IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Инвеститорите са доволни от силните европейски отчети, но тревогите около Китай остават

Близо половината от компаниите в основния индекс STOXX са представили отчетите си

11:17 | 05.11.24 г.
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Arne Dedert/picture alliance via Getty Image
Снимка: Arne Dedert/picture alliance via Getty Image

Сезонът на отчетите за третото тримесечие в Европа като цяло задмина ниските очаквания на пазарите, а инвеститорите възнаграждават резултатите на представящите се по-силно компании по най-добрия възможен начин, макар че слабото търсене в Китай е повод за предпазливост, пише Ройтерс.

През двата месеца преди началото на сезона на отчетите в Европа, анализаторите намалиха оценките си за растежа на печалбата с около 380 базисни пункта, показват данни на LSEG, сваляйки доста летвата за компаниите.

Анализаторите често понижават прогнозите си за растежа точно преди началото на сезона на отчетите, но обикновено само с около 100 базисни пункта.

Засега този сезон, като около 50% от общо 600-те компании в STOXX са представили отчетите си, близо 56% от компаниите са надвили прогнозите, посочват фондови стратези на Citi, което до голяма степен съответства на средностатистическото тримесечие.

Докато САЩ се насочват към избирателните урни във вторник, несигурността, произтичаща от изборите, може да запази търговията в Европа нестабилна за известно време.

От началото на сезона на отчетите могат да се извлекат пет поуки.

Печелившите биват възнаградени

В обрат спрямо предишните тримесечия, компаниите, задминаващи очакванията, до голяма степен са били възнаграждавани от инвеститорите повече, отколкото компаниите, пропуснали прогнозите, са били наказвани.

Анализ на Bank of America Global Research показва, че акциите на компаниите, задминали очакванията, са се представили средно с 1,8% по-добре в деня на отчетите им. Този резултат се нарежда на второ място сред най-добрите от десетилетие. В същото време компаниите, неотговорили на прогнозите, са се представили с 0,8% по-слабо, до голяма степен в съответствие с историческите средни стойности.

„Опасенията за отчетите за третото тримесечие в Европа бяха нараснали преди старта“, казва фондовият стратег на BofA Андреас Брукнър.

„Тези опасения явно бяха силно преувеличени, като отчетите донесоха приятна, положителна изненада, което също се вижда от това: компаниите, надвиващи очакванията, биват възнаградени за по-силното си представяне, а консенсусните прогнози за печалбите на акция за третото тримесечие се коригират нагоре с 3% през последните седмици.“

Слабото представяне на Китай удря цикличните акции

Въпреки че силните резултати до голяма степен биват възнаградени, влиянието на отслабващата китайска икономика се отразява на цикличните акции в Европа, като предупрежденията за по-ниско търсене във втората по големина икономика в света е повсеместно.

„Тенденциите в отчетите, които в момента виждаме, са отрицателни навсякъде. Има значителни ревизии на печалбата, но размерът им намалява във всички региони. Много по-лошо е обаче в Европа, отколкото другаде, като част от засегнатите са в свързани с Китай сектори като автомобилите“, казва Фреъм Секър, ръководител на фондовата стратегия в Pictet Wealth Management.

Компанията за луксозни стоки LVMH, производителите на автомобили Mercedes-Benz и Volkswagen и енергийната компания BP предупреди, че мудната активност в Китай засяга резултатите.

Китайските стимули носят частица надежда

Въпреки мрачната обстановка – и много реалното въздействие върху данните за третото тримесечие, остава известен оптимизъм за възстановяване на търсенето в Китай предвид агресивните стимули, обявени през септември от китайските власти за подсилване на икономиката, както и възможността за още такива.

Бърни Ахконг, главен инвестиционен директор на Global Multi-Strategy Alpha към хедж фонда UBS O'Connor, казва, че не е голяма изненада, че компаниите все още са песимистично настроени към краткосрочното търсене от Китай. Той обаче добавя, че европейските акции реагират много по-положително към отчетите в сравнение с реалните показатели и перспективи.

Други инвеститори казват, че искат твърди доказателства, че китайските стимули се пренасят в реалната икономика и в балансите на компаниите.

Банките яхват вълната на лихвите

Европейските банки отбелязаха още едно положително тримесечие, тъй като все още високите лихви подкрепят маржовете.

Европейската централна банка (ЕЦБ) ще продължи да намалява разходите по заемите, но инвеститорите остават оптимистично настроени.

„Лихвените проценти ще бъдат структурно по-високи от тези, които бяха в предишните цикли“, казва Томас Макгарити, директор на отдел „Акции“ в RBC Wealth Management.

„Това е много полезно за банките. Няма да се върнем назад“, добави Макгарити.

По данни на LSEG през третото тримесечие ръстът на печалбата на финансовите дружества възлиза на 20,6%, нареждайки се на трето място сред най-високите темпове на растеж от основните сектори в Европа – след комуналните услуги и основните суровини.

Досега данните показват, че 80% от компаниите в сектора са надминали очакванията за печалба.

Слабите перспективи за растеж носят слаби възможности

През по-голямата част от последните две години икономиката на Европа е в застой, ограничавана от доминиращия промишлен сектор, който страда от нарастващите разходи за енергия и слабото световно търсене.

Много от по-големите европейски компании имат глобален отпечатък, но слабото вътрешно търсене се отразява негативно на отчетите на компаниите с малка и средна капитализация, а перспективите остават нестабилни.

„Наблюдава се понижаване на очакванията на компаниите и сега прогнозите сочат, че възстановяването ще настъпи през 2025 г.“, казва мениджърът на фонда Marlborough Дейвид Уолтън, чиято стратегия е насочена към по-малките компании.

„Намираме се в ситуация, в която не е ясно дали ще има значимо възстановяване на растежа през 2025 г., но това създава възможност, защото можем да купуваме компании при ниски оценки.“

Европейските компании остават исторически евтини, като се търгуват при съотношение цена/печалба за следващите 12 месеца от 13,6 пъти спрямо дългосрочната средна стойност от 14,3 пъти. Компаниите със средна пазарна капитализация са още по-евтини, като се търгуват при съотношение 12,7 пъти спрямо дългосрочната средна стойност от 15 пъти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:17 | 05.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още