Руският Национален депозитар не успя да отмени санкции на Европейския съюз заради предполагаемата си роля в подпомагането на финансирането на инвазията на президента Владимир Путин в Украйна, предаде Bloomberg.
Базираната в Москва институция беше засегната от санкциите на ЕС през 2022 г., когато блокът заяви, че като основен попечител на руските ценни книжа органът е позволил на руското правителство да мобилизира ресурсите си в подкрепа на военните действия.
Националният депозитар "не успя да докаже", че ЕС "е сгрешил, като е установил, че това предприятие е системно важна финансова институция, която играе съществена роля във функционирането на финансовата система на Русия", постановиха съдиите от ЕС. Решението може да бъде обжалвано пред най-висшата съдебна инстанция на блока - Съда на Европейския съюз.
Според източник, запознат с въпроса, в момента руският депозитар има около 70 млрд. евро, блокирани в базираната в Белгия клирингова къща Euroclear. Понастоящем тези активи не се използват за генериране на извънредни приходи, които да се прехвърлят като финансова подкрепа за Украйна, но решението на съда може да проправи пътя към използването им за тази цел със закъснение, както ЕС направи с активите на руската централна банка, добави източникът, пожелал анонимност поради частния характер на въпроса.
Говорител на Euroclear е потвърдил, че извънредните приходи от блокираните активи на централната банка на Русия се насочват като вноска в подкрепа на Украйна от 15 февруари 2024 г. насам.
Euroclear вече извърши първото плащане към Украйна в размер на 1,55 млрд. евро. Клиринговата къща държи 173 млрд. евро, свързани със санкционирани руски активи, включително на централната банка. Говорителят е отказал да коментира числата, приписвани на Националния депозитар.