Цената на петрола се повишава в сряда поради несигурността около в конфликта в Близкия изток, след като опасенията за търсенето доведоха до рязък спад през предходната сесия, предава Ройтерс.
Фючърсите върху сорта Брент поскъпват с 14 цента, или 0,2%, до 74,39 долара за барел, а тези върху американския West Texas Intermediate (WTI) - с 19 цента, или 0,3%, до 70,77 долара за барел.
Във вторник цената на петрола се срина с повече от 4% до близо двуседмично дъно поради по-слабите прогнози за търсенето и след медийна публикация, според която Израел е склонен да не нанася удари по ирански ядрени и петролни обекти, което намали опасенията за прекъсване на доставките.
Въпреки това опасенията от ескалация на конфликта между Израел и подкрепяната от Иран групировка „Хизбула“ остават.
„След неотдавнашната корекция на цените може да очакваме известно пространство за стабилизиране в краткосрочен план, докато пазарните участници преценяват по-нататъшното развитие на геополитическия фронт“, заяви Йеап Джун Ронг, пазарен стратег в IG.
„Очаква се и повече яснота относно фискалната политика на Китай, а липсата на конкретика изглежда поражда известна несигурност относно евентуалното въздействие върху перспективите за търсенето на петрол“, добави той.
През последните дни както Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), така и Международната агенция по енергетика намалиха прогнозите си за ръста на световното търсене на „черно злато“ през 2024 г.
На този фон инвеститорите очакват последните данни за петролните запаси в САЩ, като седмичният доклад на Американския петролен институт ще бъде публикуван по-късно в сряда, а данните на Администрацията за енергийна информация - в четвъртък.
*Данните са актуални към 9.00 ч. българско време.
преди 1 месец ...в страната и движението отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Производителите казаха в месечния си доклад, че през настоящата година, от която остават още два месеца и половина, ще има нужда от общо 1.93 млн. барела на ден след септемврийска прогноза за 2.03 млн. барела на ден.Китай е "виновен" най-много - вместо 650 хил., ще се нуждае от 580 хил. барела на ден средно за 2024 г. Макар правителственото стимулиране на икономиката да подкрепи търсенето през последното тримесечие на годината, остават противоположните ефекти ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Според анализатори на пазара става дума за усещането на ефект от ускорено навлизане на електромобилите сред китайските потребители, което е процес от години. От тази година е друга тенденция - замяна на камиони на дизел с такива с двигатели на природен газ. Така се очертава перспектива за изместване на петролните горива и от пътуванията на кратки разстояния, и от тези на по-дълги в товарния транспорт. И,всеки ден навлизат нови стотици хиляди е-автомобили в Китай, вливайки се към други десетки ми отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец ...на поръчките е около 2 милиона барела на ден. Още 4 милиона барела ще смъкнат цената под дори под 30 долара/барел, нещо, което анализатори не смеят да изрекат, стигнаха само до 50 долара/барела отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Така ще се стабилизира скоро цената, че войната в Украйна може да приключи скоропостижно:СА е ядосана на Иран и Москва. Оказва се, че вместо да изпълняват решенията на ОПЕК за временно намаляване на добива на нефт, Иран и Москва тайно увеличават добива и складират нефта в танкери.СА е заплашила да вдигне добива до пълния си капацитет - т.е. с още 50%.В момента СА произвежда 8 милиона барела на ден, а капацитета й е 12 милиона барела. Според данни от вчера излишъкът на пазара поради намаляванет ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар