на инвеститорите се насочва и към данните за инфлацията в САЩ, които ще бъдат публикувани на 13 ноември. Междувременно трейдърите очакват да разберат дали новоизбраният президент ще продължи да провежда икономически политики, които биха могли да бъдат инфлационни.

Икономистите очакват индексът на потребителските цени да се е повишил с 0,2% през миналия месец. Септемврийското увеличение от 2,4% на годишна база беше най-малкото от повече от 3 години и половина, което засили залозите за намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв. Но централната банка може да е била изненадана от победата на Тръмп, тъй като плановете на републиканеца за повишаване на митата биха могли да подхранят ръста на цените. След понижението на лихвите с 25 процентни пункта в четвъртък гуверньорът на Фед Джером Пауъл даде твърде ограничени насоки за това колко бързо ще падат лихвите сега.

Буксуващата икономика на Китай

Внимателно наблюдаваното заседание на висшия законодателен орган на Китай приключи в петък с обявяването на пакет от разходи в размер на 6 трилиона юана (835 млрд. долара), целящ изчистване на извънбюджетните дългове на местните власти.

За инвеститорите, които се надяваха на допълнителни разходи, които да противодействат на потенциалното въздействие на търговската война, водена от Доналд Тръмп, това беше огромно разочарование.

Някои анализатори предупредиха, че е твърде рано Пекин да формулира официална стратегия само няколко дни след вота в САЩ. От Macquarie например заявиха, че целта на стимулите е постигането на целта за растеж от около 5% за 2024 г., а „не да се раздуе икономиката по някакъв значим начин“.

При положение че заплахата от 60% мита на Тръмп е по-голяма от тази отпреди осем години, постигането на тази цел за растеж може да е най-малката грижа на Пекин. Всички тези тревоги неминуемо ще оказват влияние на пазарите в региона през идните дни.

COP29

Политици и активисти се отправят към столицата на Азербайджан Баку от 11 ноември за 29-ата годишна среща на върха на ООН за климата, известна като COP29.

Срещата на върха беше наречена „COP за финансиране на климата“ заради основната си цел: да се постигне съгласие за това колко средства трябва да се отделят всяка година за подпомагане на развиващите се страни да се справят с разходите, свързани с глобалното затопляне.

Но само няколко дни след изборите в САЩ и на фона на нарастващото геополитическо напрежение, се очакват по-скоро минорни настроения и скромни резултати по време на събитието. Доналд Тръмп, който е скептичен по отношение на глобалното затопляне, иска да увеличи производството на изкопаеми горива и отново да се оттегли от Парижкото споразумение за климата - рамка за намаляване на глобалните емисии на парникови газове.

Нови мерки за британската икономика

Министърът на финансите на Обединеното кралство Рейчъл Рийвс ще представи най-новите си планове за съживяване на забавените британски капиталови пазари в първата си реч в „Мансинг Хаус“ в четвъртък. Икономистите очакват и информация във връзка с редица реформи при пенсионните фондове.

Според източници от сектора британските пенсионни схеми с дефинирани обезщетения, повечето от които са затворени за нови членове, разполагат с около 300 млрд. лири, които биха могли да бъдат вложени в жилищно строителство, инфраструктура, инвестиции в некотирани дружества и непопулярни акции за по-голямо благо на британската икономика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:53 | 11.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още