Нарастващ брой германски компании искат да станат публични през идните месеци въпреки притесненията за състоянието на най-голямата икономика в Европа на фона на растящия натиск за реализиране на стойност за инвеститорите, съобщава Bloomberg.
От началото на годината на фондовата борса във Франкфурт имаше четири първични публични предлагания (IPO), които набраха общо 2,2 млрд. долара – почти същото равнище както миналата година по това време, но значително под резултата от 2021 г., показват данни, събрани от Bloomberg.
Но опашката от потенциални сделки и положителното представяне на някои от последните IPO-та дават надежда, че се задават по-добри дни.
„Пазарите може и да остават трудни, но ние виждаме добри шансове значителен брой сделки в действителност да се осъществят“, коментира Карстен Берар, съръководител на подразделението за капиталови пазари на Sullivan & Cromwell LLP.
И макар консултантите да очакват фондовете за частен капитал и компаниите също така да се опитат да намерят купувачи за активите си и извън пазара, IPO-тата са в готовност да гарантират, че за инвеститорите ще има облаги.
Собствениците на производителя на лекарства Stada Arzneimittel са наели допълнително банки за подготовка на листване, след като преговорите за продажба на компанията на конкурент замряха, посочват запознати. По същия начин онлайн дилърът на авточасти Autodoc е наел консултанти за възможно излизане на пазара във Франкфурт, съобщи Bloomberg.
Германските корпорации, които се опитват да подсилят операциите си, също обмислят листване на подразделения. Continental напредва с плановете си да отдели подразделението си за автомобилни спирачки и автономни системи за управление, въпреки някои проблеми със спирачните си системи.
Възможна е активност и отвъд тези две групи. Германското правителство наскоро избра банки за потенциалната продажба на Uniper, след като Берлин спаси енергийната група след проблемите ѝ заради войната в Украйна.
Германската икономика бе огрята, както властите го наричат, от лъч на надежда миналата седмица, след като страната успя да избегне на косъм рецесията през третото тримесечие, след като брутният вътрешен продукт отчете ръст от 0,2%. Добрата новина бе съпроводена с ръст на инфлацията до 2,4%, което на свой ред повдига въпросите за паричната политика в еврозоната.
Германските федерални избори, които трябва да се проведат през септември догодина, може да се отразят на времевата рамка на сделките през втората половина на годината, ако се очаква да предизвикат волатилност, коментира Марко Карбонаре, ръководител на германското корпоративно подразделение на Linklaters.
„Предвид благоприятна среда за фондовия пазар 2025 г. се очаква да бъде силна IPO година“, коментира още Карбонаре, според когото някои технологични компании също може да решат да излязат на борсата.
Въпреки мудната икономика германският водещ борсов индекс DAX достигна нови рекорди тази година. Това е така, защото зависимостта на DAX от германската икономика е ограничена, коментира Доминик Траут, фонд мениджър на Julius Baer, според когото очакванията на инвеститорите за „меко кацане“ на глобалната икономика оказват по-голямо влияние.
„Големите IPO-та са възможни на пазара, но пазарът изисква значителни IPO отстъпки спрямо вече листнатите“ компании, коментира Клеменс Рехбергер, партньор в Sullivan & Cromwell.