IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Цената на петрола почти не се променя въпреки напрежението в Близкия изток*

Фючърсите върху сорта Брент с доставка през декември поскъпват със 7 цента

09:50 | 01.10.24 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Цената на петрола се променя слабо във вторник, тъй като по-силните перспективи за предлагане и слабият ръст на световното търсене надделяха над опасенията, че ескалиращото напрежение в Близкия изток може да повлияе на производството в ключовия регион износител, предава Ройтерс.

Фючърсите върху сорта Брент с доставка през декември поскъпват със 7 цента, или 0,1%, до 71,77 долара за барел, а тези върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) - с 8 цента, или 0,12%, до 68,25 долара за барел.

Цената на фючърсите върху Брента приключи септември с 9% надолу, като това е третият месец на понижение и най-големият месечен спад от ноември 2022 г. насам. През третото тримесечие тя се срина със 17%, което е най-голямата тримесечна загуба от година насам. WTI поевтиня със 7% през миналия месец и с 16% за тримесечието.

„Налице са много резерви по отношение на цените на „черното злато“, тъй като пазарните участници гледат към предстоящото увеличение на доставките от ОПЕК+ до края на тази година, наред с все още меките перспективи за търсенето от Китай, отразени в последните данни за PMI индекса в страната“, коментира Йеап Джун Ронг, пазарен стратег в IG.

„Въпреки това пазарите са по-малко чувствителни към по-слабите данни, като намериха място за стабилизиране с надеждата, че обявените през изминалите дни фискални стимули в Поднебесната империя могат да помогнат за ускоряване на икономическия растеж“, добави той.

Производствената активност в азиатската страна се сви рязко през септември, тъй като новите поръчки у дома и в чужбина се охладиха, което понижи доверието на собствениците на фабрики до почти рекордно ниски нива, показа проучване на частния сектор в понеделник.

Според анализатори множеството мерки за стимулиране през последната седмица вероятно ще бъдат достатъчни, за да върнат растежа на Пекин през 2024 г. до 5%.

Наред с опасенията, свързани с търсенето, ОПЕК+, който обединява членовете на Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците ѝ, сред които Русия, се очаква да увеличи добива със 180 000 барела на ден през декември.

Междувременно напрежението в Близкия изток продължава да е в центъра на вниманието, но засега опасенията за предлагането изглеждат сравнително ограничени. Пазарните участници все още не отчитат рисковете от по-широк регионален конфликт, посочи Йеап от IG.

Във вторник започна сухопътната инвазия на Израел в Ливан. Атаките следват убийството на ръководителя на „Хизбула“ Хасан Насрала и маркират ескалиращия конфликт в Близкия изток между Израел и подкрепяните от Иран бойци, който сега заплашва да въвлече САЩ и Иран.

В САЩ запасите от суров петрол и горива се очаква да са намалели с около 2,1 млн. барела през седмицата до 27 септември, показа предварителна анкета на Ройтерс в понеделник. Официалните данни ще бъдат представени в сряда.

*Данните са актуални към 9.00 ч. българско време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:54 | 01.10.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

4
rate up comment 2 rate down comment 0
0pk
преди 1 месец
До: evlogi правилните хора убиват неправилните хора, няма напрежение. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 11
evlogi
преди 1 месец
Ми вероятно щото е фейк напрежението.На оня хартиен тигър Иран вече всички му свикнаха на гръмките празнословия, пък аятолаха се налага да го крият вдън горите телилейски, да не се окаже при другарчетата си от Хизбула в условия на дефицит на девици в рая...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 2
0pk
преди 1 месец
До: Алехандро колкото повече войни, толкова по-евтин петрол. Неумолима пазарна логика. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 11
Алехандро
преди 1 месец
Верно ли "не се променя", аз мисля, че върви стабилно надолу!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още