IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Могат ли азиатските пазари да се облагодетелстват от президентството на Тръмп?

Бюрата за акции във финансовите центрове в региона съобщават, че няма особена паника заради изборните резултати в САЩ - контраст с резкия спад на европейските акции

15:03 | 08.11.24 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Азия и дори Китай оформят толкова изненадващо устойчиви инвестиционни пазари на фона на завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, че мениджърите на фондове са оптимисти, че регионът ще успее да издържи на обещаните мита по-добре от Европа.

Инвеститорите казват, че азиатските износители и веригите на доставки са успели да преодолеят по-добре търговското напрежение. Китай е готов да засили вътрешното си търсене, а бързият растеж на Индия е привлекателен за инвеститорите, пише Ройтерс.

Бюрата за акции във финансовите центрове в региона съобщават, че няма особена паника заради изборните резултати в САЩ - контраст с резкия спад на европейските акции, особено в секторите на автомобилната индустрия и на възобновяемата енергия.

„Виждаме как постепенното изкупуване продължава да се засилва“, казва Шинджи Огава, съръководител на отдела за продажба на акции в Япония в J.P. Morgan в Токио. Инвеститорите се насочват най-често към акции на промишлени и финансови компании.

„Има няколко наратива, които не позволяват непременно на Тръмп да диктува всичко“, посочва Огава. Един от тези фактори е повишението на лихвите в Япония и очакваните икономически стимули в Китай.

Със сигурност инвестиционната схема, произтичаща от първия мандат на Тръмп, е била да се купуват американски акции и тяхното представяне е привлякло пари от Хонконг към S&P 500, казват дилъри. Инвеститорите, които имат глобално портфолио или искат да диверсифицират риска, сега се придържат към залозите върху Азия, които имат.

Скокът на акциите на японските производители на автомобили и на банките, както и на фирмите от сектора на тежкото машиностроене, които са чувствителни към капиталовите разходи, показват фокуса на купувачите там.

Във Виетнам акциите на собственика на индустриалния парк Becamex поскъпнаха в очакване фирмите да разширят производството си, а акциите на строителната компания Kinh Bac City, която има голф и хотелски проект с частния конгломерат на Тръмп, достигнаха рекордни стойности.

През първия мандат на Тръмп Китай понесе тежестта на агресивната му търговска политика, а растежът и юанът пострадаха. Този път инвеститорите смятат, че знаят малко повече за това какво да очакват от Тръмп, и казват, че Китай е по-добре подготвен.

„Китай сега е по-добре подготвен за всякакви ограничения, независимо дали са технологични, военни или финансови“, казва Чарлз Уан, председател на борда на Shenzhen Dragon Pacific Capital Management Co. „Ние разбираме по-добре Тръмп... и Тръмп също може да бъде по-предпазлив в играта си с Китай, за да избегне губещ сценарий“, добавя той.

Уан е продал дялове в китайски износители на авточасти заради очакването на удар от митата, но се придържа към вложения в имотния сектор в Китай, защото смята, че той ще получи повече подкрепа от правителството.

Други инвеститори отбелязват как Китай е намалил дела си в износа по стойност, насочен директно към САЩ, от над 20% в началото на века до 15% през миналата година. Те също така очакват правителството да отговори на търговското напрежение, като подкрепи местните разходи.

Китай вече не публикува своевременни данни за капиталовите потоци, но Morgan Stanley твърди, че чуждестранни дългосрочни фондове са закупили китайски акции за 11,1 млрд. долара от началото на годината до края на октомври. Спадът на юана е довел до известен отлив, но той е ограничен заради очакванията, че Пекин ще обяви големи стимули този месец.

Ръководителят на BNP Paribas за инвестиции в множество активи за Китай Вей Ли казва, че вътрешните данъчни облекчения на Тръмп могат да бъдат от полза за китайските компании и да повишат търсенето.

Според други изолационистката външна политика на Тръмп може да доведе до подобряване на отношенията между Китай и Европа, а дори и със САЩ, ако инстинктите на Тръмп за сключване на сделки заработят. „Тръмп е бизнесмен по душа и знае какъв е залогът“, коментира Робър Сент Клер, ръководител на инвестиционната стратегия във Fullerton Fund Management в Сингапур.

Анализаторът допълва, че Тръмп осъзнава, че Китай има значителен пазарен дял в някои ключови индустрии с висока стойност, както и че Пекин обикновено се справя добре с митата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:03 | 08.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още