Борсовата сесия на Wall Street започва без резки промени. Широкият пазарен показател S&P 500 се повишава с 0,1%, докато технологичният измерител Nasdaq Composite спада незначително. Индексът на сините чипове Dow Jones се представя по-добре, като нараства със 100 пункта, или 0,2%.
И трите основни бенчмарка са напът да отбележат силни седмични печалби, до голяма степен благодарение на ралито в сряда след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ, предава CNBC. S&P 500 напредна с около 4,4%, а Dow - с 4,2%. И двата индекса са напът да постигнат най-добрата си седмица от ноември 2023 г. насам. Nasdaq се представя дори още по-добре, като до затварянето на борсата в четвъртък отбеляза скок от 5,7%.
Акциите на компаниите с малка пазарна капитализация също привлякоха вниманието на инвеститорите, като показателят Russell 2000 нарасна с повече от 7% до четвъртък.
Повечето инвеститорите смятат, че правителство, контролирано от републиканците, е по-благоприятно от гледна точка на очакванията за дерегулация, потенциала за повече сливания и придобивания и предложените данъчни облекчения. Притесненията относно големия федерален дефицит и увеличаването на митата обаче предизвикаха и опасения за повишаване на инфлацията.
В четвъртък Федералният резерв понижи лихвените проценти с четвърт пункт, което отговори на очакванията на пазара. Председателят на централната банка на САЩ Джером Пауъл отбеляза, че се „чувства добре“ по отношение на икономиката по време на пресконференция.
„Въпреки това пътят на съкращенията на Фед днес е по-мътен, отколкото беше преди седмица преди изборите“, коментира Скот Хелфщайн от Global X ETFs.
„Пазарът сигнализира, че администрацията на Тръмп би била добра за растежа и рисковите активи, но комбинацията от по-бърз растеж с нови мита би била инфлационна“, добави той. „Въпреки че Фед смята, че рисковете са балансирани между стабилни цени и максимална заетост, това може да се промени бързо, увеличавайки риска от повторно ускоряване на инфлацията“, посочи Хелфщайн.
В началото на днешната борсова сесия в САЩ доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до 4,297%, а тази по 30-годишните - до 4,48%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, регистрира повишение от 0,22% до 104,73 пункта.
На стоковите пазари фючърсите върху международния петролен бенчмарк Брент поевтиняват с 1,57% до 74,44 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI - с 1,84% до 71,03 долара за барел.
Златото поевтинява с 0,25 на сто и се търгува на цена от 2699 долара за тройунция.
*Данните са актуални към 17:00 ч. българско време.