IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Маню Моравенов: Ръстът на новите инвестори на БФБ се дължи на интереса към пазара beam

Първостепенна задача на БФБ е да бъде достатъчно добре представена като възможност за финансиране, заяви изпълнителният директор на борсата

10:55 | 07.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: БФБ
Снимка: БФБ

За 13-a поредна година конференцията Investor Finance Forum ще събере на едно място експерти от банковия, финансовия и финтех сектор, капиталовите пазари, фондовите борси и регулатори. Най-голямото събитие на финансовата и инвестиционна общност в региона, което икономическият сайт Investor.bg организира, ще се проведе на 21 ноември в "Интер Експо Център" в София. Подробности за програмата и участниците в събитието ще откриете ТУК, където може да се регистрирате за присъствие на място.

За перспективите в развитието на БФБ и сътрудничеството с държавата и общините разговаряме с доц. д-р Маню Моравенов, изпълнителен директор на Българска фондова борса, който ще е един от модераторите на Investor Finance Forum.

- Г-н Моравенов, виждаме силна активност на пазара за малки и средни предприятия, но на БФБ все още ѝ липсват големите, атрактивни емитенти, които да привлекат инвеститори и да увеличат ликвидността. За това се говори от години.

- Пазарът за растеж на малки и средни предприятия beam привлече сериозен интерес както от страна на емитентите, търсещи капитал за растеж и развитие, така и от страна на инвеститорите, като на него през последните години бяха успешно осъществени много повече IPO-та от регулирания пазар. Всъщност силно изразеният ръст на нови инвеститори на БФБ през последните години се дължи на инвеститорите, привлечени от компаниите, които се търгуват именно на този пазар.

Липсата на по-големи IPO и в частност на регулирания пазар е по-видима, въпреки че това не е тенденция, характерна само за българския пазар. Но невидимата страна на проблема е водеща при изграждането на стратегията на БФБ за привличане на нови големи емитенти. Не е тайна, че както по-голямата част от европейските компании, така и българските са привикнали основно да финансират развитието си чрез банковото кредитиране. Този подход беше допълнително стимулиран от продължилия достатъчно дълго период на достъпност и ниска цена на банковия ресурс.

В този смисъл първостепенна задача на БФБ е да бъде достатъчно добре представена като възможност за финансиране. Информация за предимствата и възможностите за финансиране през капиталовия пазар следва да достигнат до възможно най-голям български дружества. В тази връзка БФБ организира или участва в различни икономически и финансови форуми, където често са представени и едни от най-големите български компании. Стремим се да запознаваме тези компании с нашия капиталов пазар и неговите възможности.

Водени от тази цел организирахме тази година и първия Investor Day в София, където се реализира амбицията ни да срещнем всички страни и участници на капиталовия пазар с публични и големи непублични компании, които също да се запознаят с възможностите за финансиране на Борсата.

Специални благодарности на вашия екип за поканата към Българска фондова борса за поредна година да участва в най-голямото събитие на финансовата и инвестиционна общност в региона – Investor Finance Forum.

Доц. д-р Маню Моравенов
Снимка: БФБ

Доц. д-р Маню Моравенов е член на Съвета на директорите и изпълнителен директор на Българска фондова борса. Той е с близо 25 годишен опит в сферите на финансите и инвестициите, пазара на недвижими имоти и капиталовите пазари.

Преди да оглави БФБ, доц. д-р Моравенов заема редица ръководни длъжности в институции и неправителствени организации на българския капиталов и инвестиционен пазар, сред тях Комисията по ценни книжа и фондови борси (сега КФН), работни групи към Министерството на финансите, БФБ, Асоциацията на дружествата със специална инвестиционна цел, Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници, Националната комисия по корпоративно управление и др.

През последните години е ангажиран активно в управлението на кредитния портфейл и кредитоспособността на компаниите, както и ръководенето на процесите при различните източници на финансиране като: корпоративни заеми и банково финансиране, емитиране на облигации, IPO-та и капиталово финансиране. В момента той е председател на Green Finance & Energy Centre – първият и единствен в България think-tank за устойчиви финанси и енергетика, създаден по инициатива на БФБ и БНЕБ. Наскоро г-н Моравенов беше избран от ЕК за посланик на Европейския пакт за климата. Доц. д-р Моравенов е дългогодишен преподавател във Висшето училище по застраховане и финанси. Той притежава докторска степен по „Финанси, кредит и застраховка“ от Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и магистърска по „Икономика и информатика“ от Университета по национално и световно стопанство.

- Каква е стратегията на БФБ за привличане на нови големи емитенти? Може ли EuroBridge сегментът да се превърне в такава „кукичка“ за големите играчи, които търсят капитал?

Може би най-важната инициатива, която е част от стратегията на БФБ за привличане и на големите български компании на капиталовия пазар, е най-новият сегмент EuroBridge, който дава възможност за двойно листване както на нашия, така и на германския капиталов пазар. Според нас възможността за относително лесен достъп до голяма борса, каквато е тази във Франкфурт, респективно до представените там инвеститори, е нещо, което има потенциал да привлече интереса именно на най-големите в българската икономика.

Активната част от тази стратегия включва провеждането на съвместни форуми с участието на колегите от Deutsche Boerse, като организирания през тази година Investor Day, за който вече споменах. Допълнително впоследствие проведохме и провеждаме и индивидуални срещи с тези и нови големи компании, на които представяме пътя към двойно листване и предимствата, които то осигурява. Разбира се, подготовката и осъществяването на подобно листване е дълъг процес, но към момента имаме около 5 дружества, които сериозно обмислят възможностите и нашите очаквания са до края на следващата година да имаме поне още една компания на EuroBridge.

- Доколко подкрепата на държавата също би била ключова за това, особено при листването на държавни дялове и дружества?

Говорейки за листване на големи публични предприятия, разбира се, няма как подобни процедури, на практика приватизация на държавни дялове, да се случат без волята и активното участие на държавата. Виждаме добрия пример на Румъния, където този процес е добре развит и донесе огромни позитиви както за капиталовия пазар и инвеститорите, така и на самите държавни предприятия. Последният пример е как глобалният доставчик на индекси FTSE Russell повиши статуса на румънския капиталов пазар до Emerging market, което доведе до повишаване на доверието и ликвидността на пазара, както и до привличане на допълнителни чуждестранни капитали.

В допълнение, повече от 30 румънски компании, някои от които преминали процес на приватизация през капиталовия пазар, вече са част от редица световни борсови индекси, следящи развиващите се пазари. Част от последователната политика на страната бе първичното публично предлагане на държавната румънска хидроенергийна компания Hidroelectrica, която се превърна в най-голямото IPO в цяла Европа за 2023 г., a компанията беше оценена за над 9 млрд. евро. Самото придобиване на статут на публично борсово търгувано дружество неминуемо води до повишаване нивото на корпоративно управление и по-добра финансова дисциплина, а от там и до подобряване на неговите финансови резултати. Естествено, по този начин целият пазар става много по-видим и привлекателен за големи световни инвеститори. Логичният извод, които бихме могли да направим, е, че прилагането на този опит у нас може да доведе до подобни положителни резултати не само за капиталовия пазар, но и за икономиката като цяло.

- Как се развива идеята за сътрудничество с общини с цел свързване на бизнеса от регионите и потенциални инвеститори?

- Както споменах Българска фондова борса организира и участва в множество форуми и конференции, в това число и регионални, като представя възможностите за финансиране през капиталовия пазар на българския бизнес от цялата страна. Обективно, основният интерес е към София като основния икономически двигател в страната, където се генерира повече от 40% от брутния вътрешен продукт. Но в последните години борсата организира и участва и в регионални събития съвместно с други партньори и в Пловдив и Бургас например. През 2023 г. подписахме споразумение за сътрудничество и с Община Стара Загора, което се надяваме да развием в следващите години.

Общините са във фокуса на нашето внимание, като не бива да се подценяват вариантите за финансиране през борсата на изграждането на различни инфраструктурни обекти чрез издаване на общински облигации например. Възможности има и по линия на устойчивостта, като в региона на Югоизточна Европа вече има не малко примери на успешно пласирани зелени облигации на капиталовите пазари. По този начин може да се привлече сериозен интерес от страна на местните и чуждестранните институционални инвеститори, които разполагат със значителен финансов ресурс.

- Капиталовият пазар в ЕС е силно фрагментиран, а не е ясно ще дочакаме ли съюзът на капиталовите пазари във финалния му вид. Как могат малките борси, като БФБ, да се развиват в бъдеще в такива условия?

- Самият факт, че говорим за Съюз на капиталовите пазари на ЕС, е показателен, че проблемът с фрагментацията е осъзнат отдавна на ниво ЕС. Процесът на достигане до функциониране на пазарите при еднакви условия ще бъде дълъг и не съществува яснота, дори на европейско ниво, дали би се достигнало подобно ниво на консолидация. Да, капиталовият пазар в ЕС е силно фрагментиран и малките борси като БФБ наистина срещат предизвикателства, свързани със своя растеж и конкурентоспособност.

Проблемът с ограничения пул инвеститори, до които компаниите на такъв малък пазар имат достъп, съществува. В този смисъл възможността инвеститорите да участват на всички пазари при еднакви условия обективно би повишило интереса на много по-широк кръг от тези пазарни участници, съответно ефектът както върху възможностите за финансиране на българските компании, така и върху ликвидността на пазара, безспорно би бил положителен. Но това неминуемо поставя и въпросът как БФБ и компаниите, които се търгуват на нея, ще се конкурират с останалите пазари и компании в един подобен общ пазар.

- Какво можем да направим ние като борса в подобни условия?

- Естествено, можем да заложим на нашите конкурентни предимства, като се фокусираме върху технологични и иновативни компании – малки и средни, и стартъпи, които търсят капитал, но нямат възможността да се листват на по-големи борси. Също така може да се възползваме по най-добрия начин от предимствата на достъпа до по-широк кръг инвеститори, за които обединението би допринесло, като както и досега поддържаме високо ниво на всички технологични решения, които прилагаме, насърчаваме устойчивостта на листнатите компании и държим на прозрачността и справедливостта на пазара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:38 | 07.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още