IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Погледът на Wall Street е върху изборите, парите – не съвсем

Няма ясен фаворит за Белия дом и за трейдърите може би ще е по-добре да погледнат отвът вота

21:26 | 04.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Остава само още една търговска сесия. Това е всичко, с което Wall Street разполага преди вторник (5 ноември), когато гласоподавателите в САЩ избират следващия си президент, потенциално определяйки посоката на икономиката за следващите четири години.

Трейдърите обсъждат възможностите, непрекъснато проверяват последните проучвания и движения на пазарите за изборни залози, за да предугадят кой е по-напред, Доналд Тръмп или Камала Харис, и какво означава това за техните позиции. В някои краища на пазара се спекулира, че Wall Street залага на Тръмп. Но когато става въпрос за действително залагане на пари на фондовия пазар, не се вдига много шум.

Професионалистите в инвестирането знаят, че има големи печалби, ако заложите на победителя, преди резултатът да стане ясен. Проблемът е, че прогнозираните резултати за тези избори са твърде близки, което прави риска твърде висок за мнозина.

„Ние не се позиционираме за резултат от изборите, защото това би било изстрел на сляпо“, каза в интервю Ерик Дитън, президент и управляващ директор на Wealth Alliance. Според него „няма смисъл“ да се прави залог за това.

Повечето трейдъри очакват волатилност тази седмица, вероятно голяма част от нея да дойде от оспорвания резултат от вота, като броенето на гласове може да продължи седмици или дори месеци. Това обяснява защо индексът на волатилността на Cboe се изкачи над 20 пункта през последните си четири сесии – ниво, което обикновено сигнализира за растящ стрес на фондовия пазар. И затова инвеститорите са по-малко склонни да избират победители и губещи въз основа на това кой според тях ще бъде следващият президент на САЩ.

„Проучванията толкова пъти бъркаха в миналото“, каза Дейв Луц, трейдър и макростратег в JonesTrading.

Пазарите са изнервени

Друго предизвикателство е броят на допълнителните катализатори около вота, които вероятно ще раздвижат пазара. Изборният ден ще бъде последван в четвъртък от решението на Федералния резерв за лихвите и пресконференцията на председателя на Фед Джеръм Пауъл. Също така голяма част от американските корпорации все още трябва да представят резултатите си, като резултатите на технологичния гигант Nvidia Corp. се очакват на 20 ноември.

„Инвеститорите трябва да анализират оставащите изборни рискове“, каза в интервю Анвити Бахугуна, главен инвестиционен директор за глобалното разпределение на активи в Northern Trust Asset Management. По думите му трейдърите не могат да се позиционират, тъй като всичко все още е толкова спекулативно и трейдърите не знаят кои политически предложения в крайна сметка ще бъдат приети в Конгреса.

Може би не е изненадващо, че пазарите са изнервени. S&P 500 се намира близо до най-високото си ниво за всички времена, докато индексът на волатилността VIX е над 20 пункта. Последният път, когато S&P постави рекорд с толкова високо равнище на т. нар. измерител на страха, беше по време на избухването на делта-варианта на коронавируса през март 2021 г. Междувременно, хедж фондовете залагат на още по-големи колебания в цените.

Според Роки Фишман, основател на Asym 500, данните за пазарите на опции показват, че трейдърите остават в отбранителна позиция. Част от това се дължи на вълната от доклади и данни през следващите няколко дни, включително решението на Фед, сезонът на отчетите и данните за инфлацията, добави той.

Фишман посочва, че освен сряда като ден с висока волатилност, пазарите очакват и дните около него също да са неспокойни.

След изборите

Корпоративните мениджъри също се колебаят дали да играят на фондовия пазар. Само 261 корпоративни ръководители са закупили акции на собствените си компании през октомври, най-малкото от поне 2017 г. насам, тласкайки съотношението купува/продава до второто най-ниско ниво от пролетта на 2021 г., показват данните, събрани от Washington Service.

Според някои професионалисти на Wall Street инвеститорите, които търсят по-сигурна игра с акции, трябва вместо това да погледнат отвъд изборния хаос.

„Напълно очакваме нестабилен период през следващия месец“, коментира Бахугуна от Northern Trust. „Но в крайна сметка това, което е в основата на фондовия пазар, са приличните корпоративни резултати, силният икономически растеж, забавящата се инфлация и намаляването на лихвите от Фед“, посочи още.

„Лихвените проценти все още са рестриктивни и увеличаването на волатилността е по-вероятно до края на годината, така че по-консервативен подход е подходящ“, посочва Брайън Мълбъри, портфолио мениджър в Zacks Investment Management.

Работата е там, че при избори, при които няма очевиден фаворит, най-безопасната игра за инвеститорите е търпението. Това е, което Wall Street проповядва – поне засега.

„Ако резултатът беше по-ясен, щеше да си проличи на пазарите и нямаше да има много за експлоатиране“, каза Марк Лускини, главен инвестиционен стратег в Janney Montgomery Scott. Но при толкова изравнена ситуация е по-добре да се погледне отвъд хоризонта и да насочите мислите си към това как ще изглеждат макроикономическите условия след 6 до 18 месеца, а не само за резултата, допълва още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:26 | 04.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още