През месец, в който глобалните акции почти достигнаха нови рекордно високи стойности, Турция се откроява с лошо представяне на пазарите заради комбинацията от високи лихвени проценти и инфлация, която подкопава печалбите на компаниите.
Индексът Borsa Istanbul 100 се срива с 8,2% досега през август, което го прави най-зле представящият се фондов пазар в света, пише Bloomberg.
Чуждестранните инвеститори изтеглят парите си от турските пазари, като са продали акции за 2,9 млрд. долара през трите месеца до 16 август, според данни на централната банка.
Турските инвеститори казват, че големият въпрос е колко лошо ще бъде икономическото забавяне. Референтните лихви от 50% и високата инфлация в страната – една от най-високите в света, оказват негативно въздействие върху бизнеса.
Ata Investment, базиран в Истанбул мениджър на богатство, прогнозира, че турските компании, които следи, ще отчетат спад от 28% на нетната печалба тази година.
„Перспективите пред турските акции все още са доста несигурни“, казва Бурак Четиншекер, фонд мениджър в Strateji Portfoy. „Все още не е ясно каква част от отрицателното въздействие е оценено“, добавя той.
Графика: Bloomberg
Истинското влияние на строгата парична политика на Турция и икономическата криза ще се види в печалбите за третото тримесечие, казва още анализаторът. Дотогава, според него, е трудно да се има голямо доверие на пазара.
Други инвеститори също са скептично настроени. Barings Asset Management намали позицията си в турските акции през лятото, като посочва, че цените на акциите вече отразяват връщането към традиционната парична политика.
Турските парични власти засега се въздържат да обсъждат кога ще започнат да намаляват лихвите. Централната банка иска да види подобрение в очакванията за цените, както и устойчив спад на месечната инфлация.
Дебатът обаче вероятно ще се засили с икономическото забавяне.
Графика: Bloomberg