Основните щатски борсови индекси стартират редовната търговия във вторник с ръстове, докато инвеститорите гледат с оптимизъм към изхода от президентските избори в САЩ, които изправят един срещу друг републиканеца и бивш държавен глава Доналд Тръмп и демократа и вицепрезидент в администрацията на Джо Байдън, Камала Харис, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредва с 246,23 пункта, или с 0,59%, до 42 040,83 пункта.
Широкият измерител S&P 500 отчита ръст от 0,72% до 5753,90 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite записва повишение от 0,94% до 18 351,69 пункта.
Последните социологически проучвания преди изборите в САЩ показват малка разлика между претендентите. Икономисти и трейдъри ще следят внимателно коя партия ще вземе превес в Конгреса заради различните виждания на републиканци и демократи относно данъчните политики и промените в правителствените разходи.
Основните щатски борсови индекси в началото на сесията на 5 ноември.
Резултатът от изборите ще има широк ефект върху курса на акциите през тази година, като анализ на CNBC за периода от 1980 г. досега показва, че индексите средно нарастват между изборите и края на годината, като обикновено се понижават в седмицата след вота.
„Гледаме положително на пазара, независимо от резултата тази вечер“, коментират анализатори на Squawk Box.
В сряда инвеститорите ще чакат решението на Федералния резерв на САЩ относно движението на лихвите и ще очакват коментарите на гуверньора Джером Пауъл след края на заседанието. Повечето трейдъри залагат на понижение на лихвените проценти с 25 базисни пункта, след като централната банка направи низходяща корекция от 50 базисни пункта през септември.
Междувременно продължава сезонът на корпоративните финансови отчети. Акциите на Palantir поскъпват с около 16%, след като компанията предостави оптимистични годишни насоки и отчет, който надмина пазарните очаквания.
Движение на цените на Брент и West Texas Intermediate. Графика: Oilprice
Цената на книжата на NXP Semiconductors пада с около 7% поради по-меката перспектива, която производителят на чипове представи, позовавайки се на геополитическите и макроикономически опасения.
На облигационните пазари доходността при 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се повишава съответно до 4,355% и 4,51 на сто.
Доларовият индекс отчита спад от 0,27% до 103,6 пункта.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк сорт Брент се повишава с около 1% до 75,79 долара за барел. Фючърсите върху американския лек петрол WTI поскъпват с малко над 1% до 72,23 долара за барел.
*Информацията е актуална към 17:35 ч. българско време.