Европейският съюз (ЕС) трябва спешно да продължи да премахва националните бариери и да изгради съюз на капиталовите пазари, за да помогне на съюза да насърчава иновациите с по-подходяща финансова екосистема, заяви председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард.
Според официални лица, информирани за дискусиите, Лагард е заявила пред лидерите на ЕС, събрали се в петък в Будапеща, че значителна част от спестяванията не се насочват към иновативни фирми, което води до изтичане на таланти и неефективно финансиране, съобщава Bloomberg.
Тя е заявила, че приоритет трябва да бъде превръщането на съществуващите големи масиви от спестявания в региона в капитал за инвестиции, улеснени от единна инфраструктура и правна рамка, добавят официалните лица.
Лидерите на 27-те държави членки обсъдиха как да подобрят влошаващата се конкурентоспособност на блока, за да се конкурира по-добре със САЩ и Китай. Необходимостта от увеличаване на публичното и частното финансиране е един от най-тежките въпроси, като според доклад, изготвен от бившия гуверньор на ЕЦБ Марио Драги, блокът е изправен пред годишен недостиг на инвестиции в размер на 800 млрд. евро.
Дискусията стана още по-наложителна след победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ тази седмица, заяви Драги, който присъства на срещата на върха в Будапеща.
„Както знаете, отлагахме важни решения, защото чакахме консенсус“, каза Драги преди срещата. „Консенсусът така и не дойде, дойдоха само по-слабо развитие и растеж, а днес – стагнация.“
Като се има предвид, че въпросът за съюза на капиталовите пазари се обсъжда от почти десетилетие без особени резултати, Лагард призовава да се намерят нови начини за подход към него, посочват официалните лица, говорили при условие за анонимност, тъй като дискусиите са от конфиденциален характер.
Държави като Франция и Испания са предложили планът да се обсъжда в по-малки групи, за да се постигне по-бърз напредък и да се преодолеят личните интереси.