За 13-a поредна година конференцията Investor Finance Forum ще събере на едно място експерти от банковия, финансовия и финтех сектор, капиталовите пазари, фондовите борси и регулатори. Най-голямото събитие на финансовата и инвестиционна общност в региона, което икономическият сайт Investor.bg организира, ще се проведе на 21 ноември в "Интер Експо Център" в София. Подробности за програмата и участниците в събитието ще откриете ТУК, където може да се регистрирате за присъствие на място.
Как да осребрим намеренията на Доналд Тръмп, коментира ръководителят на отдел „Международни пазари“ в инвестиционния посредник „Карол“ Панайот Пощов.
Панайот Пощов е ръководител на отдел „Международни пазари“ в инвестиционен посредник „Карол“.
Той е анализирал акции в потребителския сектор в хедж фонд за 6 млрд. долара в Лондон. Работил е в Citigroup, Goldman Sachs и университетски фонд за 2 млрд. долара, в чийто инвестиционен съвет е бил Уорън Бъфет, както и в САЩ, Англия и Хонг Конг, Китай. Завършил е Финанси в University of Cambridge със стипендия, състезавайки се в отбор по гребанe, както и Икономика в САЩ с почести, където преподава висша математика на състуденти. Има 15 години опит с акции, деривати и арбитраж. Панайот инвестира над 90% от собствените си пари във финансови активи.
- Къде ще се печели в идните 18 до 24 месеца?
- „Обещаното ще спазя“, зарече се Тръмп в навечерието на победата. Вероятно ще:
- Увеличи добива на изкопаеми горива – „течното злато“, като „смъкне цените им наполовина до 2026“. Печелят снабдители на услуги за петролни и газови кладенци (oilfied services). Петролен приход стапя държавен дълг. Евтина енергия попарва инфлацията, отвързвайки централната банка. Щитът срещу рецесия – Федералния резерв, го сърбят ръцете да облекчи лихвите още. Оправдава поскъпване на акции. Изгоден ток пък активира мащабни инвестиции в изчислителна мощност за изкуствен интелект. Не само фирми „AI кирки и лопати“ печелят. „Над 25% от кода ни вече е AI-генериран,“ похвали се Google шефът наскоро.
- Понижи данъци. Полза за всички акционери. Хазната гребе по-плитко от джоба им.
- Преговаря за край на военни конфликти, но не за сметка на щатските интереси – „peace through strength”. Печелят подценени държави в и близо до стрелбата. Компании, участници във възстановяване на инфраструктура, също.
- Принуди Европа да харчи повече за отбрана. Оборот за производители на военна техника.
- Заплаши с мита отстъпниците от долара, които внасят стоки в САЩ. Застави фирми да произвеждат местно. Полезно за търговския баланс и долара.
- Дерегулира. „Government Efficiency Commission”, начело с Илон Мъск, реже излишна бюрокрация, както при Twitter. Въздух и искра за предприемаческия дух – „animal spirits” от Кейнс. Облекчение на дефицита.
- Създаде държавен биткойн резерв. Облага за крипто.
- Какъв е рискът?
- „Преди война, по време на избори и след лов се лъже най-много,“ отсича Бисмарк. Зад „розовите очила“ е потенциална инфлационна вълна от наложени мита върху Китай и ЕС. Вероятно затова Стан Дръкънмилър, звезда от фонда на Джордж Сорос, и Пол Тюдор Джоунс залагат срещу дългосрочни американски държавни ценни книжа (ДЦК). Митът за „страшните мита“ обаче изглежда плитък. При първи полъх на инфлация президентът може да ги премахне. Уорън Бъфет, вероятно най-умелият инвеститор, държи рекорден кеш в краткосрочни ДЦК. Риск също е възрастта на Тръмп и покушенията, но вицепрезидентът Джей Ди Ванс изглежда готов да продължи програмата.
- Кои са най-важните въпроси, които клиентите трябва да зададат на инвестиционния си посредник?
- Tърсете кратки, точни и ясни отговори на следните въпроси:
- Стойност – Какво получавам срещу такси и комисиони?
- Надеждност – Как съхранявате активите ми? Колко капитал държите? От колко време предлагате услугата?
- Успоредност – Колко от личните си пари сте вложили в активите, които рекламирате?
- Кадърност – Каква е дългосрочната възвръщаемост на услугата, която предлагате?
- Прозрачност – Публично търгувани ли сте? От кого мога да поискам помощ? Кои са собствениците Ви?
Например, с Interactive Brokers чрез ИП Карол получавате над 30-годишна експертиза и свръхниски комисиони. Освен че съхраняват клиентски средства отделно от своите, Interactive Brokers държат над 16 млрд. долара собствен капитал, 10 млрд. долара от който отвъд регулаторно изискания. Нямат дългосрочен дълг и са публично търгувани на NASDAQ: IBKR. Получавате финансов отчет за здравето на брокера на всяко тримесечие. Консвервативното управление е защита срещу неизбежните финансови кризи. Основателят е милиардер, започнал от нищото, със значителен дял в компанията.
- Как да изградим дългосрочен портфейл?
- Предпочитан актив сред хиляди клиенти на Interactive Brokers чрез ИП Карол е SXR8, най-големият ETF на европейска борса върху индекса S&P 500. 13% средногодишна печалба срещу 0,07% годишна такса през последното десетилетие. Tрудно биете тези числа. Пасивното инвестиране е скучно, но умно. Собственост в най-успешните бизнеси в света. Най-богатите държат най-много от парите си в тези акции. Достъпни за нас с един клик. Бил Гейтс, Джеф Безос и Марк Зукърбърг глупави ли са?
- Защо подкрепяте Investor Finance Forum?
- С умни инвестиции България след 20 години може да е изключително богата. Даваме най-ценния актив за инвеститора – информация.
Важна информация за риска
Данни към 07.11.2024. Настоящият материал съставлява маркетингово съобщение, не е препоръка или съвет за сключване на сделки от Ваша страна и не е съобразен с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сключването на сделки с финансови инструменти на международните финансови пазари крие висок риск - можете да понесете частична или пълна загуба на първоначално вложените от Вас средства, както и да понесете разходи и загуби надвишаващи инвестицията Ви. Поради тази причина не трябва да инвестирате пари, които не можете да си позволите да загубите. Настоящият материал съставлява маркетингово съобщение, поради което не е предмет на забрана за сключване на сделки преди разпространението и на нормативните изисквания, целящи насърчаването на независимостта на инвестиционно проучване. Материалът се базира на предишни резултати (доходност и възвръщаемост) на финансовите инструменти. Миналите резултати не са надежден индикатор за бъдещите резултати. Валутата на представените инструменти може да е различна от валутата на инвеститора и печалбата може да се намали или увеличи в резултат на колебания на валутния курс. Информацията се основава на брутни резултати и ефектът от комисионните, таксите и други разходи би намалил възвръщаемостта. Този материал е изготвен от името на „Карол“ АД – инвестиционен посредник, лицензиран от Комисията за финансов надзор, ул."Будапеща" № 16,София 1000, България.