Цената на желязната руда достигна най-ниското си ниво от 2022 г. насам поради опасенията, че световното предлагане изпреварва търсенето, тъй като китайските стоманодобивни предприятия са затънали в криза и намаляват производството си, докато големите миннодобни компании увеличават износа, предава Bloomberg.
Фючърсите върху суровината потънаха за четвърти ден в Сингапур, спадайки под 94 долара за тон, след като данните от Китай показаха, че заводите са намалили производството на стомана до около 83 млн. тона миналия месец, което е с 9% по-малко от година по-рано. Страната е най-големият вносител на желязна руда и определя тона на световния пазар.
Желязната руда е една от най-губещите суровини през годината, като референтните цени се понижиха с около една трета. Затруднението, пред което са изправени заводите в Китай, се изостри тази седмица, след като China Baowu Steel Group Corp. - най-големият производител на стомана в света - алармира за криза в отрасъла.
Икономиката на Поднебесната империя се забави през тази година, а властите се опитват да се справят с продължителната криза с недвижимите имоти, която засегна търсенето на стомана.
Фючърсите отстъпиха с цели 3,1% до 92,65 долара за тон - най-ниската цена в рамките на деня от ноември 2022 г. насам - и се търгуваха за 93,25 долара в 18:00 ч. местно време в Сингапур (13:00 ч. българско време).
Що се отнася до предлагането, Порт Хедланд - основното морско пристанище за износ на желязна руда от Австралия - съобщи за потоци от 43,2 млн. тона през миналия месец. Макар че това е по-малко от рекорда, поставен през юни, той остава в съответствие с данните за същия месец на миналата година.
преди 2 месеца То отдавна материалите по света се сринаха, но не и в бг. Тук още ни разправят приказки от хиляда и една нощ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар