IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мрачните фабрични данни препънаха азиатските индекси в края на седмицата

Акциите на основните азиатски доставчици на Apple поевтиняха след разочароващите прогнози на американския технологичен гигант

11:48 | 01.11.24 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Голяма част от основните борсови индекси в Азиатско-Тихоокеанския регион приключиха последната сесия за седмицата с понижения на фона на разочароващите данни за фабричната активност в региона и опасенията сред инвеститорите относно резултата от президентските избори в САЩ, съобщава CNBC.

Токийският бенчмарк Nikkei 225 записа спад от 2,63% до 38 053,67 пункта. Индексът Topix изтри 1,52% от стойността си, смъквайки се до равнище от 2644,26 пункта.

В Китай континенталният показател Shanghai composite се понижи с 0,24% до 3272,01 пункта. Индексът Shenzhen отчете спад от 1,28% до 10 455,5 пункта.

Хонконгският измерител Hang Seng напредна с 0,93% до 20 506,43 пункта.

В Южна Корея бенчмаркът Kospi записа понижение от 0,54% до 2542,36 пункта.

Австралийският индекс ASX 200 се смъкна с 0,5% до 8118,8 пункта.

Трейдърите реагираха на новите доклади за фабричната активност в страните от Азия, която стагнира през октомври въпреки възстановяването на Китай. Производственият PMI на Caixin/S&PX Global за Китай се повишава до 50,3 пункта през октомври от 49,3 пункта за предходния месец, засенчвайки прогнозите на анкетирани от Ройтерс анализатори за 49,7 пункта. Междувременно окончателният PMI индекс на японската банка au Jibun спада до 49,2 пункта през октомври от 49,7 пункта за септември, като се свива с най-бързия си темп от три месеца поради слабото търсене във и извън страната. Индексът за Южна Корея достига 48,3 пункта през октомври, без промяна спрямо предходния месец, и се свива за втори пореден месец на годишна база, като производството записва най-големия си спад за последните 16 месеца.

Пазарите обърнаха внимание и на новия доклад за цените на производител в Австралия, които растат през третото тримесечие с 3,9% на годишна база, което е по-малко от записаното през предходното тримесечие увеличение от 4,8%. На тримесечна основа цените се вдигат с 0,9% в сравнение с ръста от 1% за предходното тримесечие.

Основните азиатски борсови индекси в края на редовната търговия на 1 ноември. Основните азиатски борсови индекси в края на редовната търговия на 1 ноември.

Във фокуса на инвеститорите попадна и предупреждението на Международния валутен фонд (МВФ), според което Япония трябва да финализира плановете си за допълнителни разходи в рамките на съществуващия бюджет, вместо да емитира нов дълг. „Всеки вид подкрепа, която предоставяте, трябва да бъде много по-целенасочена и всякакъв вид нова инициатива трябва да бъде финансирана в рамките на бюджета“, изтъква Кришна Шринивасан, директор на отдела за проучвания на Азиатско-Тихоокеанския регион към МВФ.

Премиерът на Япония Шигеру Ишиба, който зае поста в началото на октомври, обеща да състави мащабен пакет от стимули в подкрепа на домакинствата, които се сблъскват с нарастващите разходи за живот.

При индивидуалните акции книжата на затъналата в дългове строителна компания Yuzhou Group поскъпнаха с над 5%, след като дружеството обяви, че ще набере около 12 млрд. хонконгски долара (1,54 млрд. долара), докато извършва преструктуриране на външния си дълг.

При производителите на чипове в региона цената на акциите на Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp. се понижи с 1,94%, а книжата на Foxconn поевтиняха с 2,84%, след като американският технологичен гигант Apple Inc. разочарова с прогнозите си въпреки силния тримесечен отчет. Това се отрази върху борсовото представяне на азиатските доставчици на чипове на Apple, както и на по-широката технологична индустрия в региона. Акциите на Samsung Electronics изтриха 0,51% от стойността си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:47 | 01.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още