IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Здравко Пиринлиев: Инвеститорите трябва да мислят дългосрочно и да знаят, че не са спекуланти

Огромна част от нещата, говорени по време на предизборната кампания, няма да се случат или поне не в този мащаб, смята главният инвестиционен анализатор в "БенчМарк Финанс"

14:55 | 08.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: БенчМарк Финанс
Снимка: БенчМарк Финанс

За 13-a поредна година конференцията Investor Finance Forum ще събере на едно място експерти от банковия, финансовия и финтех сектор, капиталовите пазари, фондовите борси и регулатори. Най-голямото събитие на финансовата и инвестиционна общност в региона, което икономическият сайт Investor.bg организира, ще се проведе на 21 ноември в "Интер Експо Център" в София. Подробности за програмата и участниците в събитието ще откриете ТУК, където може да се регистрирате за присъствие на място.

Какво да очакваме от пазарите в близко бъдеще, пребори ли светът инфлацията и как да процедира един инвеститори в тази среда - разговаряме със Здравко Пиринлиев, главен инвестиционен анализатор и лектор в "БенчМарк Финанс", който ще бъде един от участниците на форума.

- Г-н Пиринлиев, пазарите преминаха през година, наситена с много събития. Какво може да очакваме до края на годината и за първото тримесечие на 2025 г.?

Един от големите рискове за инвеститорите тази година бяха президентските избори в САЩ. След като стана ясно, че Доналд Тръмп ще бъде следващият президент, пазарът си пое дъх и видяхме едно много добро представяне на рисковите инструменти – акциите и криптовалутите. Пазарът на облигации първоначално не прие победата му оптимистично, тъй като воденето на политика на икономически протекционизъм, високи мита и възможна нова търговска война са все проинфлационни фактори, които покачват дългосрочните лихви.

Нашите очаквания въпреки това са, че инфлацията в САЩ ще падне до целевото ниво от 2% следващите месеци и Федералният резерв ще продължи с цикъла на разхлабване на монетарната политика. Подобен развой на събитията ще има потенциал да продължи да стимулира растежа при рисковите инструменти и паралелно с това да подпомогне щатските дългосрочни държавни облигации.

Здравко Пиринлиев
Снимка: БенчМарк Финанс

Здравко Пиринлиев е главен инвестиционен анализатор и лектор в един от най-големите инвестиционни посредници в България – "БенчМарк Финанс". Той има опит на финансовите пазари като активен трейдър и инвеститор от над 10 години. Търгува краткосрочно акции, стоки и валутни двойки. Инвестиционните му интереси са свързани с активното менажиране на инвестиционния портфейл с фокус върху бързорастящи сектори, инструменти с фиксирана доходност и криптовалутите. От 2023 г. е хост на подкаста на компанията – "БенчМарк Подкаст", чиято цел е да обогатява финансовите познания на българина.

"БенчМарк Финанс" е един от най-големите български инвестиционни посредници с над 20-годишен опит в сферата. Компанията предлага широк спектър от финансови услуги за индивидуални и корпоративни клиенти, предоставяйки достъп до глобалните финансови пазари и Българска фондова борса при изключително конкурентни условия.

Освен това енергийният сектор започва да става интересен, най-вече петролната индустрия. Нашите очаквания са свързани с намаляване на фокуса върху зелените технологии и покачване на инвестициите в добива на петрол на територията на САЩ и развиване на петролната инфраструктура.

Тръмп е фактор, който чисто икономически не бива да бъде подценяван, най-вече заради ролята му върху инфлационните очаквания, но за момента сме на мнение, че огромна част от нещата, говорени по време на предизборната кампания, свързани с митата и тарифите, няма да се случат или поне не в този мащаб.

- Меко или твърдо приземяване за икономиките – кой анализаторски лагер в крайна сметка ще се окаже прав в прогнозите си?

На финансовите пазари съществува една сентенция, че консенсусното мнение почти винаги греши. И ако последните две години мнозинството от анализатори и непрофесионални инвеститори очакваха тежка и сериозна рецесия, то пазарът уважи тази стара сентенция и направи точно обратното – от началото на годината S&P 500 е с 27% нагоре.

Ако трябва да се позовем на статистиката, историята показва, че когато Фед започва сваляне на лихвите навреме (т.е. икономиката не е забавила развитието си заради цикъл на затегната монетарна политика преди това), акциите и икономиката реализират добро представяне.

Текущата ситуация много наподобява тази хипотеза – по първоначални данни БВП в САЩ за третото тримесечие е нараснал с 2.8% на годишна база, като паралелно с това до края на годината Фед е възможно да намали още 1 път основния лихвен процент, което да подкрепи икономическия растеж.

В този ред на мисли, нашето мнение е, че икономиката ще продължи с икономическия растеж и към момента оценяваме вероятността за рецесия като много малка.

- Какво следва за пазарите на развиващите се икономики?

Развиващите се пазари преди всичко се облагодетелстват от глобализацията и моментите, когато светът е “отворен”. За съжаление, последните две години виждаме обратен тренд – трендът на деглобализация. Войната в Украйна и напрежението в Близкия изток катализираха процеси на глобалната сцена, облагодетелстващи поляризацията по оста Изток-Запад. На този етап очакванията са ни, че развиващите се пазари като инвестиция не оправдават потенциалния риск, който такава инвестиция носи със себе си.

Една от малкото икономики, които бележи невероятно добро представяне и според нас заслужава да бъде следена, е Индия. Фактът, че за момента тя остава геополитически относително неутрална и това, че в страната има демократичното управление, прави индийските фондови пазари много интересни за глобалния инвеститорски капитал.

- Смятате ли, че светът наистина се пребори с инфлацията?

Да, смятаме. Нашите очаквания са, че дори има вероятност инфлацията в САЩ да падне под 2% на годишна база следващите месеци. Това, което направиха централните банки през последните почти три години, действа с известно закъснение в реалната икономика и следващите две-три тримесечия ще видим реалния ефект върху инфлацията.

- Как свръхзадлъжнялостта на правителствата ще се отрази на икономиките и инвеститорите?

Мнението ни е, че ситуацията около глобалния държавен дълг е надценена и до известна степен преекспонирана. Инвеститорите се интересуват от икономическия растеж преди всичко и докато той продължава със стабилни темпове, дългът сам по себе си не е проблем. Пример за това е ситуацията в САЩ – държавата, въпреки дефицита, формиран последните години, продължава да има изключително висок кредитен рейтинг, тъй като икономиката се оказа изключително издръжлива на фона на високите лихви.

От друга страна, фиатната система работи по такъв начин, че в дългосрочен плат дефлацията е много малко вероятно явление, а инфлацията обезценява реалната стойност на парите, т. е. ако акумулираната инфлация за последните 4 години в САЩ е около 22%, това означава, че 1 трлн. долара сега са с около 1/5 по-евтини от това, което са били преди четири години.

- Как в тази нестабилна среда един инвеститор да изгради дългосрочно портфолио?

Преди всичко е важно инвеститорите да мислят дългосрочно и да знаят, че са инвеститори, а не спекуланти. Краткосрочните пазарни турбуленции са преди всичко възможности за акумулация, а не моменти, в които трябва да се панираме и да правим необмислени решения.

Ако приемем, че ситуацията е несигурна, инвеститорите трябва да се водят от сентенцията, че риба се лови най-добре в мътна вода.

За нас пазарът на облигации представлява потенциално добра възможност, която дава на инвеститора необходимия инструмент да изгради наистина добре диверсифицирано портфолио от акции и облигации – класическото 60/40, а защо не дори и 50/50. Разбира се, рискът при подобен тип позициониране е инфлационна вълна, но на този етап според нас това е малко вероятно.

- Кои са най-важните въпроси, които клиентите трябва да зададат на инвестиционния си посредник?

Когато човек работи с една финансова институция, на която иска да се довери с парите си, независимо дали това е инвестиционен посредник или друга небанкова организация, най-важно е да се разбере дали тя е лицензирана и регулирана от съответния държавен орган (в случая за България това е КФН). Репутацията и историята на компанията са също по своему сертификати за надеждността ѝ.

След това идват въпросите, свързани с комисионите и такси за търговия, както и до какви финансови инструменти получават достъп инвеститорите.

И едно от най-важните неща според нас – каква е добавена стойност, която посредникът предоставя на клиентите си чрез семинари, различни обучения и анализи.

В "БенчМарк" една от основните ни мисии е да обогатяваме и разширяваме финансовата грамотност на българите, както и да предоставяме на нашите клиенти необходимите инструменти за вземане на оптимално информирано решение. И виждаме, че това е силно ценено. По този начин успяваме да изградим дългосрочни отношения с хората, които избират да ни се доверят.

- Кои са основните уроци, които научихте за финансовите пазари през годините?

Урокът е един и той, е че добрият инвеститор трябва да бъде прагматик, а не фокусиран върху неща, които по своята природа са трудни за прогнозиране. Когато водещият борсов индекс на най-силната икономика в света падне с 30%, човек е добре да се възползва от възможността, разбира се, на база личния си рисков профил.

- Какво мислите за автоматизираните платформи за търговия и изкуственият интелект? Могат ли те да заменят нуждата от инвестиционни посредници?

Смятаме, че изкуственият интелект е технология, която намира почва във всяка една индустрия, включително и в индустрията на инвестиционното посредничество по различни направления.

От гледна точка на възможността за създаване на автоматизирани системи за търговия, при които решенията за покупко-продажба се взимат от AI, сме скептични, тъй като естеството на финансовите пазари е такова, че една и също информация може да бъде интерпретирана по различни начини от различни типове пазарни участници. С други думи – за един инвеститор 1+1 може да прави 2, но за друг да прави 5.

Заради това не смятаме, че ще се създаде AI, представящ се по-добре от пазара в дългосрочен план. На най-фундаментално ниво инвестирането се базира на субективни виждания за пазарите.

- Защо подкрепяте Investor Finance Forum?

Защото смятаме, че investor.bg издържа отлично теста на времето и се наложи като най-авторитетната финансова онлайн медия в България през последното десетилетие.

Водейки се от принципите за качество, прозрачност и отношение към клиента и цялата инвестиционна общност в България, сме изключително щастливи тази година да бъдем част от най-уважавания финансов форум в страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:55 | 08.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още