IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Развиващите се пазари приключват октомври със загуби преди изборите в САЩ

Разходите за хеджиране на движенията на долара през следващата седмица достигнаха най-високото си ниво от началото на 2020 г.

11:28 | 01.11.24 г.
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Активите на развиващите се пазари приключиха бурен месец, след като волатилността скочи през октомври на фона на нарастващата глобална доходност, по-силния долар и бързането на инвеститорите да преоценят рисковите активи преди изборите в САЩ, съобщава Bloomberg.

Индексът за акциите на MSCI спадна за трети пореден ден в четвъртък, приключвайки октомври с месечна загуба от над 4% - най-голямото понижение от януари насам. Всички големи валути на развиващите се пазари са поевтинели спрямо долара този месец, водейки до спад от 1,6% за показателя на MSCI за развиващите се валути.

„Имахме съвпадение от събития през октомври“, коментира Раджев де Мейо, главен инвестиционен директор в Gama Asset Management. „За развиващите се пазари комбинацията от по-висока доходност в САЩ, по-силен долар и рискове от подновена търговска война засенчи подобряването на картината на растежа“, коментира той.

В четвъртък показателят на MSCI за развиващите се пазари се понижи заедно с глобалните акции, след като акциите изтриха ръстовете си за октомври след разочароващите перспективи от големите технологични компании като Microsoft и Meta. В същото време съпътстващият индекс на МSCI за валутите се повиши за втори ден на фона на слабия долар, макар че доларовият индекс на Bloomberg приключи най-добрия си месец от над две години.

Някои валути в Латинска Америка също леко се възстановиха в четвъртък, след като се сринаха по-рано през седмицата заради предстоящите избори в САЩ. Мексиканското песо се представи по-добре от конкурентите, слагайки край на четиридневна серия от загуби. Въпреки това бразилският реал поевтиня, тъй като остава несигурността около момента и размера на така чаканите съкращения на разходите. Също така в региона централната банка на Колумбия пренебрегна натиска за прилагане на по-бързо облекчаване, след като централната банкери проучиха фискалните рискове, оказващи натиск върху валутата.

Докато трейдърите се готвят за президентските избори в САЩ следващата седмица, победа на вицепрезидента Камала Харис „ще подейства като източник на сила за песото“, смята стратегът в Wells Fargo Брендън Маккена. Повечето социологически проучвания показват оспорвана надпревара между Харис и Доналд Тръмп.

Инвеститорите продължават да следят и данните за САЩ за следи накъде ще продължи Федералният резерв по отношение на паричната си политика. В петък трябва да излезе така важния доклад за работните места в страната. В четвъртък данните показаха, че общата инфлация се е забавила до най-ниското си ниво от началото на 2021 г., подкрепяйки аргументите за по-бавен темп на затягане на лихвите. Следващата среща на Фед е през предстоящата седмица.

По-висока волатилност

Нарастващата волатилност на развиващите се пазари през този месец засегна възвръщаемостта на кери търговията. Индексът на Bloomberg, който измерва такава възвръщаемост от осем развиващи се пазари, финансирани от къси позиции в долари, е спаднал с повече от 2% през октомври, което ще бъде най-лошото месечно представяне от септември 2022 г. насам.

„Парадоксално е, че след като Федералният резерв намали лихвите с 50 базисни пункта през септември и сигнализира за по-нататъшни съкращения през тази година и през 2025 г., доходността по облигациите рязко нарасна, тъй като инвеститорите се притесниха от липсата на загриженост на политиците за големия и устойчив бюджетен дефицит на САЩ“, добави Де Мейо от Gama. „Данните за растежа в САЩ изненадаха положително, но опасенията около увеличаването на американските мита навредиха на валутите. Също така Китай не успя да внесе яснота по много от обявените си политики“, отбелязва той.

Трейдърите се подготвят за по-голяма волатилност преди вота в САЩ следващата седмица, като разходите за хеджиране на движенията на долара през следващата седмица достигнаха най-високото си ниво от началото на 2020 г. На развиващите се пазари мексиканското песо, китайският юан и южнокорейският вон изглеждат уязвими.

На други места Ева Замразилова, заместник-управител на Чешката национална банка, обмисля пауза в понижаването на основните лихви поради потенциални инфлационни рискове. В четвъртък кроната поскъпна спрямо долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:29 | 01.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още